Open Procurement Albania

Shėrbim gatimi dhe shpėrndarje ushqimi pėr Repartin e Ndėrhyrjes sė Shpejtė Shkodėr

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Agjencia E Blerjeve Tė Pėrqendruara
Institucion Kontraktues Reparti 731 FNSH-se Shkoder
Objekti i Tenderit Loti II: Shėrbim gatimi dhe shpėrndarje ushqimi pėr Repartin e Ndėrhyrjes sė Shpejtė Shkodėr
Nr. Reference REF-00383-12-19-2018
Vlera / Fondi Limit 29 612 366,00
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 20-12-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 14-01-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 14-01-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 6
Operatorė Konkurues DAJTI PARK 2007 SHPK
SHPRESA SHPK
NIKA SHPK
NELSA SHPK & LEA Katering
ALAR FOOD & SERVICE SHPK
SILVER SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • SHPRESA SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 27 738 183,60
  Data e shpalljes sė fituesit 03-05-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės Duke filluar nga data e lidhjes sė kontratės/kontratave me pėrfundim deri nė plotėsimin e nevojave tė autoriteteve kontraktore sipas marrėveshjeve kuadėr per secilin lot.
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Nė Agjensine e Blerjeve te Perqendruara ka marrė pėrgjigje nė datė 28.02.2019.
  Nė Komisionin e Prokurimit Publik ka marrė pėrgjigje nė datė 26.04.2019.
  Janė skualifikuar operatorėt ekonomikė tė mėposhėm:

  1) ”Dajti Park 2007” SHPK:
  • Bazuar dokumentacionit tė dorėzuar nga ofertuesi pėr tė provuar pasjen e numrit tė punonjėsve tė kualifikuar, sipas profesioneve nė tabelėn e pikės 6, tė kapacittetit Teknik nė DT, ekzistencėn e tyre nė listėpagesat pėr periudhėn e kėrkuar janar-dhjetor 2018 dhe pasjen e dokumentacionit pėrkatės pėr secilin punonjės sipas pikės 5, tė kapacittetit Teknik nė DT (kontrate pune, libreze pune, librezė shėndetsore, diplomė ose ēertifikatė kualifikimi), pas shqyrtimit e vlerėsimit tė pėrputhshmėrisė sė dokumenteve tė dorėzuar me kėrkuar nė dokumentat e tenderit, rezulton se ato nuk pėrputhen me kodet e profesioneve nė listėpagesat pėr periudhėn e kėrkuar, bazuar nė VKM nr.514 datė 20.09.2017 “Pėr miratimin e listės kombėtare tė profesioneve”, pra ofertuesi nuk e pėrmbush kapacitetin teknik tė kėrkuar nė DT. Konkretisht nga 18 persona tė kerkuar si ndihmes kuzhinier, te rregullt sipas listepageses (kodit) jane vetem 5 persona.

  2) ”NIKA” SHPK:
  • Ofertuesi nuk plotėson kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 1(c) tė seksionit 2 “Kriteret e veēanta tė kualifikimit” tė dokumenteve tė tenderit, pasi deklerata e paraqitur nga ana e tij nuk ėshtė nė pėrputhje me standartin e pėrcaktuar nė DST, shtojca nr 6, “Dekleratė mbi konfliktin e interesit” (i mungojnė pjesė).
  • Bazuar dokumentacionit tė dorėzuar nga ofertuesi pėr tė provuar pasjen e numrit tė punonjėsve tė kualifikuar, sipas profesioneve nė tabelėn e pikės 6, tė kapacittetit Teknik nė DT, ekzistencėn e tyre nė listėpagesat pėr periudhėn e kėrkuar janar-dhjetor 2018 dhe pasjen e dokumentacionit pėrkatės pėr secilin punonjės sipas pikės 5, tė kapacittetit Teknik nė DT (kontrate pune, libreze pune, librezė shėndetsore, diplomė ose ēertifikatė kualifikimi), pas shqyrtimit e vlerėsimit tė pėrputhshmėrisė sė dokumenteve tė dorėzuar me kėrkuar nė dokumentat e tenderit, rezulton se ato nuk pėrputhen me kodet e profesioneve nė listėpagesat pėr periudhėn e kėrkuar, bazuar nė VKM nr.514 datė 20.09.2017 “Pėr miratimin e listės kombėtare tė profesioneve”, pra ofertuesi nuk e pėrmbush kapacitetin teknik tė kėrkuar nė DT. Konkretisht nga 18 persona tė kerkuar si ndihmes kuzhinier, te rregullt sipas listepageses (kodit) jane vetem 6 persona.

  3) Bashkimi i Operatorėve Ekonomik: “NESLA” SHPK & “LEA Katering” P.F :
  • Anėtari i BOE “Lea Katering” pf nuk pėrmbush pikėn 1 tė “Kapacitetit teknik” pasi dokumentacioni i paraqitur nė pėrmbushje tė kėtij kriteri nuk plotėson vlerėn minimale tė kėrkuar, (sipas pėrqindjes sė pjesėmarrjes bazuar nė kontratėn e bashkėpunimit, sepse faturat e paraqitura nė pėrmbushjen e kėtij kriteri nuk konsiderohen si kontrata tė ngjashme me objektin e prokurimit.
  • Anėtari i BOE “Nelsa” Shpk nuk pėrmbush pikėn 4 tė “Kapacitetit teknik” pasi nė bazė tė marrėveshjes sė bashkėpunimit mes operatorėve duhej tė paraqiste 13.6 punonjės ndėrkohė sipas dokumentacionit qė ka paraqitur ka 11 punonjės nė total.

  4) Arsyet e skualifikimit tė ”ALAR FOOD & SERVICE” SHPK:
  • Bazuar dokumentacionit tė dorėzuar nga ofertuesi pėr tė provuar pasjen e numrit tė punonjėsve tė kualifikuar, sipas profesioneve nė tabelėn e pikės 6, tė kapacittetit Teknik nė DT, ekzistencėn e tyre nė listėpagesat pėr periudhėn e kėrkuar janar-dhjetor 2018 dhe pasjen e dokumentacionit pėrkatės pėr secilin punonjės sipas pikės 5, tė kapacittetit Teknik nė DT (kontrate pune, libreze pune, librezė shėndetsore, diplomė ose ēertifikatė kualifikimi), pas shqyrtimit e vlerėsimit tė pėrputhshmėrisė sė dokumenteve tė dorėzuar me kėrkuar nė dokumentat e tenderit, rezulton se ato nuk pėrputhen me kodet e profesioneve nė listėpagesat pėr periudhėn e kėrkuar, bazuar nė VKM nr.514 datė 20.09.2017 “Pėr miratimin e listės kombėtare tė profesioneve”.

  5) Arsyet e skualifikimit tė “SILVER” SHPK:
  • Ka paraqitur vetem formularin e ofertės ekonomike.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftim Kontrate sistem.docx
  Dokumentat e Tenderit.doc
  njoftim fituesi FNSH SHKODER-SISTEM.docx
  Shtojca nr.1.docx
  Dokumentat e Tenderit.doc
  Vendim KPP

  MBĖSHTETĖS
  Embassy of USA

  Ky portal është pjesë e projektit të mbështetur financiarisht nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci i Ambasadës së SH.B.A.-së në Tiranë.
  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk përfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Departamentit të Shtetit.

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data