Open Procurement Albania

Rikonstruksioni i rruges Fushe Kruje - Thumane.

Qarkun Durrės
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Rikonstruksioni i rrugės Fushe Krujė - Thumanė.
Fondi i akorduar pėr vitin 2017 ėshtė 208.333.333 leke pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2018.
Burimi i Financimit - Buxheti i Shtetit.
Nr. Reference REF-66979-02-08-2017
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 741,333,333
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 08-02-2017
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 03-03-2017
Sektori Infrastrukturė Rrugė Ndėrurbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 13
Operatorė Konkurues ALB-BUILDING
GENER 2
Victoria Invest International
Delta Lavori
GJOKA KONSTRUKSION
VUTHAJ SHPK
ALB – STAR
ALKO-IMPEX General Construcion
ARIFAJ
BAMI
FUSHA
A.N. K.
VARAKU E ALB-BUILDING
GENER 2
Victoria Invest International
Delta Lavori
GJOKA KONSTRUKSION
"VUTHAJ" SHPK
ALB – STAR
ALKO-IMPEX General Construcion
ARIFAJ
BAMI
FUSHA
A.N. K.
VARAKU E
Operator Ekonomik Kontraktues
 • ALB-BUILDING
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 538,226,327
  Data e shpalljes sė fituesit 25-05-2017
  Data e lidhjes sė kontratės 26-05-2017
  Vlera e Kontratės me TVSH 645,871,592
  Kohėzgjatja e Kontratės 14 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Nė datėn 29.03.2017 paraqiti ankese pėr vlerėsimin shoqėria Victoria Invest International SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 04.04.2017.

  Nė datėn 30.03.2017 paraqiti ankesė pėr vlerėsimin shoqėria Bami SHPK.
  Ankesės ju kthye pergjigje nė datėn 05.04.2017.

  Nė datėn 31.03.2017 paraqiti ankesė pėr vleresimin shoqėria Gener 2 SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 05.04.2017.
  Nė datėn 14.04.2017 shoqėria Bami SHPK paraqiti ankesė pranė Komisionit tė Prokurimit Publik.
  Nė datėn 25.05.2017 u botua nė faqen e Komisionit tė Prokurimit Publik vendimi nr.324/2017 i cili lė nė fuqi vendimin e autoritetit kontraktor.

  Janė s’kualifikuar:
  1. Gener 2 SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson pikėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme. Shoqėria Gener 2 SHPK duhet tė kishte paraqitur dokumentacion pėr relizimin e njė pune tė vetme me vlerė jo mė pak se 370.666.667 lekė.
  b. Nuk plotėson pikėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e mjekut tė shoqėrisė, pasi nuk ka paraqitur asnjė dokumentacion pėr kėtė qėllim.

  2. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Viktoria Invest International SHPK (45.59%), Victoria Invest SHPK (40.2%) dhe Al-Asfalt SHPK (14.21%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Viktoria Invest International SHPK nuk plotėson piken 2.2.4 tė Kėrkesave tė Vecanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Tiranė nga viti 2015 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Shoqėria Viktoria Invest SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Vecanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, nga viti 2016 ushtron aktivitet nė Librazhd (nė objektin Rikualifikim urban, zona nė hyrjen perėndimore tė qytetit Librazhd dhe mbrojtje lumore , me vlerė 82.200.510 lekė) dhe nė Bilisht (nė objektin Rikualifikim urban i qendrės sė qytetit Bilisht, loti i , me vlerė 102.536.108 leke. pėr keto dy objekte nuk ka paguar detyrimet vendore dhe nuk i ka regjistruar ne QKB.
  c. Shoqėria Viktoria Invest International SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.1 tė Kėrkesave tė Vecanta pėr Kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.

  3. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Delta Lavori (44.55%), Company Riviera 2008 SHPK (25.05%), Agri Construksion SHPK (21.55%) dhe Ndrekaj SHPK (8.85%) pėr arsye se:
  a. Referuar deklaratės sė punėve nė proces rezulton se shoqeria Company Riviera 2008 SHPK ka nė proces pune me njė vlerė tė pėrgjithshme prej 229.425.750 lekė pa tvsh. Kėto punė konsistojnė nė rivitalizime urbane dhe rikonstruksione rrugėsh. Sipas marrėveshjes sė bashkėpunimit shoqėrisė Company Riviera 2008 SHPK i takon tė kryejė njė volum punimesh prej 145.888.882 lekėsh pa tvsh. Vlera totale e punimeve qė duhet te kryejė shoqėria Company Riviera 2008 SHPK nėse shpallet fituese e kontratės qė shqyrtohet ėshtė 375.314.632 lekė, ndėrkohė qė kjo shoqėri zotėron pikėn e licensės NP-4C e cila i lejon tė kryejė nė tė njėjtėn kohė punime me vlerė tė pėrgjithshme jo mė shumė se 100.000.000 lekė.
  b. Dokumentat e paraqitur nga shoqėria Delta Lavori nuk janė tė apostiluara nė pėrputhje me ligjin.
  c. Shoqėria Delta Lavori nuk plotėson pikėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme, pasi nuk ka paraqitur formularin e vlerėsimit sipas shtojcės 8.
  d. Shoqėria Delta Lavori nuk plotėson kriterin 2.3.5 pėr kualifikim pasi nuk ka paraqitur kontratėn e punės me mjekun.

  4. Gjoka Konstruksion SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Vecanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Bushat nga viti 2016 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.

  5. 5. Bashkimi i pėrkohshėm i shoqėrive Vuthaj SHPK (37%), 4A-M SHPK (39%) dhe PE VLA KU SHPK (24%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria 4A-M SHPK e cila ka edhe pėrqindjen mė tė madhe nė bashkimin e shoqerive nuk plotėson piken 2.2.4 tė Kėrkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar puneve ne proces te deklaruara, kryen aktivitet ne Finiq, Lezhe dhe Roskovec Fier nga viti 2016 e ne vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Shoqeria 4A-M SHPK e cila ka edhe perqindjen me te madhe ne bashkimin e shoqerive nuk ploteson piken 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punet e ngjashme, pasi pėr te provuar realizimin e puneve te ngjashme ka paraqitur dokumentacion pėr realizimin e objektit Ndertim rruga unaza e re e Tiranes... . Me kete pune nuk ploteson kriterin pėr kualifikim pasi 4A-M SHPK, si kompnia e bashkimit me perqindjen me te madhe, duhet te paraqiste dokumentacion pėr realizimin e nje pune te vetme me vlere jo me pak se 370.666.666 leke nderkohe qe vlera pa tvsh e punes se deklaruar eshte 145.454.281 leke duke mos e plotesuar kushtin.
  c. Shoqeria 4A-M SHPK e cila ka edhe perqindjen me te madhe ne bashkimin e shoqerive nuk ploteson piken 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr ing ndertimi me profil transport dhe ing topograf, te domosdoshem pėr kryerjen e punimeve te shtresave rrugore qe kjo kompani ka marre persiper, referuar marreveshjes se bashkepunimit.
  d. Shoqeria 4A-M SHPK e cila ka edhe perqindjen me te madhe ne bashkimin e shoqerive nuk ploteson piken 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me mjetet pasi ka paraqitur dokumentacion vetem pėr kamiona, autobot, kamioncine, kamion me vinc, ekskavator me goma dhe ekskavator me zinxhire nderkohe qe ka marre persipėr punime shtresash dhe nuk disponon asnje mjet pėr shtresat rrugore.

  6. Alb Star SHPK :
  a. Nuk ploteson piken 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punet e ngjashme, pasi pėr te provuar realizimin e puneve te ngjashme ka paraqitur dokumentacion pėr realizimin e objektit Rikonstruksioni i rruges lidhese midis nje grupi fshatrash... . Me kete pune nuk ploteson kriterin pėr kualifikim pasi duhet te paraqiste dokumentacion pėr realizimin e nje pune te vetme me vlere jo me pak se 370.666.666 leke nderkohe qe vlera pa tvsh e punes se deklaruar eshte 347.416.505 leke duke mos e plotesuar kushtin.

  7. Alko Impex General Construcion SHPK pėr arsye se:
  a. Shoqeria Alko Impex SHPK nuk ploteson piken 2.2.4 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar puneve ne proces te deklaruara, kryen aktivitet ne Librazhd, Devoll, Koplik dhe Kavaje nga viti 2015 e ne vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Shoqeria Alko Impex SHPK nuk ploteson piken 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshem pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr nje inxhinier mjedisi, sic kerkohet ne dokumentet e tenderit.

  8. Bashkimi i perkohshem i shoqerive Arifaj SHPK (47%), NTP Eurokos SHPK (48%) dhe Denisi 05 SHPK (5%) pėr arsye se:
  a. Shoqeria NTP Eurokos SHPK nuk ploteson piken 2.2.4 te Kerkesave te Vecanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar puneve ne proces te deklaruara, kryen aktivitet ne Vlore dhe Elbasan - Librazhd nga viti 2016 e ne vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Shoqeria NTP Eurokos SHPK nuk ploteson piken 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshem pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr nje inxhinier ndertimi me profil transport, sic kerkohet ne dokumentet e tenderit, nderkohe qe ka marre persipėr te kryeje punime rrugore ne te cilat ky specialitet e shte i domosdoshem.

  9. ANK SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk ploteson piken 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me mjetet pasi nuk ka paraqitur asnje informacion.

  10. Fusha SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk ploteson piken 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punet e ngjashme.

  11. Varaku E SHPK
  a. Nuk ka paraqitur oferte.

  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr. 06 - Dt.13-02-2017
  Vendim i Komisionit tė Prokurimit Publik (KPP)
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.21 - Dt.29-05-2017
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.22 - Dt.05-06-2017

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data