Open Procurement Albania

Ndertim Asfaltim i rruges Cerrik – Belsh – Dragot – Kucove – Ure Vajgurore.

Qarkun Berat-Elbasan
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Qeveria Shqiptare
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit Projekte me financim tė Qeverisė Shqiptare
Pėrshkrim i Projektit Buxheti: 23.7 miliardė Lekė
Kohėzgjatja: 2014-2019
Financues: Qeveria Shqiptare
Shtrirja gjeografike: Nė 12 Qarqet e Shqipėrisė, 35 bashki
Pėrfitues: 2 milionė banorė
Objektivi: Pėrmirėsimi i kushteve tė jetesės tė banorėve nė tė gjithė vendin, rritja e aksesit nė shėbimet bazė, promovimi i turizmit dhe nxitja e sektorit bujqėsor, pėrmes financimit tė projekteve tė mėdha me ndikim rajonal. Investimet janė nė perputhje tė plotė me vizionin e Qeverisė Shqiptare pėr transformimin urban tė qendrave tė qyteteve, infrastrukturės rrugore dhe furnizimit me ujė.

• Infrastrukturė rrugore dhe urbane;
• Furnizim me ujė tė pijshėm;
• Mjedis;
• Rikonstruksion i shkollave;
• Projekte studimore, hapėsinore, tė trashėgimisė kulturore, etj;
• Hartim i projekteve teknike tė gatshme pėr financim pėr Njėsitė e Qeverisjes Vendore;
Objekti i Tenderit Ndėrtim Asfaltim i rrugės Cėrrik – Belsh – Dragot – Kuēovė – Ure Vajgurore.
Fondi i akorduar pėr vitin 2017 ėshtė 208.246.178 lekė pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2018.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 1,041,230,892
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 10-05-2017
Sektori Infrastrukturė Rrugė Ndėrurbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 15
Operatorė Konkurues SALILLARI
EUROTEOREMA PEQIN
VELLEZERIT HYSA
ALBA KONSTRUKSION
CURRI
GPG COMPANY
GENER 2
ALB - STAR
AGBES CONSTRUKSION
VICTORIA INVEST INTERNATIONAL
2T
GJIKURIA
GJOKA KONSTRUKSION
TIMOS KAREFYLLAKIS
FLED
Operator Ekonomik Kontraktues
 • SALILLARI SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 689,987,164
  Data e shpalljes sė fituesit 19-06-2017
  Data e lidhjes sė kontratės 20-06-2017
  Vlera e Kontratės me TVSH 827,984,596
  Kohėzgjatja e Kontratės 18 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Nė datėn 05.06.2017 paraqiti ankese shoqėria Victoria Invest International SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 05.06.2017 duke e refuzuar atė.
  Ne datėn 05.06.2017 paraqiti ankese shoqėria Aktor SHPK. Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 05.06.2017 duke e refuzuar atė.

  Janė s’kualifikuar:
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  1. Bashkimi i operatoreve ekonomike Euroteorema Peqin SHPK (51%) dhe Albavia SHPK (49%) pasi:
  a. Bashkimi i shoqėrive nuk plotėson kėrkesėn 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me disponimin e makinerive dhe pasjeve, pasi nuk disponon gjashte copė kamionė vetėshkarkues me kapacitet mbajtės jo me pak se 20 ton .

  2. Bashkimi i operatoreve ekonomike Vellezerit Hysa SHPK (61.6%), Varaku E SHPK (25.4%) dhe Ergi SHPK (13%) pasi:
  a. Shoqėria Ergi SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me taksat vendore pasi nuk ka paguar taksat pėr vitin 2017 nė Tirane (Berzhite) ku ka kryer aktivitet nga data 12.04.2016 deri nė datėn 16 mars 2017.
  b. Shoqėria Ergi SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.5 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e mjekut pasi kontrata me mjekun ėshtė lidhur nė datėn 01.02.2017 e, nė kėtė mėnyre, nuk figuron nė listepagesen e janarit, nė pėrputhje me kėrkesėn pėr kualifikim.

  3. Bashkimi i operatoreve ekonomike Alba Konstruksion SHPK (80%) dhe PE VLA KU SHPK (20%) pasi:
  a. Shoqėria Alba Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e inxhiniereve, pasi pjese nga stafi i deklaruar nė kėtė procedure ėshtė i angazhuar nė kontratėn Rikualifikim urban i Bashkisė Puke , pėr tė cilėn ky operator ekonomik ėshtė shpallur nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit.
  b. Shoqėria Alba Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.4 pėr kualifikim lidhur me deklarimin pėr mosangazhimin e stafit, pasi deklarimi nuk ėshtė nė pėrputhje me kėrkesėn. Nė deklarate shoqėria nuk shprehet se inxhinieret janė tė pa angazhuar , por stafi nuk do tė jete i angazhuar nė kontrata tė tjera , deklarate qė ėshtė e ndryshme nga kėrkesa.

  4. Bashkimi i operatoreve ekonomike Curri SHPK (75%) dhe Be-Is SHPK (25%) pasi:
  a. Shoqėria Curri SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e inxhiniereve, pasi nuk ka paraqitur asnjė dokument pėr punėsimin e inxhiniereve tė kėrkuar. Tė gjithė inxhinieret e deklaruar nė deklaratėn pėr stafin (paraqitur nga shoqėria Curri SHPK) janė tė punėsuar nga shoqėria Be-Is SHPK e cila ka marre pėrsipėr tė kryeje vetėm 25% tė punimeve.
  b. Shoqėria Curri SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve tė nevojshme teknike pėr realizimin e kontratės, pasi ka marre pėrsipėr punime pėr tė gjithė zėrat e parashikuar nė preventivin e punimeve dhe, referuar formularit tė deklarimit tė mbjeteve.

  5. Operatori Ekonomik GPG SHPK pasi:
  a. Shoqėria GPG SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me taksat vendore pasi nuk ka paraqitur vėrtetim pėr shlyerjen e detyrimeve vendore tė vitit 2016 nė Korēe, ku ushtron aktivitet qysh prej vitit 2016, referuar tabelės se deklarimit tė punėve nė proces.

  6. Gener 2 SHPK pasi:
  a. Nuk plotėson kėrkesėn 2.d tė Kėrkesave tė Veēanta pėr kualifikim pasi Formulari i Vlerėsimit i paraqitur nuk ėshtė nė pėrputhje me Formularin 8 tė miratuar nė DST, Formulari i paraqitur nuk pėrmban vlerėn e objektit. Nuk plotėson kėrkesėn 2.2.5 pėr kualifikim lidhur me deklaratėn pėr taksat vendore pasi nė deklaratėn e paraqitur nuk ėshtė shprehur sipas kėrkesės se ka paguar tė gjitha detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, nė vendet ku operatori ka ushtruar apo ushtron aktivitet pėr vitet 2016 dhe 2017 .
  b. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme pasi Formulari i Vlerėsimit i paraqitur nuk ėshtė nė pėrputhje me Formularin 8 tė miratuar nė DST, Formulari i paraqitur nuk pėrmban vlerėn e objektit.
  c. Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.4 pėr kualifikim lidhur me deklaratėn pėr mosangazhimin e inxhiniereve, pasi nė deklaratėn e paraqitur nuk shprehet sipas kėrkesės inxhinieret e kėrkuar nė piken 2.3.3 pėr kualifikim janė tė pa angazhuar nė kontrata tė tjera .

  7. Bashkimi i operatoreve ekonomike Agbes Konstruksion SHPK (91.58%) dhe Kola Invest (9.42%) pasi:
  a. Shoqėria Agbes Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.1 pėr kualifikim lidhur me xhiron e realizuar nė tre vitet e fundit pasi sipas pėrqindjes se punėve qė ka marre pėrsipėr duhet tė kishte realizuar njė xhiro mesatare 953.559.251 leke, ndėrkohe qė ka realizuar 943.215.004 leke duke mos pėrmbushur kushtin.
  b. Shoqėria Agbes Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.3 pėr kualifikim lidhur me gjendjen nė banke pasi sipas pėrqindjes se punėve qė ka marre pėrsipėr duhet tė kishte 95.355.925 leke gjendje nė banke, ndėrkohe qė ka 95.030.011 leke duke mos pėrmbushur kushtin.

  8. Bashkimi i operatoreve ekonomike Victoria Invest International SHPK (67.08%%) dhe Victoria Invest (9.42%) pasi:
  a. Shoqėria Victoria Invest International SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me disponimin e makinerive dhe pasjeve, pasi nuk ka paraqitur dokumentacion (referuar formularit tė deklarimit tė mjeteve) pėr disponimin e njė furēe mekanike pėr pastrim dhe ten je kompresori, mjete tė domosdoshėm pėr realizimin e punėve qė ka marre pėrsipėr.

  9. Bashkimi i operatoreve ekonomike 2T SHPK dhe Alko Impex General Costrucion pasi:
  a. Nuk kane paraqitur marrėveshjen e bashkėpunimit nė pėrputhje me ligjin.

  10. Bashkimi i operatoreve ekonomike Gjikuria SHPK (75%) dhe 4A M (25%) pasi:
  a. Shoqėria Gjikuria SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.3 pėr kualifikim lidhur me gjendjen nė banke, pasi sipas pėrqindjes se punėve qė ka marre pėrsipėr duhet tė kishte paraqitur vėrtetim pėr disponimin e 78.092.919 lekeve, ndėrkohe qė ka paraqitur vėrtetim se disponon 57.757.039 leke, duke mos e plotėsuar kėtė kusht.

  11. Operatori Ekonomik Timos Karefyllakis :
  a. Nė sistemin elektronik tė prokurimit, nė emėr tė operatorit ekonomik Timos Karefyllakis janė ngarkuar dokumenta tė shoqėrisė greke Aktor sa. Duke qene se ka njė mospėrputhje tė emrit tė operatorit ekonomik qė ka aplikuar nė sistemin elektronik tė prokurimit ( Timos Karefyllakis ) me emrin e shoqėrisė pėr tė cilėn janė ngarkuar dokumentat ( Aktor sa), komisioni gjykon se kėto dokumente nuk mund tė konsiderohen tė vlefshme.

  12. Operatori Ekonomik Fled SHPK pasi:
  a. Nuk ka paraqitur dokumentacion pėr kualifikim.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr SALILLARI SHPK
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.16 - Dt.24-04-2017
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.25 - Dt.27-06-2017
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.25 - Dt.27-06-2017

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data