Open Procurement Albania

Ndertim i ujesjellesit Cerme – Terbuf – Sulzotaj.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Fier
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Qeveria Shqiptare
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit Projekte me financim tė Qeverisė Shqiptare
Pėrshkrim i Projektit Buxheti: 23.7 miliardė Lekė
Kohėzgjatja: 2014-2019
Financues: Qeveria Shqiptare
Shtrirja gjeografike: Nė 12 Qarqet e Shqipėrisė, 35 bashki
Pėrfitues: 2 milionė banorė
Objektivi: Pėrmirėsimi i kushteve tė jetesės tė banorėve nė tė gjithė vendin, rritja e aksesit nė shėbimet bazė, promovimi i turizmit dhe nxitja e sektorit bujqėsor, pėrmes financimit tė projekteve tė mėdha me ndikim rajonal. Investimet janė nė perputhje tė plotė me vizionin e Qeverisė Shqiptare pėr transformimin urban tė qendrave tė qyteteve, infrastrukturės rrugore dhe furnizimit me ujė.

• Infrastrukturė rrugore dhe urbane;
• Furnizim me ujė tė pijshėm;
• Mjedis;
• Rikonstruksion i shkollave;
• Projekte studimore, hapėsinore, tė trashėgimisė kulturore, etj;
• Hartim i projekteve teknike tė gatshme pėr financim pėr Njėsitė e Qeverisjes Vendore;
Objekti i Tenderit Ndėrtim i ujėsjellėsit Cerme – Tėrbuf – Sulzotaj.
Fondi i akorduar pėr vitin 2016 ėshtė 78.333.333 (shtatėdhjetė e tete milion e treqind e tridhjete e tre mije e treqind e tridhjete e tre) leke pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2017.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 387,000,000
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 21-10-2016
Sektori Infrastrukturė Ujėsjellės Kanalizime
Nr. i Operatorėve Konkurues 9
Operatorė Konkurues RIVIERA & Bitupave
N.T.P. Eurokos-Dega ne Shqiperi & Alfa.I
NDREGJONI & Sterkaj
GJOKA KONSTRUKSION
KEVIN CONSTRUKSION & Boshnjaku B
SHKELQIMI 07 & SMO Union & Grand Konstruksion & Shendelli
CURRI
ALB - STAR
KRENAR CANI
Operator Ekonomik Kontraktues
 • CURRI SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 371,236,432
  Data e shpalljes sė fituesit 20-11-2016
  Data e lidhjes sė kontratės 30-11-2016
  Vlera e Kontratės me TVSH 453,877,195
  Kohėzgjatja e Kontratės 10 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Nė datėn 30.09.2016 paraqiti ankesė pėr dokumentat e tenderit shoqėria Be-Is SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 05.10.2016.

  Janė s’kualifikuar:
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  1. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Riviera SHPK (30%) dhe Bitupave (70%) pasi:
  a. Shoqėria Riviera SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me taksat vendore pasi sipas QKR ka kryer aktivitet nė Lukove (2014), Dibėr (2014), Dajc Shkodėr (2014), Hekal Mallakastėr (2014), Shkodėr (2014), Otllak Berat (2014), Shenavlash Durrės (2014 -2015), Kakome Sarande (2014-2015) dhe pėr kėto detyrime vendore nuk ka paraqitur asnjė dokumentacion. Edhe deklarata e paraqitur pėr tė plotėsuar kėrkesėn 2.2.5 pėr kualifikim rezulton e pa vėrtete.
  b. Shoqėria Riviera SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme .
  c. Shoqėria Bitupave nuk plotėson kėrkesėn 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me taksat vendore pasi sipas QKR rezulton se ėshtė regjistruar me seli nė Tirane nė datėn 25.09.2015 dhe nuk ka paraqitur vėrtetim pėr likuidimin e detyrimeve pėr taksat vendore pėr vitin 2015.
  d. Shoqėria Bitupave nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme pasi nė punėn e deklaruar ka realizuar vetėm punime me tubacione metalike dhe nuk ka deklaruar asnjė eksperience lidhur me tubacionet HDPE.
  e. Shoqėria Bitupave nuk plotėson kėrkesėn 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me mjetet dhe pajisjet pasi ka mare pėrsipėr tė kryeje 70% tė punimeve, nder tė cilat punime me tubacionet HDPE dhe nuk disponon makineri pėr saldimin elektrofuziv tė tubave HDPE, nuk disponon autobot uji i cili ėshtė i domosdoshėm pėr kryerjen e provave nen presion, nuk disponon pompe presioni pėr testimin hidraulik tė linjave tė ujėsjellėsit.

  2. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Eurokos SHPK (65%) dhe Alfa.I (35%) pasi:
  a. Shoqėria Eurokos SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.3 pėr kualifikim lidhur me gjendjen nė banke pasi ka paraqitur dokumentacion pėr disponimin e shumes 25.000.000 leke nga 25.155.000 leke qė duhet tė kishte duke ju referuar pėrqindjes se punėve qė ka marre pėrsipėr (65%).
  b. Shoqėria Eurokos SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.
  c. Shoqėria Alfa.I SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me mjetet e pajisjet pasi nuk ka nė dispozicion pompe presioni pėr kryerjen e testimeve nen presion, ndonėse ka marre pėrsipėr punimet nė linjat e ujėsjellėsit.

  3. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Ndregjoni SHPK (35%) dhe Sterkaj SHPK (65%) pasi:
  a. Shoqėria Ndregjoni SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.5 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e mjekut tė shoqėrisė pasi nuk ka paraqitur licensen e kėrkuar nė kriterin pėr kualifikim.
  b. Shoqėria Ndregjoni SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.9 pėr kualifikim lidhur me certifikatat ISO pasi nga verifikimi nė sistem rezulton se certifikatat ISO 9001:2008, PAS 99:2012 dhe ISO 39001:2012 lėshuar nga CERTIND janė tė pavlefshme (anuluara).
  c. Shoqėria Sterkaj SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me taksat vendore pasi nuk ka paraqitur vėrtetime pėr pagesėn e detyrimeve nė Shkodėr-Velipoje-Pulaj ku ka ushtruar aktivitet deri nė datėn 18.12.2014.
  d. Shoqėria Sterkaj SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme pasi pėr punėn e deklaruar nuk ka paraqitur formularin e vlerėsimit sipas shtojcės 8, siē ėshtė kėrkuar nė kriterin pėr kualifikim.
  e. Shoqėria Sterkaj SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.4 pėr kualifikim lidhur me deklaratėn pėr mosangazhimin e inxhiniereve pasi nuk e ka paraqitur deklaratėn e kėrkuar.
  f. Shoqėria Sterkaj SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.5 pėr kualifikim lidhur punėsimin e mjekut tė shoqėrisė.

  4. Operatorin Ekonomik Gjoka SHPK pasi:
  a. Nuk plotėson kėrkesėn 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me taksat vendore pasi nuk ka paraqitur vėrtetime pėr pagesėn e detyrimeve nė Korēe ku ka ushtruar aktivitet deri nė datėn 08.06.2015, Berat ku ka ushtruar aktivitet deri nė 05.09.2014 dhe nė Karpen Kavaje ku ushtron aktivitet.
  b. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme .
  c. Nga shqyrtimi i zėrave tė punimeve rezulton se nuk ka kryer punime tubacionesh HDPE dhe nuk rezulton tė ketė pėrvoja tė tjera tė ngjashme me punime qė i pėrkasin kategorisė NP7.
  d. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.10 pėr kualifikim lidhur me cilėsinė e materialeve qė parashikohet tė vendosen nė vepėr.
  5. Shoqėria Teqja International lidhur me tubacionet HDPE.
  a. Nga dokumentacionet e paraqitura rezulton se kjo shoqėri nuk prodhon tubacione HDPE-RC sipas specifikimeve teknike tė dhėna nė tender. Mungon certifikata e cilėsisė pėr saraēineskat, rakorderite dhe matesat e ujit.

  6. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Kevin Konstruksion SHPK (51%) dhe Boshnjaku B (49%) pasi:
  a. Nė marrėveshjen e bashkėpunimit tė lidhur ndėrmjet dy shoqėrive nuk janė pėrcaktuar punėt konkrete qė do tė kryeje secila shoqėri.
  b. Shoqėria Kevin Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme .
  c. Shoqėria Kevin Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.2 pėr kualifikim lidhur me numrin e punonjėsve pasi sipas pėrqindjes se punėve qė ka marre pėrsipėr (51%) duhet tė kishte njė numėr mesatar tė punėsuarish prej jo me pak se 71 personash, ndėrkohe qė numri mesatar pėr periudhėn e kėrkuar shkurt 2016 – gusht 2-16 ėshtė 67 persona.
  d. Shoqėria Boshnjaku B SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.3 pėr kualifikim lidhur me gjendjen nė banke pasi ka paraqitur dokumentacion pėr disponimin nė ABI Bank tė shumes 5.060.556 leke nga 18.963.000 qė duhet tė kishte sipas marrėveshjes se bashkėpunimit (49%).
  e. Shoqėria Boshnjaku B SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme .

  7. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Shkėlqimi 07 SHPK (42%) & SMO Union SHPK (25%) & Grand Konstruksion SHPK (18%) & Shendelli SHPK (15%) pasi:
  a. Nė marrėveshjen e bashkėpunimit tė lidhur ndėrmjet shoqėrive ėshtė pėrcaktuar se secila shoqėri do tė kryeje punime pėr tė gjithė zėrat e punimeve nė raport me pėrqindjen e punės qė ka marre pėrsipėr.
  b. Shoqėria Shkėlqimi 07 SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me taksat vendore pasi nuk ka paraqitur vėrtetime pėr shlyerjen e detyrimeve vendore pėr nė Fier nė vitin 2014 (sipas QKR ka ushtruar aktivitet deri nė qershor 2014).
  c. Shoqėria Shkėlqimi 07 SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme . D. Shoqėria SMO Union SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme .
  e. Shoqėria SMO Union SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me mjetet dhe pajisjet e nevojshme teknike pėr realizimin e kontratės .
  f. Shoqėria Grand Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshėm teknik pasi nuk ka paraqitur dokumentacion se ka si tė punėsuar dhe tė regjistruar nė kompaninė e tij 1 (njė) inxhinier mekanik, 1 (njė) inxhinier gjeolog dhe 1 (njė) inxhinier topograf.
  g. Shoqėria Grand Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.5 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e mjekut tė shoqėrisė pasi nuk ka paraqitur asnjė nga dokumentat e kėrkuar nė kriterin pėr kualifikim.
  h. Shoqėria Grand Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.6 pėr kualifikim lidhur me pikat e liēenses qė duhet tė disponoje pasi nuk disponon pikat e liēenses N.S – 9 (Punime strukturorė speciale), N.S – 18 (Punime topogjeodezike) dhe N.S.- 20 ( Shpime gjeologo-inxhinierike, puse e shpime pėr ujė).
  i. Shoqėria Grand Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me mjetet dhe pajisjet e nevojshme teknike pėr realizimin e kontratės.
  j. Shoqėria Shendelli SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme pasi nuk ka deklaruar asnjė objekt tė ngjashėm me punimet e ujesjellsave.
  8. Operatorin Ekonomik Krenar Cani SHPK pasi:
  Nuk ka paraqitur dokumentacion.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr CURRI SHPK
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.39 - Dt.03-10-2016
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.47 - Dt.30-11-2016
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.48 - Dt.05-12-2016

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data