Open Procurement Albania

Loti III Blerje vajra lubrifikant, alkool frenash dhe pastrues motori

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Agjencia E Blerjeve Tė Pėrqendruara
Institucion Kontraktues
Objekti i Tenderit Loti III Blerje vajra lubrifikant, alkool frenash dhe pastrues motori
Nr. Reference REF-19850-04-26-2019
Vlera / Fondi Limit 66 633 208,00
Lloji i Kontratės Publike Blerje Mallrash (Marrėveshje Kuadėr)
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 30-04-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 23-05-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 23-05-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 5
Operatorė Konkurues EXIMOIL SHA
KAPPA OIL SHA
KADIU SHA
ALSTEZO SHA
TOP-OIL SHA
Operator Ekonomik Kontraktues
 • TOP-OIL
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 37,800 (Shumatorja e ēmimeve pėr njėsi e ofruar) leke pa tvsh.
  Data e shpalljes sė fituesit 20-09-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės 24 muaj
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Kanė marrė pėrgjigje nga Organi Qendror Blerės nė datė 26.06.2019.
  Kanė marrė pėrgjigje nga KPP nė datė 12.09.2019.
  Janė skualifikuar operatorėt ekonomikė tė mėposhėm:

  1. “KAPPA - OIL” SHA
  • Ofertuesi nuk plotėson kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 1, tė seksionit 2.2 “Kapaciteti ekonomik dhe financiar” tė shtojcės 9 tė DT-sė, pasi nga verifikimi i dokumentacionit tė paraqitur nga ana e kėtij ofertuesi rezulton se nuk ka arritur tė paraqesė kopje tė deklaratave tė xhiros vjetore ose vėrtetim nga administrata tatimore, pėr xhiron e realizuar nė tre vitet e fundit nga data e zhvillimit tė procedurės, vlera mesatare e tė cilės tė jetė jo mė e vogėl se 40% e vlerės sė fondit limit pėr ketė Lot.
  • Ofertuesi nuk plotėson kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 7 tė seksionit 2.3 “Kapaciteti teknik” tė shtojcės 9 tė DT-sė.

  • Nga verifikimi cmimeve pėr njėsi tė paraqitura nė tabelėn e pėrgjithshme tė shtojcės nr. 1 (Formulari i deklarimit tė ofertės) pėr artikujt me numėr rendor 3; 4; 5; 9; 11; 12; 16; 17; 23; 24; 25 dhe 29 rezulton se pėr kėto artikuj ofertuesi ka paraqitur cmimin pėr njėsi tė ndryshme nė tabelat e vecanta tė autoriteteve kontraktore si;
  - DPDoganave pėr numrin rendor 3, 12,17,
  - Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve pėr numrin rendor 4 dhe 5, 16 dhe 29.
  - QSHAMT pėr numrin rendor 5, 9, 12, 23 dhe 24.
  - Garda e Republikės pėr numrin rendor 5, 9, 11, 25.

  2. “KADIU” SHA
  • Ofertuesi nuk plotėson kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 6, nė pikėn 7 dhe nė pikėn 9 tė seksionit 2.3 “Kapaciteti teknik” tė shtojcės 9 tė DT-sė, pasi:
  - Nuk arriti tė provojė qė ėshtė i autorizuar nga prodhuesit ose nga distributorėt e autorizuar nga prodhuesit, pėr kėtė objekt prokurimi pėr tė gjithė artikujt e pėrfshirė nė tabelėn e pėrgjithshme (shtojca 12) e DT-sė dhe tė deklaruar si prodhues nė dokumentin e emėrtuar “Skeda teknike”.
  • Nga verifikimi i dokumentave tė hedhura si pjesė e ofertės sė tij rezulton se ofertuesi ka paraqitur autorizimin e prodhuesit tė lėshuar nga “UAB SCT Lubricants“, pėr 40(dyzetė)artikujt tė pėrfshirė nė tabelėn e pėrgjithshme (shtojca 12) e DT-sė por, nuk rezulton qė nė kėtė autorizim OE, tė jetė i autorizuar nga ky prodhues pėr tė tregėtuar edhe artikullin, Vaj motori pėr automjete, “SEA 0W-30”, me nr. rendor 1 ne Tabelen e Pergjithshme te Vajrave ne Shtojcen 12, tė cilin e ka deklaruar si tė tillė nė dokumentin e emėrtuar “Skeda teknike”.
  • Nga verifikimi i dokumentave tė hedhura si pjesė e ofertės sė tij rezulton se ofertuesi ka paraqitur autorizimin e prodhuesit tė lėshuar nga “ROWE“, pėr 9 (nėntė) artikujt tė pėrfshirė nė tabelėn e pėrgjithshme (shtojca 12) e DT-sė por, nuk rezulton qė nė kėtė autorizim OE, tė jetė i autorizuar nga ky prodhues pėr tė tregėtuar edhe artikullin, Vaj motori pėr automjete, “SEA 20W-50”, me nr. rendor 29 ne Tabelen e Pergjithshme te Vajrave ne Shtojcen 12, tė cilin e ka deklaruar si tė tillė nė dokumentin e emėrtuar “Skeda teknike”.

  3. Arsyet e s’kualifikimit tė “EXIMOL” SHA:
  • Ofertuesi nuk plotėson kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 6, nė pikėn 7 dhe nė pikėn 9 tė seksionit 2.3 “Kapaciteti teknik” tė shtojcės 9 tė DT-sė, pasi:
  • nuk arriti tė provojė qė ėshtė i autorizuar nga prodhuesit ose nga distributorėt e autorizuar nga prodhuesit, pėr kėtė objekt prokurimi pėr tė gjithė artikujt e pėrfshirė nė tabelėn e pėrgjithshme (shtojca 12) e DT-sė dhe tė deklarauar si prodhues nė dokumentin e emėrtuar “Tabela e vajrave e shtojcės 12”.
  • Nga verifikimi i dokumentave tė hedhura si pjesė e ofertės sė tij rezulton se ofertuesi ka paraqitur autorizimin e prodhuesit tė lėshuar nga “OLMA D.O.O ” tė datės 02.02.2019, pėr artikujt e markave tė tij tregėtare “Olma” dhe “Slovenoil” tė pėrfshirė nė tabelėn e pėrgjithshme (shtojca 12) e DT-sė por nuk rezulton tė ketė paraqitur autorizim nga prodhuesit ose nga distributorėt e autorizuar nga prodhuesit, ”SUPERHELP”, tė deklaruar si tė tillė nė dokumentin e emėrtuar “Tabela e vajrave e shtojcės 12”, pėr artikujt me numrat rendor: 59; 60; 61; 62; 63; 64 dhe 65 referuar sipas tabelės sė pėrgjithshme (shtojca 12) tė DT.
  • Nė katalogun e prodhuesit: “DOLMA D.O.O” nuk janė tė pasqyruara tė dhėnat teknike dhe specifikimet teknike pėr artikujt pėr artikujt me numrat rendor: 1 dhe 20, referuar sipas tabelės sė pėrgjithshme (shtojca 12) tė DT.
  • Ofertuesi nuk plotėson kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 7 tė seksionit 2.3 “Kapaciteti teknik” tė shtojcėn 9 tė DT-sė, pasi nuk arriti tė paraqesė katalogė/ broshurė tė vajra lubrifikant, alkool frenash dhe pastrues motorri, ku tė pėrfshihen specifikimet teknike tė tyre tė pėrkthyer nė gjuhėn shqipe dhe tė noterizuara. Dokumenti i hedhur, si pjesė tė ofertės dhe i emėrtuar “Katalogu OLMA ”, dhe“SLOVEN KATALOG 2019” tė cilėt rezultojnė se janė edhe nė gjuhėn shqipe, por tė panėnshkruar nga pėrkthyes zyrtar dhe tė pavertetura nga noteri publik.

  4. Arsyet e s’kualifikimit tė “ALSTEZO” SHA
  • Ofertuesi nuk plotėson kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 6, nė pikėn 7 dhe nė pikėn 9 tė seksionit 2.3 “Kapaciteti teknik” tė shtojcės 9 tė DT-sė, pasi:
  - nuk arriti tė provojė qė ėshtė i autorizuar nga prodhuesit ose nga distributorėt e autorizuar nga prodhuesit, pėr kėtė objekt prokurimi pėr tė gjithė artikujt e pėrfshirė nė tabelėn e pėrgjithshme (shtojca 12) e DT-sė dhe tė deklarauar si prodhues nė dokumentin e emėrtuar “lista e vajrave qė shoqėron katalogėt teknik”.
  • Nuk arriti tė paraqesė raport analizė pėr artikullin: Vaj pėr kuti shpejtėsie “ATF G 052 162 /G 060 162”, Dexron VI ose ekuivalent me nr rendor 43 ne Tabelen e Pergjithshme te Vajrave ne Shtojcen 10. OE rezulton tė ketė paraqitur raport analizimi pėr: Dextron III.
  • Nga verifikimi i mostrave tė paraqitura nga OE, pėr kėtė procedurė prokurimi, rezultoi se mostrat e artikujve: Vaj motori pėr automjete, “SAE 5W-40 me nr rendor 10; Vaj motori pėr automjete, “SAE 15Ė-40”, me nr rendor 22; Vaj motori pėr automjete, “SAE 20W-50”, me nr rendor 28 nė Tabelėn e Pėrgjithshme tė Vajrave nė Shtojcėn 12, nuk kanė tapa sigurie tė dyfishta, kerkesė e percaktuar nė nė pikėn 9 tė seksionit 2.3 “Kapaciteti teknik” tė shtojcės 9 tė DT-sė.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike Kontrata tė lidhura nė bazė tė Marrėveshjes Kuadėr Agjencia E Blerjeve Tė Pėrqendruara REF-19850-04-26-2019
  Njoftimi i kontrates.docx
  DST.docx
  Njoftimi i Tenderit
  Dokumentat Standarde tė Tenderit
  Vendim KPP
  Shpallja e Fituesit

  MBĖSHTETĖS
  Embassy of USA

  Ky portal është pjesë e projektit të mbështetur financiarisht nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci i Ambasadës së SH.B.A.-së në Tiranë.
  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk përfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Departamentit të Shtetit.

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data