Open Procurement Albania

Ndertim i unazės sė qytetit bashkia Vau Dejės.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Shkodėr
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Ndėrtim i unazės sė qytetit bashkia Vau Dejės.
Fondi i akorduar pėr vitin 2017 ėshtė 100.984.506 leke pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2018.
Burimi i financimit: Buxheti i Shtetit.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 200,000,142
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 27-02-2017
Sektori Infrastrukturė Urbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 14
Operatorė Konkurues CAUSHI
NIKA
COMPANY RIVIERA 2008
CURRI
EUROTEOREMA PEQIN
ALBAVIA
AGRI CONSTRUCTION
BE - IS SH.P.K
S.M.O.UNION
ALBA KONSTRUKSION
B-93
SHPRESA - AL
S i R E T A 2F
VARAKU E
Operator Ekonomik Kontraktues
 • CURRI SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 149,133,123
  Data e shpalljes sė fituesit 05-05-2017
  Data e lidhjes sė kontratės 10-05-2017
  Vlera e Kontratės me TVSH 178,959,747
  Kohėzgjatja e Kontratės 10 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Nė datėn 15.04.2017 paraqiti ankim shoqeria Nika SHPK. Ankeses ju kthye pergjigje nė datėn 21.04.2017 duke e refuzuar ate.
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.
  Jane skualifikuar: 1. Bashkimi i perkohshem i shoqerive Caushi SHPK (80%), dhe Boshnjaku B SHPK (20%) pėr arsye se:
  a. Shoqeria Caushi SHPK nuk ploteson piken 2.2.4 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar puneve ne proces te deklaruara, kryen aktivitet ne Kukes, Memaliaj, Peqin, Berat Gllave, Vrrine dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore. Ne deklarim nuk jepet data e fillimit te punimeve.
  b. Shoqeria Boshnjaku B SHPK nuk ploteson piken 2.2.4 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar puneve ne proces te deklaruara, kryen aktivitet ne Gjirokaster, Lushnje, Mallakaster dhe Durres dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  c. Shoqeria Boshnjaku B SHPK nuk ploteson piken 2.2.5 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi ne dokumentin perkates, administratori i shoqerise Boshnjaku B SHPK, ka deklaruar se: Shoqeria Caushi SHPK ka paguar taksat... . Nderkohe, nuk eshte paraqitur deklarate pėr shoqerine Boshnjaku B SHPK.
  d. Shoqeria Boshnjaku B SHPK nuk ploteson piken 2.3.7 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me mjetet dhe paisjet, pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr disponimin e nje impianti automatik betoni. Nderkohe kjo shoqeri ka marre persipėr punimet pėr ndertimin e tombinove, pėr te cilat ky impiant eshte i domosdoshem.

  2. Bashkimi i perkohshem i shoqerive Nika SHPK (11,3%), Erniku SHPK (78,6%) dhe Rroku Guest SHPK (10,1%) pėr arsye se:
  a. Shoqeria Erniku SHPK nuk ploteson piken e Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me shlyerjen e detyrimeve pėr energjine elektrike, pasi ka detyrime ne shumen 45.153,12 leke .
  b. Shoqeria Erniku SHPK nuk ploteson piken 2.3.1 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me punimet e ngjashme pasi puna e paraqitur Rikonstruksion rruga Aeroport Bicaj Qafa e Kolosjanit Domje eshte realizuar ne vitet 2011 – 2013 dhe eshte jashte afatit tre vjecar te kerkuar.
  c. Shoqeria Erniku SHPK nuk ploteson piken 2.3.5 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me mjekun e ndermarrjes pasi nuk ka paraqitur dokumentacion.
  d. Shoqeria Rroku Guest SHPK nuk ploteson piken 2.3.1 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me punimet e ngjashme pasi pėr punen e deklaruar Sistemim asfaltim i rrugesQender Grude e re – Qender Golem nuk ka paraqitur faturat tatimore ne perputhje me kerkesen pėr kualifikim.
  e. Shoqeria Rroku Guest SHPK nuk ploteson piken 2.3.5 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me mjekun e ndermarrjes pasi nuk ka paraqitur dokumentacion.

  3. Bashkimi i perkohshem i shoqerive Company Riviera 2008 SHPK (57,6%), dhe Ndrekaj SHPK (42,4%) pėr arsye se:
  a. Vlera totale e punimeve qe duhet te kryeje shoqeria Company Riviera 2008 SHPK nese shpallet fituese e kontrates qe shqyrtohet eshte 115.200.081 leke, nderkohe qe kjo shoqeri zoteron piken e licenses NP-4C e cila i lejon te kryeje ne te njejten kohe punime me vlere te pergjithshme jo me shume se 100.000.000 leke.

  4. Euroteorema Peqin SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk ploteson piken 2.2.4 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar puneve ne proces te deklaruara, kryen aktivitet ne Milot – Lezhe - Rreshen nga viti 2011 e ne vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Nuk ploteson piken 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshem pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr nje inxhinier ndertimi me profilin transport, sic kerkohet ne dokumentet e tenderit. Inxhnierja e deklaruar eshte inxhiniere ndertimi.

  5. Bashkimi i perkohshem i shoqerive Albavia SHPK (74%), dhe Karl Gega Konstruksion SHPK (26%) pėr arsye se:
  a. Shoqeria Albavia SHPK nuk ploteson piken 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshem pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr nje inxhinier mjedisi, sic kerkohet ne dokumentet e tenderit. Ka paraqitur dokumentacion pėr nje specialist qe ka mbaruar studimet pėr kimi industriale dhe si i tille nuk mund te zoteroje kualifikimet e inxhinierit te mjedisit. Nuk ka paraqitur asnje dokumentacion se ka kualifikime specifike ne fushen e mjedisit.
  b. Shoqeria Karl Gega Konstruksion SHPK nuk ploteson piken 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshem pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr nje inxhinier mjedisi, sic kerkohet ne dokumentet e tenderit. Ka paraqitur dokumentacion pėr nje specialist qe ka mbaruar studimet pėr kimi industriale dhe si i tille nuk mund te zoteroje kualifikimet e inxhinierit te mjedisit. Nuk ka paraqitur asnje dokumentacion se ka kualifikime specifike ne fushen e mjedisit.
  c. Shoqeria Karl Gega Konstruksion SHPK nuk ploteson piken 2.3.5 pėr kualifikim lidhur me punesimin e mjekut, pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr kete qellim. Shtojca 9 Deklarate pėr disponimin e makinerive nuk eshte plotesuar vecmas pėr secilen shoqeri. Nga dokumentacioni i paraqitur pėr mjetet rezulton se shoqeria Karl Gega Konstruksion SHPK nuk disponon asnje kamion pėr kryerjen e puneve qe ka marre persiper.

  6. Bashkimi i perkohshem i shoqerive Be - Is SHPK (51,5%), dhe 2T SHPK (48,5%) pėr arsye se: a. Shoqeria Be-Is SHPK nuk ploteson piken 2.2.4 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar puneve ne proces te deklaruara, kryen aktivitet ne Durres, Librazhd dhe Vlore nga viti 2016 e ne vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Shoqeria 2T SHPK nuk ploteson piken 2.2.4 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar puneve ne proces te deklaruara, kryen aktivitet ne ne Qukes ku qysh prej 07.03.2016 po punon ne objektin Ndertimi i rruges Qukes Qafe Plloce .
  c. Shoqeria 2T SHPK nuk ploteson piken 2.3.5 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me punesimin e mjekut, pasi kontrata me mjekun eshte lidhur nė datėn 05.01.2017 dhe jo nga Nentori 2016 e ne vazhdim sic kerkohet ne kerkesen pėr kualifikim.

  7. Bashkimi i perkohshem i shoqerive SMO Union SHPK (51%), dhe Liqeni VII SHPK (49%) pėr arsye se:
  a. Shoqeria Liqeni VII SHPK nuk ploteson piken 2.2.3 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me gjendjen ne banke, pasi ka gjithesej 11.654 euro afersisht 1.631.560 leke, nderkohe qe, bazuar ne perqindjen e punes qe ka marre persiper, duhet te kishte 9.800.006 leke.
  b. Shoqeria Liqeni VII SHPK nuk ploteson piken 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punet e ngjashme.

  8. Bashkimi i perkohshem i shoqerive Shpresa Al SHPK (49,08%), dhe Al Asfalt SHPK (50,92%) pėr arsye se:
  a. Shoqeria Shpresa Al SHPK nuk ploteson piken 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punet e ngjashme.

  9. Varaku E SHPK
  Nuk ka paraqitur oferte.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr CURRI SHPK
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.05 - Dt.06-02-2017
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.19 - Dt.15-05-2017
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.19 - Dt.15-05-2017

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data