Open Procurement Albania

Rikonstruksioin i zyrave postare tė filialeve Tiranė, Durrės, Qendra Tranzite, Ndryshime ndarjesh pėr shkak tė ndryshimit tė strukturės dhe Ndryshimi i ndriēimit nga floureshent nė led (322 copė) nė Godinėn e Drejtorisė sė Pėrgjithshme

A Red Flag is a fact, event, or set of circumstances, or other information that may indicate a potential legal compliance concern for illegal or unethical business conduct, particularly with regard to corrupt practices and non-compliance with anti-corruption laws.

 • Disqualification of all competitive operators except the winner
 • Disqualification of all competitive operators except the winner

Procuring Authority / Buyer Sh.A Posta Shqiptare
Procuring Authority / Buyer
Tender object Rikonstruksioin i zyrave postare tė filialeve Tiranė, Durrės, Qendra Tranzite, Ndryshime ndarjesh pėr shkak tė ndryshimit tė strukturės dhe Ndryshimi i ndriēimit nga floureshent nė led (322 copė) nė Godinėn e Drejtorisė sė Pėrgjithshme.
Burimi i financimit: Financuar nga te ardhurat e shoqerisė “Posta Shqiptare” sh.a.
Reference No. REF-38352-10-07-2019
Estimated / Ceiling Value ALL without VAT 40 257 943,00
Type of Contract Public Work Contract
Procurement Method Open Procedure
Stage Procedure Announced the Winner
Tender Publication Date 08-10-2019
Last date of Submitted Documents 08-11-2019
Tender Held Date 08-11-2019
No. of Bidders 11
Bidders LALA sh.p.k. & Shansi Invest sh.p.k. & Shendelli sh.p.k.
BE-IS sh.p.k.
Iliriada sh.p.k. & 4 A-M sh.p.k.
BONUS sh.p.k.
Leon Konstruksion sh.p.k. & Llazo sh.p.k.
Sireta 2F sh.p.k.
MF Invest Group sh.p.k.
Bushi sh.p.k.
Air Komponent sh.p.k.
Elda - VI sh.p.k.
Eurogjici - Security sh.p.k.
Successful Bidder /Supplier / Provider
 • ILIRIADA - 4 A-M
 • The winning bid ALL without vat 39 522 739,00
  Bidder Announcement date 16-12-2019
  Award and Contract Amount ALL with VAT
  Contract date
  Planned Milestones of Contract / Start and End Date
  Renewal Contract Additional Value (ALL with VAT)
  Appeals Nuk ka pasur ankesa.
  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtem:

  1. “LALA” sh.p.k. & “Shansi Invest” sh.p.k.& “Shendelli” sh.p.k. si:
  Nga shqyrtimi i dokumentacionit tekniko ligjor tė ofertės sė paraqitur nė tender rezulton:
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.3 pika pasi bashkimi i operatorėve ekonomik dhe konkertisht operatori ekonomik “LALA” sh.p.k “Shendelli” sh.p.k. nuk kanė paraqitur vėrtetim pėr shlyerjen e taksave vendore tė parashikuara nga Pushteti Vendor pėr vitin 2019, si kurse kėrkohet nė DST.
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.3 nė tė cilėn citohet Operatori ekonomik duhet tė jetė i pajisur me Liēencė lidhur me ndikimin nė mjedis Kodi III.2.A (1+2). Kjo liēencė nuk ėshtė paraqitur nga nga operatorėt ekonomik Lala ndėrsa operatori ekonomik Shanci ka paraqitur vetem III 2A dhe jo sipas kodit tė kėrkuar III.2.A (1+2).
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.8 pasi bashkimi ekonomik dhe konkretisht Shansi dhe Shendelli nuk kanė paraqitur Rregullore (EU) nr. 333/2011 e cila duhet tė Disponohet nga secili prej tyre pasi sipas marrėveshjen e bashkepunimit dhe zerave tė punimeve qė do tė marrė pėrsipėr secili prej operatorėve duhet tė disponohet nga tė gjithė operatorėt e bashkimit ekonomik.
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.9 pasi bashkimi i operatorėve ekonomik dhe konkretisht operatorėt ekonomik Shansi dhe Shėndelli nu kanė paraqitur Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė kanė nė dispozicion.
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.5.2 pasi Bashkimi i Operatorėve Ekonomik nė stafin inxhinierik duhet tė dispononte Inxhinier Mekanik (Drejtimi materiale): ndėrsa bashkimi i operatorėve nuk ka paraqitur dokumentacion nė lidhje me kėtė pikė tė kėrkuar nė DST.
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.5.2 pasi Bashkimi i Operatorėve Ekonomik nė stafin inxhinierik duhet tė dispononte Kimist Mjedisi, ndėrsa bashkimi i operatorėve nuk ka paraqitur dokumentacion nė lidhje me kėtė pikė tė kėrkuar nė DST.

  2. “BE-IS” sh.p.k. :
  - Nuk plotėson pikėn 2.2.3 pika pasi operatori ekonomik ka paraqitur deklaratė pėr shlyerjen e detyrimeve ndėrohė qė nė DST kėrkohet vėrtetim pėr shlyerjen e taksave vendore tė parashikuara nga Pushteti Vendor pėr vitin 2019.
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.5.2 pasi operatori ekonomik nė stafin inxhinierik ka paraqitur dokumentacion vetėm pėr 1(njė) Inxhinier Elektrik, ndėrkohė duhet tė paraqiste dokumentacion 2 Inxhinier elektrik.
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.5.2 pasi operatori ekonomik nė stafin inxhinierik ka paraqitur dokumentacion vetėm pėr 1(njė) Inxhinier Ndėrtimi, ndėrkohė duhet tė paraqiste dokumentacion 2 Inxhinier Ndėrtimi.
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.5.2 pasi operatori ekonomik nė stafin inxhinierik ka paraqitur dokumentacion pėr tė njėjtin punonjės (Hamz Islamaj) pėr pozicionet Inxhinier Auditues Energjie, Ekspert Zjarfikės, Inxhinier Ndėrtimi tė pajisur me Certifikatė pėr Mbrojtjen e Shėndetit dhe tė sigurisė nė punė.
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.8 pasi operatori ekonomik nuk ka paraqitur Rregullore (EU) nr. 333/2011 sikurse kėrkohet nė DST.

  3. “BONUS” sh.p.k. :
  - Nuk plotėson piken 2.1gj pasi Vėrtetimi i paraqitur nga operatori qė konfirmon shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik qė ėshtė i regjistruar nė Shqipėri nuk ėshtė i muajit koherent.
  - Nuk plotėson piken 2.3.2 pasi operatori ekonomik nuk ka paraqitur Liēensa profesionale NP-3 B si dhe NS-13 A.
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.8 pasi operatori ekonomik nuk ka paraqitur Rregullore (EU) nr. 333/2011 sikurse kėrkohet nė DST.
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.5 pasi operatori nuk disponon njė punėsim mesatar i tė paktėn 100 (njėqind) personave, pėr periudhėn Prill 2019- Shtator 2019
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.8 Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutimin e kontratė (Shtojca 10).
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.5.2. pasi nuk plotėson dokumentacionin pėr tė gjithė stafin teknik tė Inxhinierėve tė kuėrkuar nė Dst.
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.3 Operatori ekonomik nuk ka paraqitur domumentacion qė duhet tė jetė i pajisur me liēencat e nevojshme (lėshuar nga QKB) pėr zbatimin e kontratės.

  4. “Leon Konstruksion” sh.p.k. & “Llazo” sh.p.k.:
  Nga shqyrtimi i dokumentacionit tekniko ligjor tė ofertės sė paraqitur nė tender rezulton qė:
  • Nuk plotėson pikėn 2.3.5/2 pasi asnje prej anetareve te bashkimit te operatorėve “Leon Konstruksion” & shpk & “Llazo” shpk nuk disponon Inxinier mekanik drejtimi material.
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.5/2 Kimist mjedisi pasi asnje prej anetareve te bashkimit te operatorėve “Leon Konstruksion” & shpk & “Llazo” shpk nuk disponon kimist. Dokumentacioni i paraqitur per punonjesin Armir Bregu nuk ėshtė kimist

  5. Operatori “Sireta 2F” sh.p.k. :
  Nga shqyrtimi i dokumentacionit tekniko ligjor tė ofertės sė paraqitur nė tender rezulton qė:
  - Nuk plotėson pikėn 2.3.8 pasi operatori ekonomik nuk ka paraqitur Rregullore (EU) nr. 333/2011 sikurse kėrkohet nė DST.

  6. Operatori “MF Invest Group” sh.p.k. :
  Nga shqyrtimi i dokumentacionit tekniko ligjor tė ofertės sė paraqitur nė tender rezulton qė:
  - nuk ka paraqitur asnje dokumentacion qė tė pėrmbush kriteret ligjore financiare dhe teknike pėr kualifikim.

  7. Operatori “Bushi” sh.p.k. :
  Nga shqyrtimi i dokumentacionit tekniko ligjor tė ofertės sė paraqitur nė tender rezulton qė:
  - nuk ka paraqitur asnje dokumentacion qė tė pėrmbush kriteret ligjore financiare dhe teknike pėr kualifikim.

  8. Operatori “Air Komponent” sh.p.k. :
  Nga shqyrtimi i dokumentacionit tekniko ligjor tė ofertės sė paraqitur nė tender rezulton qė:
  - nuk ka paraqitur asnje dokumentacion qė tė pėrmbush kriteret ligjore financiare dhe teknike pėr kualifikim.

  9. Operatori “Elda - VI” sh.p.k. :
  Nga shqyrtimi i dokumentacionit tekniko ligjor tė ofertės sė paraqitur nė tender rezulton qė:
  - nuk ka paraqitur asnje dokumentacion qė tė pėrmbush kriteret ligjore financiare dhe teknike pėr kualifikim.

  10. Operatori Operatori “Eurogjici - Security” sh.p.k. :
  Nuk ka paraqitur ofertė ekonomike as dokumentacion ligjor.
  Cancellation reason
  Additions
  Transaction / Actual Spending
 • Public Announcement Bulletin
  NJOFTIM KONTRATE.docx
  Fleta3.pdf
  Fleta5.pdf
  5-Sp teknik Zyrat Postare Tirane
  Projekti Zyrat Postare Tirane Kavaje Durres 120-245.pdf
  2-Preventivi pa Cmime.pdf
  Fleta6.pdf
  Dokumenta standarte Rikonstruksioni Tirane Durres Tranzit DHOMA SIGURIE.doc
  Projekti Zyrat Postare Tirane Kavaje Durres 1-119.pdf
  3-Grafiku i punimeve Zyrat Postare Tirane Durres.pdf
  Preventivi pa cmime i ndryshimit te zyrave ne Drejtorin e Pergjithshme.pdf
  Fleta2.pdf
  Fleta1.pdf
  Fleta5.pdf
  Projekti Zyrat Postare Tirane Kavaje Durres 246-262.pdf
  Fleta4.pdf
  Ndricimi i Zyrave ne Drejtorin e Pergjithshme.pdf
  4-Relacioni teknik Zyrat Postare Tirane Durres Kavaje.pdf
  Bidder Announcement

  SUPPORTERS
  USAID

  Privacy Policy

  Except when otherwise defined, all data & information offered in Open Procurement Albania is available under the licenses: This material is Open Data