Open Procurement Albania

Financimi, projektimi, rinovimi, pajisja, riorganizimi dhe funksionimi i Koncesionit/Partneritetit Publik Privat pėr ofrimin e shėrbimit laboratorik tė spitaleve universitare, rajonale, dhe atyre bashkiake tė Sarandės e Lushnjės.

Autoritet Prokurues Aparati i Ministrisė sė Shėndetėsisė
Objekti i Kontratės Financimi, projektimi, rinovimi, pajisja, riorganizimi dhe funksionimi i Koncesionit/Partneritetit Publik Privat pėr ofrimin e shėrbimit laboratorik tė spitaleve universitare, rajonale, dhe atyre bashkiake tė Sarandės e Lushnjės. Burimi i Financimit tė Projektit - Buxheti i shtetit nėpėrmjet Spitaleve subjekt tė kėsaj kontrate. Nga Koncesionari nuk do tė paguhet tarifė e koncesionit. Vlera e Kontratės (Projektit) llogaritur bazuar nė mbėshtetjen financiare tė parashikuar pėr gjithė kohėzgjatjen e kontratės ėshtė 13,005,966,000 lekė (trembėdhjetė miliardė e pesė milionė e nėntėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė mijė) (pa TVSH). Nė momentin e afatit tė dorėzimit, ofertuesit paraqesin sigurimin e Ofertės (pra 2% e vlerės sė pėrllogaritur tė Projektit, tė pėrcaktuar nė shumėn 260,119,320 ALL (dyqind e gjashtėdhjetė milion njėqind e nėntėmbėdhjetė mijė e treqind e njėzet) e cila mund tė konvertohet nė Euro duke pėrdorur kursin e kėmbimit ALL – EUR tė publikuar nga Banka e Shqipėrisė nė datėn e publikimit tė njoftimit tė kontratės.
LISTA E SPITALEVE
(1) Spitali Universitar “Nėnė Tereza”,
(2) Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”,
(3) Spitali Universitar i Traumės,
(4) Spitali Universitar “Koēo Gliozheni”,
(5) Spitali Universitar “Mbretėresha Geraldinė”,
(6) Spitali Rajonal Durrės,
(7) Spitali Rajonal Berat,
(8) Spitali Rajonal Fier,
(9) Spitali Rajonal Vlorė,
(10) Spitali Rajonal Shkodėr,
(11) Spitali Rajonal Elbasan,
(12) Spitali Rajonal Korēė,
(13) Spitali Rajonal Gjirokastėr,
(14) Spitali Rajonal Dibėr,
15) Spitali Rajonal Kukės,
(16) Spitali Rajonal Lezhė,
(17) Spitali Lushnjė,
(18) Spitali Sarandė.
Kompania Konēesionare
 • Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 15-02-2017
  Operator Ekonomik Kontraktues
 • K72202013A-323191106-27304774
 • Labopharma Sh.p.k & Exalab & AB Laboratory Solutions
 • Kosto konēesionare 13,005,966,000.00
  Kohėzgjatja e konēesionit(vjet) 10
  Data e shpalljes sė konēesionit 22-12-2016
  Operatorė Konkurues Acibadem Saglik Hizmetleri ve Ticaret A.S & Acibadem Labmed Saglik Hizmetleri A.S - American Hospital Sh.a - Biometric Albania Sh.p.k - Montal Sh.p.k - Genius Sh.p.k - Intermedica Center Sh.p.k (AL) & Bioiatriki (Biomedicine) Sh.a Greqi - Labopharma Sh.p.k (AL) & Exalab France & AB Laboratory Solutions B.V Hollandė - Fedos Sh.p.k - Krijon Sh.p.k
  Buletini i Prokurimeve Publike Formulari i njoftimit tė kontratės, Sistemi i APP
  Oferta fituese Lekė pa TVSH 4.80 % zbritje nga ēmimi i listės sė testeve
  Data e shpalljes sė fituesit 24-04-2017
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės
  Ankesa "Nuk ka pasur ankesa.
  Janė s'kualifikuar operatorėt si mė poshtė, shoqėruar me arsyet pėrkatėse:
  OE: Fedos, Krijon, Montal, Biometric Albania, nuk kanė paraqitur ofertė financiare si dhe as dokumentet e kualifikimit tė kėrkuara nė Dokumentet e Procedurės.
  OE: American Hospital Sh.a nuk u arrit ti lexohej oferta financiare (shtojca 1, si file i korruptuar) si dhe nuk ka paraqitur dokumentacion kualifikues lidhur me pikat QC2: Numri minimal i analizave vjetore, QC3: Akreditimi i analizave, QC4: Kriteret Financiare (i) dhe (ii), Pjesa II pika (i) - certifikatė e aksionerėve.., Pjesa II pika iv. - ekstrakt QKR.
  OE: Genius Sh.p.k ka paraqitur vetėm: certifikatė akreditimi, FormA1 tė pa plotėsuar, ekstrakte QKB,vėrtetim tatime, sigurime shoqėrore dhe xhiro vjetore, duke mos plotėsuar pjesėn tjetėr tė dokumentacionit tė kėrkuar si Kriteret e veēanta tė Kualifikimit Shtojca 9/1, Shtojca 9 Pjesa II pikat (ii),(iii) etj."
  Arsyeja e Anulimit
  Akte/Marrėveshje Konēesionare

  Njoftimi i Shpalljes se Kontrates se koncensionit per Sherbimin laboratorik
  Memorandum informacioni per PPP e laboratoreve ne Shqiperi
  Lista e pajisjeve te blera gjate 12 muajve te fundit (shqip-anglisht)
  Dokumentet e procedures konkuruese te PPP per ofrimin e sherbimit te laboratorit
  Formulari i njoftimit tė fituesit per Koncesionin e Laboratorėve


  Zhvillimi i algoritmit Red Flags mbi të dhënat e databazës, mbështetet nga Agjensia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (USAID) nëpërmjet projektit "Transparenca në Sistemin Shëndetësor".


  Databaza e ketij portali është mbështetur financiarisht, në periudhën Korrik 2016 - Janar 2017, nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci të Ambasades së SH.B.A-së në Tiranë.

  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk perfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Donatorëve.