Open Procurement Albania

Rikonstruksioni i rrugėve tė brendshme dhe rikualifikimi i hapėsirave publike tek zona e plazhit tek Shkėmbi i Kavajės, Bashkia Durrės.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Durrės
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Rikonstruksioni i rrugėve tė brendshme dhe rikualifikimi i hapėsirave publike tek zona e plazhit tek Shkėmbi i Kavajės, Bashkia Durrės.
Fondi i akorduar pėr vitin 2018 ėshtė 124.294.167 lekė pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2019.
Burimi i Financimit - Buxheti i Shtetit.
Nr. Reference REF-69237-05-16-2018
Kodi CPV
45000000-7 - Punė ndėrtimi
Vlera / Fondi Limit 372,584,260
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 17-05-2018
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte 17-05-2018
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 18-06-2018
Sektori Infrastrukturė Urbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 14
Operatorė Konkurues VARAKU E SHPK & VELLEZERIT HYSA SHPK
BESTA SHPK & FLED SHPK & TOTILA SHPK
BAJRAMI N SHPK & BLERIMI SHPK
B 93 SHPK & BE - IS SHPK
EURONDERTIMI 2000 SHPK & AGRI CONSTRUKSION SHPK & KACDEDJA SHPK
LIQENI VII SHPK & KUPA SHPK & NDERTIMI SHPK
2T SHPK
ALBA KONSTRUKSION SHPK
LALA SHPK & BIBA X SHPK & SHANSI INVEST SHPK & JODI KOMPANY SHPK
G.P.G. COMPANY SHPK
AL ASFALT SHPK & ALB KORCA 2002 SHPK & EURO ALB SHPK & HTM SHPK
HASTOCI & BAMI SHPK
FUSHA SHPK
K.M.K. SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • BESTA
 • 63%
 • TOTILA
 • 17%
 • FLED
 • 20%
  Oferta fituese Lekė pa TVSH 228,121,762
  Data e shpalljes sė fituesit 16-07-2018
  Data e lidhjes sė kontratės 23-07-2018
  Vlera e Kontratės me TVSH 273,746,114
  Kohėzgjatja e Kontratės 10 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Nė datėn 29.06.2018 paraqiti ankesė shoqėria 2T SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 02.07.2018.

  Nė datėn 03.07.2018 paraqiti ankesė shoqėria Varaku SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 04.07.2018.

  Nė datėn 03.06.2018 paraqiti ankesė shoqėria Lala SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 04.07.2018.

  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė skualifikuar:

  1. Bashkimi i Operatorėve Ekonomike Varaku E SHPK (39%) dhe Vellezerit Hysa SHPK (61%) pasi:
  a) Shoqėria Varaku E SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me realizimin e punėve tė ngjashme.
  b) Shoqėria Vėllezėrit Hysa SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.4 pėr kualifikim lidhur me plotėsimin e tė gjitha detyrimeve e taksave dhe tarifave vendore.

  2. Bashkimi i Operatorėve Ekonomike Bajrami N SHPK (71%) dhe Blerimi SHPK (29%) pasi:
  a) Shoqėria Blerimi SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me realizimin e punėve tė ngjashme.
  b) Shoqėria Blerimi SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin.
  c) Shoqėria Blerimi SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.5 pėr kualifikim lidhur me punėsimin e mjekut, pasi nuk ka paraqitur asnjė dokumentacion pėr ketė qellim.
  3. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Eurondertimi 2000 SHPK (38.96%), Agri Construksion SHPK (53.41%) dhe Kacdedja SHPK (7.63%) pasi:

  a) Shoqėria Eurondėrtim 2000 SHPK nuk plotėson kėrkesat e pėrgjithshme pėr kualifikim pasi nuk ka paraqitur deklaratėn pėrkatėse. Gjithashtu kjo Shoqėri nuk ka paraqitur deklaratėn mbi pėrmbushjen e Specifikimeve teknike, sipas Shtojcės 5, deklaratėn mbi Konfliktin e Interesit sipas Shtojcės 7, deklaratėn pėr pagesėn e taksave vendore, deklaratėn pėr mosangazhimin e inxhiniereve dhe deklaratėn pėr mosangazhimin e mjeteve.
  4. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Liqeni VII SHPK (38%), Kupa SHPK (52%) dhe Ndertimi SHPK (10%) pasi:
  b) Shoqėria Kupa SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin, pasi, pėrveē arkitektit, inxhinieret e tjerė tė deklaruar janė tė angazhuar nė realizimin e kontratės ’’Sistemim asfaltim i rrugės Kastriot – Arras’’, lidhur me FSHZH, kontrate e cila ėshtė nė proces zbatimi.
  c) Shoqėria Ndėrtimi SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin.

  5. Operatori Ekonomik 2T SHPK pasi:
  a) Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin, pasi nė stafin e propozuar mungon inxhinieri mekanik.
  b) Stafi i deklaruar ėshtė i angazhuar nė objektin ‘’Rikonstruksioni rrugės ‘’Ura e Ēorumit - Zhabiak - Ura e Ēepanit’’, lidhur me FSHZH, kontrate e cila ėshtė nė proces zbatimi.

  6. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Lala SHPK (31%), Biba X SHPK (30%), Jodi Company SHPK (16%), dhe Shansi Invest SHPK (23%) pasi:
  a) Shoqėria Lala SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me realizimin e punėve tė ngjashme, pasi puna e deklaruar Ujėsjellėsi Sarandė nuk mund tė konsiderohet si pune e ngjashme.
  b) Shoqėria Biba X SHPK nuk plotėson kėrkesat e pėrgjithshme pėr kualifikim pasi, referuar vėrtetimit tė lėshuar nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve me nr. 2897 Prot, date 30.05.2018, rezulton se ka detyrime nė shumen 9.425.019 leke.
  c) Shoqėria Biba X SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.3 pėr kualifikim lidhur me detyrimet dhe taksat vendore pasi, referuar punėve tė ngjashme tė deklaruara, ka kryer aktivitet nė Shijak nė ndėrtimin e objektit Rikonstruksion, sistemim dhe asfaltim sheshesh nė vitet 2016-2018 dhe nuk ka paraqitur asnjė dokument pėr likuidimin e detyrimeve vendore nė ketė bashki, pėr ketė periudhe.

  7. Operatori Ekonomik KMK SHPK pasi nuk ka paraqitur ofertė.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr BESTA
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr TOTILA
  Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr FLED
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.20 - Dt.21-05-2018
  Dokumente Standarde Tenderi (DST) Draft Kontrata
  Raport Teknik
  Preventiv
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.29 - Dt.23-07-2018
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.32 - Dt.13-08-2018

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data