Open Procurement Albania

Sistemim asfaltim i rrugės Lekdush – Bėnēė – Tepelenė, Lot 1.

Qarkun Gjirokastėr
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Qeveria Shqiptare
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit Projekte me financim tė Qeverisė Shqiptare
Pėrshkrim i Projektit Buxheti: 23.7 miliardė Lekė
Kohėzgjatja: 2014-2019
Financues: Qeveria Shqiptare
Shtrirja gjeografike: Nė 12 Qarqet e Shqipėrisė, 35 bashki
Pėrfitues: 2 milionė banorė
Objektivi: Pėrmirėsimi i kushteve tė jetesės tė banorėve nė tė gjithė vendin, rritja e aksesit nė shėbimet bazė, promovimi i turizmit dhe nxitja e sektorit bujqėsor, pėrmes financimit tė projekteve tė mėdha me ndikim rajonal. Investimet janė nė perputhje tė plotė me vizionin e Qeverisė Shqiptare pėr transformimin urban tė qendrave tė qyteteve, infrastrukturės rrugore dhe furnizimit me ujė.

• Infrastrukturė rrugore dhe urbane;
• Furnizim me ujė tė pijshėm;
• Mjedis;
• Rikonstruksion i shkollave;
• Projekte studimore, hapėsinore, tė trashėgimisė kulturore, etj;
• Hartim i projekteve teknike tė gatshme pėr financim pėr Njėsitė e Qeverisjes Vendore;
Objekti i Tenderit Sistemim asfaltim i rrugės Lekdush – Bėnēė – Tepelenė, Lot 1
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 455,811,059
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 24-08-2016
Sektori Infrastrukturė Rrugė Rurale
Nr. i Operatorėve Konkurues 16
Operatorė Konkurues ERAL CONSTRUCTION COMPANY SHPK & Alba Konstruksion SHPK
2 T SHPK & Agbes Construksion SHPK
N.T.P. Eurokos-Dega ne Shqiperi
SALILLARI SHPK
EUROTEOREMA PEQIN SHPK
COBIAL SHPK & Alb Building SHPK
Victoria Invest International SHPK
4 A-M SHPK & Albavia SHPK
GJOKA KONSTRUKSION SHPK
CURRI SHPK & Bami SHPK
RIVIERA SHPK & Beqiri SHPK & Bitupave SHPK
G.P.G. COMPANY SHPK
ALKO-IMPEX General Construcion SHPK
ALB – STAR SHPK
POWER INDUSTRIES SHPK
SENKA/L SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • ALBA KONSTRUKSION
 • 84.71%
 • ERAL CONSTRUCTION COMPANY
 • 15.29%
  Oferta fituese Lekė pa TVSH 248,275,650
  Data e shpalljes sė fituesit 24-10-2016
  Data e lidhjes sė kontratės 31-10-2016
  Vlera e Kontratės me TVSH 297,930,780
  Kohėzgjatja e Kontratės 12 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Pėr procedurėn nė datėn 07.10.2016 ka paraqitur ankese shoqėria 4-AM SHPK (se cilės ju kthye pėrgjigje nė datėn 11.10.2016) dhe nė datėn 10.10.2016 ka paraqitur ankese shoqėria Gjoka Konstruksion SHPK (se cilės ju kthye pėrgjigje nė datėn 12.10.2016).
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė skualifikuar shoqėritė:

  1. 2T SHPK (51%), dhe Agbes Construksion SHPK (49%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria 2T SHPK nuk disponon vlera tė mjaftueshme monetare pėr tė realizuar objektin e tenderit pa marrĖ paradhėnie.
  b. Shoqėria 2T SHPK nuk plotėson kėrkesėn Operatori Ekonomik duhet tė paraqesė njė dokument qė vėrteton se ka plotėsuar tė gjitha detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, lėshuar nga Administrata e Qeverisjes Vendore ku operatori ka ushtruar apo ushtron aktivitet pėr vitet 2014 – 2015 dhe 2016 pasi ka paraqitur vėrtetime vetėm pėr Tiranėn, ndėrkohe qė sipas QKR kryen aktivitet edhe nė Qukės – Librazhd, Kastrat – Shkodėr, Lezhė, Vlorė dhe Kelmend – Shkodėr.
  c. Shoqėria Agbes Construksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn e pėrgjithshme pėr kualifikim lidhur me plotėsimin e detyrimeve fiskale pasi, referuar vėrtetimit nr. 9185/1 prot, date 13.06.2016, lėshuar nga organet tatimore, rezulton se ka njė detyrim tė pa shlyer prej 25.363.504 lekė.

  2. Euroteorema Peqin SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson kėrkesėn pėr kualifikim lidhur me pikat e nevojshme tė liēencės, pasi bazuar nė dokumentacionin e paraqitur rezulton se nuk disponon pikat e liēencės N.P – 12. A (Punime tė inxhinierisė sė mjedisit) dhe N.S – 10. B (Shtresa dhe mbistruktura speciale).

  3. Cobial SHPK (38%), dhe Alb Building SHPK (62%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Alb Building SHPK nuk ka paraqitur deklaratėn mbi pėrmbushjen e Specifikimeve teknike sipas Shtojcės 5, deklaratėn mbi disponueshmėrinė e mjeteve sipas Shtojcės 9, deklaratėn mbi angazhimin e mjeteve dhe deklaratėn mbi angazhimin e stafit. Kėto deklarata janė paraqitur tė firmosura vetėm nga pėrfaqėsuesi i shoqėrisė Cobial SHPK dhe jo ai i shoqėrisė Alb Building SHPK, ndėrkohė qė secila shoqėri duhet tė kishte paraqitur veēmas deklaratat e kėrkuara.
  b. Shoqėria Alb Building SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr kualifikim lidhur me stafin drejtues, pasi nuk ka paraqitur dokumentacionin e kėrkuar pėr inxhinieret topograf, gjeolog dhe elektrik, ndonėse ka marrė pėrsipėr tė kryejė 62% tė punimeve.
  c. Shoqėria Cobial SHPK nuk plotėson kėrkesėn pėr kualifikim lidhur me stafin drejtues, pasi nuk ka paraqitur dokumentacionin e kėrkuar pėr inxhinier ndėrtimi me profilin transport, inxhinier hidroteknik, inxhinier mekanik dhe inxhinier mjedisi (specialisti i deklaruar ėshtė kimist teknolog), ndonėse ka marrė pėrsipėr tė kryejė 38% tė punimeve.

  4. 4AM SHPK (37%), dhe Albavia SHPK (63%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Albavia SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim: Operatori Ekonomik duhet tė paraqesė njė dokument qė vėrteton se ka plotėsuar tė gjitha detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, lėshuar nga Administrata e Qeverisjes Vendore ku operatori ka ushtruar apo ushtron aktivitet pėr vitet 2014 – 2015 dhe 2016.
  b. Shoqėria 4AM SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim: Operatori Ekonomik duhet tė paraqesė njė dokument qė vėrteton se ka plotėsuar tė gjitha detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, lėshuar nga Administrata e Qeverisjes Vendore ku operatori ka ushtruar apo ushtron aktivitet pėr vitet 2014 – 2015 dhe 2016 .

  5. Gjoka Konstruksion SHPK pėr arsye se:
  6. Nuk plotėson Kėrkesėn e Pėrgjithshme pėr Kualifikim lidhur me plotėsimin e detyrimeve fiskale, pasi nga dokumentacioni i paraqitur rezulton se ka detyrime nė shumėn 6.168.228 lekė pėr tvsh dhe 25.311 lekė pėr tatim fitimin.

  7. Curri SHPK (68.64%), dhe Bami SHPK (31.36%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Curri SHPK nuk ka paraqitur vetėdeklarimin e subjektit, sipas Shtojcės 11 Deklaratė mbi Gjendjen Gjyqėsore , deklaratė mbi pėrmbushjen e Specifikimeve teknike sipas Shtojcės 5, deklaratė mbi Konfliktin e Interesit sipas Shtojcės 7, deklaratė mbi disponueshmėrinė e mjeteve sipas Shtojcės 9, deklarate me shkrim nga administratori se subjekti ka paguar tė gjitha detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, nė vendet ku operatori ka ushtruar apo ushtron aktivitet pėr vitet 2014 – 2015 dhe 2016.09.02 .
  b. Shoqėria Curri SHPK nuk plotėson numrin e nevojshėm tė punonjėsve pasi numri mesatar i tė punėsuarve pėr periudhėn e kėrkuar ėshtė 121 persona nga 123 qė duhet tė jetė sipas pėrqindjes sė punės qė ka marre pėrsipėr.
  c. Shoqėria Curri SHPK nuk ka paraqitur deklaratė se makineritė nuk janė tė angazhuara nė kontrata tė tjera, duke mos plotėsuar kėrkesėn 2.4.9 pėr kualifikim.

  8. Riviera SHPK, Beqiri SHPK dhe Bitupave SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk kane paraqitur marrėveshjen e bashkėpunimit.

  9. Alko Impex General Costrucion SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson piken 2.3.3 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim Operatori Ekonomik duhet tė disponojė vlera tė mjaftueshme monetare pėr tė realizuar objektin e tenderit pa marrė paradhėnie.

  10. Alb Star SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson kėrkesėn pėr kualifikim lidhur me shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik qė ėshtė i regjistruar nė Shqipėri.

  11. Poėer Industries SHPK pasi
  a. Nuk ka paraqitur asnjė dokumentacion.

  12. Senka/L SHPK pasi
  a. Nuk ka paraqitur asnjė dokumentacion.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr ALBA KONSTRUKSION
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr ERAL CONSTRUCTION COMPANY
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.31 - Dt.08-08-2016
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.43 - Dt.31-10-2016
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.44 - Dt.07-11-2016

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data