Open Procurement Albania

Loti II: Sherbim gatimi dhe shperndarje ushqimi per Repartin Special Renea

Contracted Institution Central Purchasing Agency
Tenderer Institution Reparti I Policise RENEA Tirane
Tender object Loti II: Sherbim gatimi dhe shperndarje ushqimi per Repartin Special Renea
Reference No. REF-08029-02-14-2019
Estimated / Ceiling Value ALL without VAT 36 018 910,00
Type of Contract
Procurement Method Open Procedure
Stage Procedure Cancelled Procurement
Tender Publication Date 15-02-2019
Last date of Submitted Documents 11-03-2019
Tender Held Date 11-03-2019
No. of Bidders 4
Bidders DAJTI PARK 2007 SHPK
NIKA SHPK
ALAR FOOD & SERVICE SHPK
OLTA SHARRA SHARRA SHPK
Successful Bidder /Supplier / Provider
 • NIKA
 • The winning bid ALL without vat 31 705 276,00
  Bidder Announcement date 05-04-2019
  Award and Contract Amount ALL with VAT
  Contract date
  Planned Milestones of Contract / Start and End Date Nga lidhja e kontratės/ kontratave deri nė plotėsimin e nevojave tė autoritetit kontraktor, nė bazė tė marrėveshjes kuadėr.
  Renewal Contract Additional Value (ALL with VAT)
  Appeals Nuk ka pasur ankesa.
  Janė skualifikuar operatorėt ekonomikė tė mėposhėm:

  1) ALAR FOOD & SERVICE” SHPK: • Bazuar dokumentacionit tė dorėzuar ofertuesi nuk plotėson kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 2(c) te seksionit 3.3 “Kapaciteti Teknik”, pasi Leja e Mjedisit tipi C, kodi III.1.A e paraqitur nga ky operator rezulton qe te jete jo ne pėrputhje me adresėn e ambientit te paraqitur ne kontratėn e qerase ku ky operator do te zhvilloje aktivitetin.

  2) Olta Sharra Sharra :
  • Ofertuesi nuk plotėson pikėn 1, 2, 3, 4 tė seksionit 3.1 “kapaciteti ligjor/profesional” tė kritereve tė veēanta pėr kualifikim, sepse ka paraqitur certifikata pėr sistemin e menaxhimit te cilėsisė (ISO 9001), sisteme e menaxhimit tė sigurisė ushqimore (ISO 22000), sistemin e menaxhimit te shėndetit dhe sigurimit ne pune (OHSAS-18001) dhe sisteme tė menaxhimit tė mjedisit (ISO 14001) tė lėshuara nga organ i vlerėsimit tė konformitetit i pa akredituar nga ndonjė organizėm kombėtar i akreditimit ose organizėm ndėrkombėtar akreditues i njohur nga Republika e Shqipėrisė.
  Nga verifikimet e kryera nė zbatim tė Rekomandimit tė pėrbashkėt tė APP-sė dhe DPA-sė nė fuqi nga data 20.03.2018, nė organizmat akreditues nėnshkrues tė marrėveshjes sė njohjes reciproke me EA, ILAC dhe IAF, sipas Rekomandimit tė pėrbashkėt tė APP-sė dhe DPA-sė, EAS International nuk rezulton i akredituar pėr ISO 9001, ISO 22000, OHSAS 18001, ISO 14001.
  • Duke u bazuar nė dokumentet e dorėzuara nga operatori “Olta Sharra Sharra”pf, pėr tė provuar pasjen e numrit tė punonjėsve tė kualifikuar, sipas profesioneve nė tabelėn e pikės 6, tė kapacitetit Teknik nė DT, ekzistencėn e tyre nė liste pagesat pėr periudhėn e kėrkuar janar-dhjetor 2018 dhe pasjen e dokumentacionit pėrkatės pėr secilin punonjės sipas pikės 5, tė kapacitetit Teknik nė DT (kontrate pune, libreze pune, librezė shėndetsore, diplomė ose ēertifikatė kualifikimi), pas shqyrtimit e vlerėsimit tė pėrputhshmėrisė sė dokumenteve tė dorėzuar me kėrkuar nė dokumentat e tenderit, rezulton se ato nuk pėrputhen me kodet e profesioneve nė listėpagesat pėr periudhėn e kėrkuar, bazuar nė VKM nr.514 datė 20.09.2017 “Pėr miratimin e listės kombėtare tė profesioneve”, pra ofertuesi nuk e pėrmbush kapacitetin teknik tė kėrkuar nė DT. Konkretisht nga 13 persona tė kėrkuar si ndihmės kuzhinier, te rregullt sipas listė pagesės (kodit) janė vetėm 12 persona
  Cancellation reason Bazuar nė Ligjin Nr. 9643, datė 20.11.2006 “Pėr Prokurimin Publik” i ndryshuar, neni 24, pika 1 a): “pėr shkaqe qė dalin jashtė kontrollit tė autoritetit kontraktor dhe tė paparashikueshme nė kohėn e fillimit tė procedurės sė prokurimit, duke respektuar parimet e barazisė dhe tė transparencės, sipas pėrcaktimit nė rregullat e prokurimit publik autoriteti kontraktor anulon procedurėn e prokurimit.

  Mė datėn 09.04.2019, operatori ekonomik i shpallur fitues “NIKA” SHPK, ka paraqitur nė SPE deklaratėn pėr tėrheqje nga procedura e prokurimit pėr lotin I dhe pėr lotin II.
  Additions
  Transaction / Actual Spending
 • Public Announcement Bulletin
  njoftimi i kontrates ne sistem.docx
  Dokumentet e Tenderit.doc
  NJOFTIM FITUESI- SISTEM.docx
  Dokumentet e Tenderit.doc
  Announcement of Procurement
  Standard Tender Documents
  Bidder Announcement

  SUPPORTERS
  Embassy of USA

  The establishment of this portal's database is financially supported from the US Embassy Democracy Commission, Small Grants Program.

  Privacy Policy

  Except when otherwise defined, all data & information offered in Open Procurement Albania is available under the licenses: This material is Open Data