Open Procurement Albania

"Rikonstruksion i rruges se Velipojes segmenti Harku i Berdices - Baks Lot. 3.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Shkodėr
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Qeveria Shqiptare
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit Projekte me financim tė Qeverisė Shqiptare
Pėrshkrim i Projektit Buxheti: 23.7 miliardė Lekė
Kohėzgjatja: 2014-2019
Financues: Qeveria Shqiptare
Shtrirja gjeografike: Nė 12 Qarqet e Shqipėrisė, 35 bashki
Pėrfitues: 2 milionė banorė
Objektivi: Pėrmirėsimi i kushteve tė jetesės tė banorėve nė tė gjithė vendin, rritja e aksesit nė shėbimet bazė, promovimi i turizmit dhe nxitja e sektorit bujqėsor, pėrmes financimit tė projekteve tė mėdha me ndikim rajonal. Investimet janė nė perputhje tė plotė me vizionin e Qeverisė Shqiptare pėr transformimin urban tė qendrave tė qyteteve, infrastrukturės rrugore dhe furnizimit me ujė.

• Infrastrukturė rrugore dhe urbane;
• Furnizim me ujė tė pijshėm;
• Mjedis;
• Rikonstruksion i shkollave;
• Projekte studimore, hapėsinore, tė trashėgimisė kulturore, etj;
• Hartim i projekteve teknike tė gatshme pėr financim pėr Njėsitė e Qeverisjes Vendore;
Objekti i Tenderit "Rikonstruksion i rrugės sė Velipojės segmenti Harku i Berdicės - Baks Lot. 3.
Fondi i akorduar pėr vitin 2017 ėshtė 177.269.973 Lekė pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2018.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 886,349,000
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 08-05-2017
Sektori Infrastrukturė Rrugė Ndėrurbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 8
Operatorė Konkurues VELLEZERIT HYSA
ALBA KONSTRUKSION
GENER 2
CURRI
ALB TIEFBAU & Pe Vla Ku
ALKO IMPEX
GJOKA KONSTRUKSION
ADEM POJANI
Operator Ekonomik Kontraktues
 • ALB TIEFBAU SHPK
 • 60%
 • PE - VLA - KU
 • 40%
  Oferta fituese Lekė pa TVSH 726,804,422
  Data e shpalljes sė fituesit 07-06-2017
  Data e lidhjes sė kontratės 13-06-2017
  Vlera e Kontratės me TVSH 872,165,306
  Kohėzgjatja e Kontratės 18 muaj
  Ankesa Nuk ka pasur ankesa.

  Janė s’kualifikuar:

  1. Bashkimi i operatoreve ekonomike Vellezerit Hysa SHPK (85%) dhe Ergi SHPK (15%) pasi:
  a. Shoqėria Vellezerit Hysa SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.10 pėr kualifikim (deklarimin e punėve nė proces) pasi nė datėn 03.05.2017 ėshtė shpallur fitues i kontratės Pastrimi kanaleve kullues, nė territorin e Bashkisė Rrogozhine me vlere 9.549.327 lekė me tvsh, lidhur me Bashkinė Rrogozhine, sipas njoftimit tė fituesit tė botuar nė Buletinin 19, tė datės 15.05.2017. Kėtė objekt nuk e ka deklaruar nė formular, ndonėse data e tenderit ka qene 14.05.2017.
  b. Shoqėria Ergi SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me taksat vendore pasi nuk ka paguar taksat pėr vitin 2017 nė Tirane (Berzhite) ku ka kryer aktivitet nga data 12.04.2016 deri nė datėn 16 mars 2017. Edhe deklarata e paraqitur pėr tė plotėsuar kėrkesėn 2.2.5 pėr kualifikim rezulton e pa vėrtete.
  c. Shoqėria Ergi SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.5 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e mjekut pasi kontrata me mjekun ėshtė lidhur nė datėn 01.02.2017 e, nė kėtė mėnyre, nuk figuron nė listepagesen e janarit, nė pėrputhje me kėrkesėn pėr kualifikim.
  d. Shoqėria Ergi SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve tė nevojshme teknike pėr realizimin e kontratės.
  e. Shoqėria Ergi SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.10 pėr kualifikim (deklarimin e punėve nė proces).

  2. tė skualifikoje Operatorin Ekonomik Alba Konstruksion SHPK pasi:
  a. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme .
  b. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e inxhinierėve, pasi pjesė nga stafi i deklaruar nė kėtė procedurė ėshtė i angazhuar nė kontratėn Rikualifikim urban i Bashkisė Pukė , pėr tė cilėn ky operator ekonomik ėshtė shpallur nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit.
  c. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.4 pėr kualifikim lidhur me deklarimin pėr mosangazhimin e stafit, pasi deklarimi nuk ėshtė nė pėrputhje me kėrkesėn. Nė deklaratė shoqėria nuk shprehet se inxhinieret janė tė pa angazhuar , por stafi nuk do tė jetė i angazhuar nė kontrata tė tjera , deklarate qė ėshtė e ndryshme nga kėrkesa.

  3. tė skualifikoje Operatorin Ekonomik Gener 2 SHPK pasi:
  a. Nuk plotėson kėrkesėn 2.d tė Kėrkesave tė Veēanta pėr kualifikim pasi Formulari i Vlerėsimit i paraqitur nuk ėshtė nė pėrputhje me Formularin 8 tė miratuar nė DST, Formulari i paraqitur nuk pėrmban vlerėn e objektit.
  b. Nuk plotėson kėrkesėn 2.2.5 pėr kualifikim lidhur me deklaratėn pėr taksat vendore pasi nė deklaratėn e paraqitur nuk ėshtė shprehur sipas kėrkesės se ka paguar tė gjitha detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, nė vendet ku operatori ka ushtruar apo ushtron aktivitet pėr vitet 2016 dhe 2017 .
  c. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme pasi Formulari i Vlerėsimit i paraqitur nuk ėshtė nė pėrputhje me Formularin 8 tė miratuar nė DST, Formulari i paraqitur nuk pėrmban vlerėn e objektit.
  d. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e inxhiniereve, pasi nuk ka paraqitur asnjė dokument pėr punėsimin e njė inxhinieri gjeolog, nė pėrputhje me kėrkesėn.
  e. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.4 pėr kualifikim lidhur me deklaratėn pėr mosangazhimin e inxhiniereve.

  4. Bashkimi i operatoreve ekonomike Curri SHPK (81.88%) dhe Beis SHPK (18.12%) pasi: a. Shoqėria Curri SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e inxhiniereve, pasi nuk ka paraqitur asnjė dokument pėr punėsimin e inxhiniereve tė kėrkuar.
  b. Shoqėria Curri SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve tė nevojshme teknike pėr realizimin e kontratės.

  5. Alko Impex General Construcion SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson piken 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.
  6. Adem Pojani SHPK
  a. Nuk ka paraqitur oferte.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr ALB TIEFBAU SHPK
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr PE - VLA - KU
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.15 - Dt.18-04-2017
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.23 - Dt.12-06-2017
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.25 - Dt.27-06-2017

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data