Open Procurement Albania

Ndertimi Shetitores Mak Albania-Pusi Nr.1 dhe Rehabilitimi i kanalit Kullues KK1, Golem, Kavaje.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Tiranė
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Ndėrtimi Shėtitores Mak Albania-Pusi Nr.1 dhe Rehabilitimi i kanalit Kullues KK1, Golem, Kavajė.
Fondi i akorduar pėr vitin 2017 ėshtė 113.614.127 (njėqind e trembėdhjetė milion e gjashtėqind e katėrmbėdhjetė mijė e njėqind e njėzet e shtatė) lekė pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2018.
Burimi i Financimit - Buxheti i Shtetit.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 567,154,000
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 30-03-2017
Sektori Infrastrukturė Urbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 9
Operatorė Konkurues Vellezerit Hysa SHPK
Fusha SHPK
Delta Lavori
Pe Vla Ku SHPK
Lala SHPK
G.P.G. SHPK
Victoria Invest International SHPK
Gener 2 SHPK
Varaku E SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • FUSHA SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 419,624,728
  Data e shpalljes sė fituesit 14-05-2017
  Data e lidhjes sė kontratės 19-05-2017
  Vlera e Kontratės me TVSH 503,549,674
  Kohėzgjatja e Kontratės 14 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.

  Ne datėn 14.04.2017 paraqiti ankese shoqėria Victoria Invest SHPK.
  Shoqėrisė ju kthye pėrgjigje nė datėn 18.04.2017 duke refuzuar ankesėn.

  Ne datėn 14.04.2017 paraqiti ankese shoqėria Fusha SHPK.
  Shoqėrisė ju kthye pėrgjigje nė datėn 21.04.2017 duke pranuar ankesėn.

  Ne datėn 27.04.2017 paraqiti ankese shoqėria Vellezerit Hysa SHPK.
  Shoqėrisė ju kthye pėrgjigje nė datėn 02.05.2017 duke refuzuar ankesėn.
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė s’kualifikuar:

  1. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Delta Lavori SHPK (43.7%), Company Riviera 2008 SHPK (33.5%) Ndrekaj SHPK (16%) dhe Kacdedja SHPK (6.8%) pėr arsye se:
  a. Sipas marrėveshjes se bashkėpunimit shoqėrisė Company Riviera 2008 SHPK i takon tė kryeje njė volum punimesh prej 143.513.357 lekėsh pa tvsh, ndėrkohė qė kjo shoqėri zotėron pikėn e liēenses NP-4C e cila i lejon tė kryejė nė tė njėjtėn kohe punime me vlerė tė pėrgjithshme jo mė shumė se 100.000.000 leke.

  2. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Victoria Invest International SHPK (50.98%) dhe Victoria Invest (49.02%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Viktoria Invest International SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.
  b. Shoqėria Viktoria Invest SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, nga viti 2016 ushtron aktivitet nė Librazhd (ne objektin Rikualifikim urban, zona nė hyrjen perėndimore tė qytetit Librazhd dhe mbrojtje lumore , me vlere 82.200.510 leke) dhe nė Bilisht (ne objektin Rikualifikim urban i qendrės se qytetit Bilisht, loti i , me vlere 102.536.108 lekė. pėr kėto dy objekte nuk ka paguar detyrimet vendore dhe nuk i ka regjistruar nė QKB.
  c. Shoqėria Viktoria Invest International SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Tirane nga viti 2015 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.

  3. Varaku E SHPK
  a. Nuk ka paraqitur oferte.

  4. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Vellezerit Hysa SHPK (58%%) dhe Ergi (42%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Vellezerit Hysa SHPK nuk plotėson piken 2.3.5 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e mjekut tė shoqėrisė, pasi mjeku nuk figuron nė listepagesat e muajve janar dhe shkurt 2016 ndėrkohe qė ėshtė kėrkuar tė kėtė qene nė stafin e shoqėrisė nga Janari 2016 e nė vazhdim.
  b. Shoqėria Ergi SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr punėsimin e njė arkitekti, njė inxhinieri ndėrtimi me profil struktura, njė inxhinieri mekanik, njė agronomi dhe njė inxhinieri elektrik. Duke qenė se nė marrėveshjen e bashkėpunimit nuk janė pėrcaktuar punėt konkrete qė do tė kryeje secila shoqėri Ergi SHPK duhet tė kishte tė punėsuar edhe kėta inxhiniere.
  c. Shoqėria Ergi SHPK nuk plotėson piken 2.3.5 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e mjekut tė shoqėrisė, pasi nuk ka mjek tė punėsuar.
  d. Shoqėria Ergi SHPK nuk plotėson piken 2.3.6 pėr kualifikim lidhur me pikat e nevojshme tė liēenses pasi nuk disponon piken e liēenses N.S – 10. A - Shtresa dhe mbistruktura speciale. Duke qene se nė marrėveshjen e bashkėpunimit nuk janė pėrcaktuar punėt konkrete qė do tė kryeje secila shoqėri Ergi SHPK duhet tė kishte edhe kėtė pike license.
  e. Shoqėria Ergi SHPK nuk plotėson piken 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr FUSHA SHPK
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.10 - Dt.13-03-2017
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.20 - Dt.22-05-2017
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.21 - Dt.29-05-2017

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data