Open Procurement Albania

Konsulencė pėr pėrgatitjen e projekteve teknike tė rrugėve tė pėrfshira nė vitin e parė tė financimit nė kuadėr tė programit tė ri tė Bankės Botėrore dhe nga donatorė tė tjerė.

Qarkun 12 Qarqet
Kredia Nr 8850 -AL
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Banka Ndėrkombėtare pėr Rindėrtim dhe Zhvillim(BNRZH) /Banka Botėrore.
Vlera e Kredisė sipas Monedhės 100 milionė Euro
Titulli i Projektit Projektin e Rrugėve Lidhėse Rajonale nė Shqipėri.
Pėrshkrim i Projektit Projekti i Rrugėve Lidhėse Rajonale nė Shqipėri (PRRLR) ėshtė parashikuar tė financohet me njė kredi prej 100 milionė Euro tė dhėna nga BNRZH-i.
Ai do tė mbėshtetet nė pėrvojėn dhe mėsimet e marra nga projektet e mėparshme tė transportit tė financuara nga Banka Botėrore, pėrfshirė projektin e rrugėve dytėsore dhe rajonale, i cili ėshtė realizuar nė mėnyrė “tejet tė kėnaqshme”.
PRRLR pėrqendrohet nė rolin qė luajnė rrugėt e pėrmirėsuara si nyje lidhėse nė krijimin e pėrfitimeve ekonomike, veēanėrisht nė sektorin e bujqėsisė dhe turizmit, si dy nga nxitėsit kryesorė tė rritjes ekonomike nė Shqipėri.
Projekti do tė financojė punimet civile pėr rehabilitimin e rrugėve parėsore rajonale nė njėsitė vendore, si dhe elementet e ndihmės teknike. Financimi nuk do tė pėrqendrohet nė bazė ndarje gjeografike tė rrugėve. Nė tė kundėrt, pėrzgjedhja e rrugėve do tė bėhet me anė tė njė procesi rigoroz, mbi bazėn e shumė kritereve, duke marrė parasysh aspektet e qasjes dhe politikat ekonomike, pėr tė optimizuar ndikimin ekonomik dhe mundėsitė pėr tė lidhur zonat me potencial turistik dhe tregjet bujqėsore.
Objekti i Tenderit Konsulencė pėr pėrgatitjen e projekteve teknike tė rrugėve tė pėrfshira nė vitin e parė tė financimit nė kuadėr tė programit tė ri tė Bankės Botėrore dhe nga donator tė tjerė.

Nr. Reference REF-28445-10-02-2017
Kodi CPV
22114311-5 - Projekte
Vlera / Fondi Limit 125,000,000
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike (Marrėveshje Kuadėr )
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 03-10-2017
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte 03-10-2017
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 26-10-2017
Sektori Konsulenca
Nr. i Operatorėve Konkurues 11
Operatorė Konkurues 47 EK 79 &Iliriada PKS & CEC Group
Erald-G & Transport Highwaz Consulting & HMK
&Arkanstudio 3 Derbi-E
Ilyrian Consulting & HGH &Lorenco Co
AVE Consulting & Zenit-06 & D&C Partners
Gjeokonsult& ASH Engineering
Taulant& EBS Studio & SDC Studio
Infraconsult& Atelier & Seed Consulting
Geosat Group &InstitutiDekliada
Nord-Comat& El-Raeid& Job Project
Klodioda&Sphaera
Operator Ekonomik Kontraktues
 • KLODIODA SHPK - SPHAERA
 • A V E CONSULTING - ZENIT&CO - D & C PARTNERS SHPK
 • GJEOKONSULT - CO SHPK
 • INFRAKONSULT SHPK - ATELIER 4 - SEED CONSULTING SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH
  Data e shpalljes sė fituesit 16-11-2017
  Data e lidhjes sė kontratės
  Vlera e Kontratės me TVSH
  Kohėzgjatja e Kontratės 24 muaj
  Ankesa Nuk ka pasur ankesa.

  Janė s’kualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike: 47 EK 79 &Iliriada PKS SHPK & CEC Group SHPK & Invictus SHPK pėr arsye se:
  a. Mungon Licenca e pasurive Tokė Bujqėsore+kullota+pyje.
  b. ILIRIADA ka marrė pėrsipėr tė kryejė punime projektimi gjeologjiko por nė formularin e deklarimit tė stafit nuk ka deklaruar tė ketė inxhinier gjeolog.
  c. ILIRIADA ka marrė pėrsipėr tė kryejė punime projektimi hidroteknike por nė formularin e deklarimit tė stafit nuk ka deklaruar tė ketė inxhinier hidroteknik.
  d. INVICTUS ka marrė pėrsipėr tė kryejė punime projektimi HIDROTEKNIKE por nė formularin e deklarimit tė stafit nuk ka deklaruar tė ketė projektues HIDROTEKNIK.
  e. INVICTUS ka marrė pėrsipėr tė kryejė punime projektimi RRUGORE por nė formularin e deklarimit tė stafit nuk ka deklaruar tė ketė projektues RRUGE.
  f. Ēmimi i ofruar nga INVICTUS, ėshtė shume me poshtė vlerės se ēmimit tė lejuar sipas VKM 354,date 11.05.2016.

  2. Bashkimi i Operatorėve Ekonomike Erald-G SHPK& Transport Highway Consulting SHPK& HMK SHPK& Arkanstudio SHPK pėr arsye se:
  a. Erald G ka marrė pėrsipėr tė kryejė punime topografike por nė formularin e deklarimit tė stafit nuk ka deklaruar tė ketė inxhinier gjeodet. Stafi kryesor i propozuar nė ketė kontrate ėshtė i angazhuar nė kontratėn Ndėrtim Shėtitoresh nė bregdetin Jalė & Dhėrmi me FSHZH e cila ėshtė nė proces. Stafi kryesor i propozuar ėshtė i angazhuar nė Kontratėn e Marrėveshjes Kuadėr me FZHR-te, pėr projektimin e Korēės dhe Beratit,. b. Arkonstudio: sipas marrėveshjes se bashkėpunimit, ka marrė pėrsipėr tė kryejė punime rrugore por nė formularin e deklarimit tė stafit nuk ka deklaruar tė ketė projektues rruge.
  c. Erald G & THC: Stafi i Kryesor i propozuar nga kėto kompani ėshtė i zėne nė kontrata e nėnshkruara tashme me FSHZH.
  d. Ēmimi i ofruar nga Erald G & THC ėshtė shume me poshtė vlerės se ēmimit tė lejuar sipas VKM 354,date 11.05.2016.

  3. Operatori Ekonomik Derbi E SHPK pėr arsye se:
  a. Derbi E nuk e plotėson kriterin e xhiros mesatare vjetore.
  b. Derbi E nuk ka paraqitur licence pėr mjedisin.
  c. Operatori ekonomik nuk e plotėson kriterin e punimeve tė ngjashme. Ēmimi i ofruar nga ky Operator,ėshtė shume me poshtė vlerės se ēmimit tė lejuar sipas VKM 354,date 11.05.2016.

  4. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Ilyrian Consulting SHPK& HGH & Lorenco Co SHPK pėr arsye se:
  a. Lorenco Co: nuk arrin Punimet e ngjashme,Licenca e vlerėsimit ėshtė e shkalles se dyte pėr ndėrtesat dhe truall,nuk ka License pėr Vlerėsim toke bujqėsore dhe kullota,Qirjako Zallota nuk ka paraqitur Projekte tė ngjashme nė CV.
  b. Nuk ka paraqitur qe disponon 10% nė banke sipas kėrkesave tė DST dhe nė pėrputhej me % e propozuar nė marrėveshjen e bashkėpunimit. Nuk ka paraqitur ing Hidro.
  c. ILIRIAN CONSULTING: Ing Vasil Leka nuk ka paraqitur Kontrate me firmėn, Ing Anila Spahiu nuk ka kategorinė 6/b tė licencės.
  d. Kontrate e bashkėpunimit ndėrmjet tre operatoreve ekonomik nuk k atė pėrcaktuar lider por vetėm pėrfaqėsues. Gjithashtu kontrata e bashkėpunimit nuk ėshtė e vlefshme pasi paraqet parregullsi. Ēmimi i ofruar nga ky Operator,ėshtė shume me poshtė vlerės se ēmimit tė lejuar sipas VKM 354,date 11.05.2016.

  5. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Taulant SHPK& EBS Studio SHPK& SDC Studio SHPK pėr arsye se:
  a. TAULANT:Mungon Kategoria e Vlerėsimit tė tokave Bujqėsore. Stafi kryesor i propozuar nė ketė tender ėshtė i angazhuar nė Kontratat e supervizionit tė rrugėve: rruga Borje , Rruga Bajram Curri , Rruga Fushe Arrės - Reps , Rruga Fushe Kruje - Thumane , kontrata tė cilat janė nė proces implementimi dhe financohet nga FSHZH, ku TAULANT ėshtė JV me CEC.

  6. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Geosat Group SHPK & Instituti Dekliada SHPK pėr arsye se:
  a. Geosat Group nuk plotėson pjesėn e tij tė xhiros mesatare vjetore. Gjithashtu operatori ekonomik nuk plotėson xhiron mesatare vjetore nė total, pasi xhiro mesatare vjetore e Institutit Dekliada ėshtė 24,870,588 dhe shuma totale e tė dy operatoreve tė marre se bashku ėshtė 111,279,509 e cila ėshtė me e vogėl se fondi limit, pra mė e vogėl se 125,000,000.
  b. Instituti Dekliada: Nuk ka punime tė ngjashme Projektimi dhe studimi pėr Hidrocentralin Florina ,Projektimi dhe studimi pėr Hidrocentralin Mushtri , Majlinda Bardhi nuk ka License pėr vlerėsimin e tokave bujqėsore.

  7. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Nord-Comat SHPK& El-Raeid SHPK& Job Project SHPK pėr arsye se: El Raeid :
  a. Sipas kontratės se bashkėpunimit Job Project do tė mbuloje pjesėn e studimeve mjedisore, Nord Comat do tė mbuloje pjesėn e studimeve gjeologjike ndėrsa El-Raeid do tė mbuloje pjesėn e projektimit. El-Raeid nuk ka asnjė dokument tė apostiluar. Licenca nuk ėshtė e njehsuar dhe ka sjelle vetėm njė deklarate e cilat thotė qe ėshtė i afte tė beje pune projektimi.
  b. Punėt e ngjashme janė vetėm njė liste Excel dhe nuk ka asnjė dokument mbėshtetės. Mungojnė licencat e stafit tė paraqitur. Job Project, nuk ka licencėn e mjedisi Kodi III 2.A, pasi ky operator ka marrė pėrsipėr tė beje studimet mjedisore. Nord Comat: nuk arrin punimet e ngjashme.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
  Publikimi nė Buletin Kontrata tė lidhura nė bazė tė Marrėveshjes KuadėrREF-28445-10-02-2017
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.40 - Dt.09-10-2017
  Dokumente Standarde Tenderi (DST) Draft Kontrata
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.46 - Dt.20-11-2017
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data