Open Procurement Albania

Rehabilitim i Lumit Gjanica dhe Rikonceptim i Qendrės sė qytetit tė Fierit.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Fier
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Rehabilitim i Lumit Gjanica dhe Rikonceptim i Qendrės sė qytetit tė Fierit.
Fondi i akorduar pėr vitin 2018 ėshtė 143.936.828 lekė pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2019.
Nr. Reference REF-74756-06-13-2018
Kodi CPV
45000000-7 - Punė ndėrtimi
Vlera / Fondi Limit 708,127,500
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 14-06-2018
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte 14-06-2018
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 06-08-2018
Sektori Infrastrukturė Urbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 9
Operatorė Konkurues VICTORIA INVEST SHPK & VICTORIA INVEST INTERNATIONAL SHPK & AL ASFALT SHPK
CURRI SHPK
GJOKA KONSTRUKSION SHPK
ALBSTAR SHPK & HASTOCI SHPK
VIANTE KONSTRUKSION SHPK
GPG SHPK
GRAND KONSTRUKSION M SHPK
KAJMAKU SHPK
VELLEZERIT HYSA SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • HASTOĒI
 • 20%
 • ALB-STAR
 • 80%
  Oferta fituese Lekė pa TVSH 676,303,207
  Data e shpalljes sė fituesit 24-09-2018
  Data e lidhjes sė kontratės 26-09-2018
  Vlera e Kontratės me TVSH 811,563,848
  Kohėzgjatja e Kontratės 18 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Per proceduren,ne daten 10.09.2018 paraqiti ankese bashkimi i Operatoreve Ekonomike “Victoria Invest” SHPK, “Victoria Invest international” SHPK dhe “Al Asfalt” SHPK.
  Ankeses ju kthye pergjigje ne daten 11.09.2018 duke mos e pranuar ate. Ankime ne KPP nuk ka Patur.

  Jane s’kualifikuar:

  1. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike “Victoria Invest” SHPK (38%), “Victoria Invest international” SHPK (41%) dhe “Al Asfalt” SHPK (21%) :
  a) Shoqeria “Victoria Invest International” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.7 per kualifikim lidhur me disponimin e pikave te nevojshme te licenses, pasi, referuar marreveshjes se bashkepunimit, ka marre persiper 100% te punimeve ne shtratin e lumit dhe nuk disponon piken e kerkuar te licenses NS 15 D. Kjo shoqeri disponon piken e licenses NS 15 A e cila eshte e pamjaftueshme per volumin e puneve qe do te kryhen.
  b) Shoqeria “Al Asfalt” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.2 per kualifikim lidhur me numrin e Nevojshem te punonjesve.
  c) Shoqeria “Al Asfalt” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.4 per kualifikim lidhur me stafin drejtues.
  d) Shoqeria “Al Asfalt” SHPK nuk ploteson kerkesen 2.3.8 per kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve dhe paisjeve, pasi nga mjetet e deklaruar vetem mjeti furce mekanike, skelerite dhe impainti i betonit jane te pa angazhuar. Te gjithe mjetet e tjere jane te angazhuar ne kontraten me objekt “Rruga qender Gose – hekurudha - Gose e madhe, bashkia Rrogozhinė” lidhur ndermjet shoqerise “Al Asfalt” SHPK dhe Fondit Shqiptar te Zhvillimit ne daten 23.08.2018.

  2. Operatori Ekonomik “Curri” SHPK :
  a) Nuk ploteson kerkesen 2.2.3 per kualifikim lidhur me detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, pasi nuk ka paraqitur mandat pagesat per shlyerjen e detyrimeve vendore ne Elbasan, Vau i Dejes, Vlore, Malesi e Madhe, Divjake, Shkoder, Korce, Bulqize, Kruje.
  b) Nuk ploteson kerkesen 2.3.7 per kualifikim lidhur me disponimin e pikave te nevojshme te licenses, pasi nuk disponon piken e kerkuar te licenses NS 15 D. Kjo shoqeri disponon piken e licenses NS 15 A e cila eshte e pamjaftueshme per volumin e puneve qe do te kryhen.
  c) Shoqeria “Curri” shpk nuk ka paraqitur grafikun e detajuar te punimeve duke parashikuar vleren e plote te punimeve pa tvsh per cdo muaj, sic eshte kerkuar ne shtojcen 13 te Dokumentave te Tenderit.

  3. Operatori Ekonomik “Gjoka Konstruksion” SHPK :
  a) Nuk ploteson kerkesen 2.3.4 per kualifikim lidhur me stafin e angazhuar ne objekt.
  b) Nuk ploteson kerkesen 2.3.8 per kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve dhe paisjeve.
  c) Shoqeria “Gjoka” shpk nuk ka paraqitur grafikun e detajuar te punimeve duke parashikuar vleren e plote te punimeve pa tvsh per cdo muaj, sic eshte kerkuar ne shtojcen 13 te Dokumentave te Tenderit.

  4. Operatori Ekonomik “Viante Konstruksion” SHPK:
  a) Nuk ploteson kerkesen 2.2.1 per kualifikim lidhur me xhiron e realizuar ne tre vitet e fundit, pasi xhiro mesatare e deklaruar nga kjo shoqeri eshte 204.952.570 leke nga 283.251.000 leke qe duhet ta kete sipas kerkeses per kualifikim.

  5. Operatori Ekonomik “GPG” SHPK:
  a) Nuk ploteson kerkesen 2.3.7 per kualifikim lidhur me disponimin e pikave te nevojshme te licenses, Pasi nuk disponon piken e kerkuar te licenses NS 15 D. Kjo shoqeri disponon piken e licenses NS 15 A e cila eshte e pamjaftueshme per volumin e puneve qe do te kryhen.
  b) Shoqeria “GPG” SHPK nuk ka paraqitur grafikun e detajuar te punimeve duke parashikuar vleren e plote te punimeve pa tvsh per cdo muaj, sic eshte kerkuar ne shtojcen 13 te Dokumentave te Tenderit.

  6. Operatori Ekonomik “Grand Konstruksion M” SHPK:
  Nuk ka paraqitur asnje dokumentacion per kualifikim.

  7. Operatori Ekonomik “Kajmaku” SHPK:
  Nuk ka paraqitur asnje dokumentacion per kualifikim.
  8. Operatori Ekonomik “Vellezerit Hysa” SHPK:
  Nuk ka paraqitur asnje dokumentacion per kualifikim.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime Pėr ketė procedurė prokurimi ėshtė shtyrė tre herė afati pėr dorėzimin e dokumentave, referim sipas shtojcave.
  Afati fillestar ka qėnė nė datėn 16-07-2018.
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr HASTOĒI
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr ALB-STAR
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.24 - Dt.18-06-2018
  Dokumente Standarde Tenderi (DST) Draft Kontrata
  Raport Teknik
  Preventiv
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.39 - Dt.01-10-2018
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.40 - Dt.08-10-2018
  Shtojca Nr 1
  Shtojca Nr 2
  Shtojca Nr 3

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data