Open Procurement Albania

Rehabilitim dhe veshje me asfalt i rrugės FushėArrėz (K/Hadroit) – Reps (Rotonda).

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Shkodėr
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Qeveria Shqiptare
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit Projekte me financim tė Qeverisė Shqiptare
Pėrshkrim i Projektit Buxheti: 23.7 miliardė Lekė
Kohėzgjatja: 2014-2019
Financues: Qeveria Shqiptare
Shtrirja gjeografike: Nė 12 Qarqet e Shqipėrisė, 35 bashki
Pėrfitues: 2 milionė banorė
Objektivi: Pėrmirėsimi i kushteve tė jetesės tė banorėve nė tė gjithė vendin, rritja e aksesit nė shėbimet bazė, promovimi i turizmit dhe nxitja e sektorit bujqėsor, pėrmes financimit tė projekteve tė mėdha me ndikim rajonal. Investimet janė nė perputhje tė plotė me vizionin e Qeverisė Shqiptare pėr transformimin urban tė qendrave tė qyteteve, infrastrukturės rrugore dhe furnizimit me ujė.

• Infrastrukturė rrugore dhe urbane;
• Furnizim me ujė tė pijshėm;
• Mjedis;
• Rikonstruksion i shkollave;
• Projekte studimore, hapėsinore, tė trashėgimisė kulturore, etj;
• Hartim i projekteve teknike tė gatshme pėr financim pėr Njėsitė e Qeverisjes Vendore;
Objekti i Tenderit Rehabilitim dhe veshje me asfalt i rrugės Fushė Arrėz (K/Hadroit) – Reps (Rotonda).
Fondi i akorduar pėr vitin 2017 ėshtė 166.666.667 leke pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2018.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 877,500,000
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 28-02-2017
Sektori Infrastrukturė Rrugė Ndėrurbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 10
Operatorė Konkurues ALBA KONSTRUKSION
Bitupave LLC
ALKO-IMPEX General Construcion
GENER 2
ALB - STAR
Victoria Invest International
GJOKA KONSTRUKSION
ULEZA NDERTIMI
GECI
Delta Lavori
Operator Ekonomik Kontraktues
 • ALB-STAR
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 770,418,980
  Data e shpalljes sė fituesit 17-04-2017
  Data e lidhjes sė kontratės 25-04-2017
  Vlera e Kontratės me TVSH 924,502,776
  Kohėzgjatja e Kontratės 18 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Nė datėn 30.03.2017 paraqiti ankesė pėr vlerėsimin shoqėria Alko Impex General Construction SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 05.04.2017.
  Nė datėn 03.04.2017 paraqiti ankesė pėr vlerėsimin shoqėria Victoria Invest International SHPK. Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 04.04.2017.
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė s’kualifikuar:

  1. Bitupave llc pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson pikėn 2.3.7 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me disponimin e mbjeteve.
  b. Nuk plotėson pikėn 2.3.7 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me xhiron mesatare tė realizuar nė tre vitet e fundit pasi dokumenti i paraqitur pėr shoqėrinė mėmė nuk ėshtė i apostiluar nė pėrputhje me ligjin.
  c. Nuk plotėson pikėn 2.2.3 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me gjendjen nė bankė, pasi dokumenti i paraqitur pėr shoqėrinė mėmė nuk ėshtė i apostiluar nė pėrputhje me ligjin. Duke qenė se kėto te meta janė thelbėsore, komisioni vendosi te mos vazhdoje me me shqyrtimin e dokumentacionit te mbetur pėr kete shoqėri.

  2. Shoqėria Alko Impex General Construcion SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Librazhd, Devoll, Koplik dhe Kavajė nga viti 2016 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Nuk plotėson pikėn 2.2.5 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me deklaratėn pėr pagesėn e detyrimeve vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Librazhd, Devoll, Koplik dhe Kavajė nga viti 2016 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore. Nė kėtė mėnyrė edhe deklarata rezulton e pasaktė.
  c. Nuk plotėson pikėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshėm pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr njė inxhinier mjedisi, siē kėrkohet nė dokumentet e tenderit.
  d. Nuk plotėson pikėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.

  3. Tė skualifikojė bashkimin e pėrkohshėm tė shoqėrive Gener 2 SHPK (65%), Garden Line SHPK (30%) dhe ANK SHPK (5%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Gener 2 SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.
  b. Shoqėria Garden Line SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.
  c. Shoqėria Garden Line SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.6 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mbjeteve.
  d. Shoqėria ANK SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.6 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve, pasi nuk ka paraqitur asnjė dokumentacion pėr kėtė qėllim.

  4. Tė skualifikojė bashkimin e pėrkohshėm tė shoqėrive Viktoria Invest International SHPK (62%) dhe Victoria Invest SHPK (38%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Viktoria Invest International SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Tiranė nga viti 2015 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Shoqėria Viktoria Invest International SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.

  5. Te skualifikojė bashkimin e pėrkohshėm tė shoqėrive Ulėza Ndėrtim SHPK (29%) dhe Agbes Konstruksion SHPK (71%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Ulėza Ndėrtim nuk ka tė punėsuar njė inxhinier ndėrtimi me profilin transport, siē ėshtė kėrkuar nė dokumentet e tenderit, ndonėse ka marrė pėrsipėr tė kryejė punime rrugore.
  b. Shoqėria Ulėza Ndėrtim SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Pukė, Mirditė dhe Kurbin nga viti 2015 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.

  6. Tė skualifikojė bashkimin e pėrkohshėm tė shoqėrive Delta Lavori SHPK (43.75%), Company Riviera 2008 SHPK (21.76%), Agri Construksion SHPK (22.42%) dhe Ndrekaj SHPK (12.06%) pėr arsye se:
  a. Referuar deklaratės sė punėve nė proces rezulton se shoqėria Company Riviera 2008 SHPK ka nė proces pune me njė vlerė tė pėrgjithshme prej 229.425.750 lekė pa tvsh. Kėto punė konsistojnė nė rivitalizime urbane dhe rikonstruksione rrugėsh. Sipas marrėveshjes sė bashkėpunimit shoqėrisė Company Riviera 2008 SHPK i takon tė kryejė njė volum punimesh prej 190.944.000 lekėsh pa tvsh. Vlera totale e punimeve qė duhet tė kryeje shoqėria Company Riviera 2008 SHPK nėse shpallet fituese e kontratės qė shqyrtohet ėshtė 420.369.750 lekė, ndėrkohė qė kjo shoqėri zotėron pikėn e licensės NP-4C e cila i lejon tė kryejė nė tė njėjtėn kohė punime me vlerė tė pėrgjithshme jo mė shumė se 100.000.000 lekė.

  7. Operatorin Ekonomik Alba Konstruksion SHPK pasi:
  a. Nuk ka paraqitur argumentime pėr ofertėn anomalisht tė ulėt.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr ALB-STAR
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr. 06 - Dt.13-02-2017
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.16 - Dt.24-04-2017
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.18 - Dt.08-05-2017

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data