Open Procurement Albania

Rikonstruksion Spitalit Rajonal Kukes”-faza I (blloku operator dhe urgjenca , maternitetit , administrata)

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Drejtoria e Shėrbimit Spitalor Kukės
Institucion Kontraktues Drejtoria e Shėrbimit Spitalor Kukės
Objekti i Tenderit Rikonstruksion Spitalit Rajonal Kukes”-faza I (blloku operator dhe urgjenca , maternitetit , administrata)
Nr. Reference REF-80757-07-26-2018
Vlera / Fondi Limit 163 832 500,00
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 27-07-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 27-08-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 27-08-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues 5
Operatorė Konkurues BE-IS SHPK & Aurora konstruksion SHPK
CURRI SHPK
ELDA-VL SHPK
ROYAL BEART SHPK
Lala SHPK & Shansi Invest SHPK & Biba-X SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • CURRI
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 162 719 557,08
  Data e shpalljes sė fituesit 07-12-2018
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 189 177 592,24
  Data e lidhjes sė kontratės 11-12-2018
  Kohėzgjatja e kontratės 24 muaj
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Eshte paraqitur ankese ne date 08.10.2018 , dhe ka marre pergjigjje me date 16.10.dhe ne date 24.10.2018 prane Komisionit te Prokurimit Publik dhe ka marre pergjigje me Vendimin nr.814/1prot date 27.11.2018 tė Komisionit tė Prokurimit Publik.

  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:
  1. “Lala” & “Shansi Invest” sh.p.k & “Biba-X” shpk
  • Bashkimi nuk ka paraqitur kontratė pune tė ngjashme pėr njė objekt tė vetėm nė njė vlerė jo mė pak se 50 % e vlerės sė fondit tė prokuruar, tė realizuar gjatė tri viteve tė fundit. Por edhe i gjithė bashkimi i operatoreve ekonomike nė total nuk ka paraqitur kontrata pune tė ngjashme deri ne nje kufi ku vlera monetare totale e punėve tė kryera e marrė sė bashku gjatė tre viteve tė fundit ne vlerė jo mė tė vogėl se 200% e fondit tė prokuruar.

  2. BE-IS Shpk &Aurora konstruksion shpk S’kualifikohet se nuk paraqiti:
  • Vėrtetimi i paraqitur nga Bashkia Durrės pėr shlyerjen e taksave vendore pėr vitin 2017, nuk e pėrmbush kriterin e pėrcaktuar nga autoriteti kontraktor nė dokumentat e tenderit, pasi operatori ekonomik “BE-IS” sh.p.k ka ushtruar aktivitet nė Bashkinė e Durrėsit deri nė datėn 05.12.2017, ndėrkohė qė vėrtetimi i paraqitur ėshtė lėshuar pėrpara datės sė mbylljes sė aktivitetit dhė vėrteton shlyerjen e detyrimeve deri nė datėn 24.08.2017.
  • Nga verifikimi i dokumentave ka rezultuar se shoqėria “AURORA KONSTRUKSION” sh.p.k ka ushtruar aktivitet nė qytetet Berat, Korcė dhe Elbasan qė prej datės 02.06.2018. Operatori ekonomik nuk ka paraqitur asnjė vertetim se ka shlyer taksat dhe tarifat vendore pėr kėto bashki megjithėse procedura ėshtė zhvilluar nė datė 10.09.2018. Deklarimi se pėr kėto nipte sekondare autoritetet pėrkatėse nuk kanė nxjerrė akoma detyrimin nuk gėzon asnjė bazė ligjore kur nga data e zhvillimit tė tenderit dhe datės sė fillimit tė ushtrimit tė aktivitetit nė kėto njėsi ka pasur njė afat afėrsisht 3 mujor.

  3. ELDA-VL SHPK :
  Nuk paraqiti Oferten ekonomike.

  4. ROYAL BEART SHPK:
  Nuk permbush kriteret e vecanta per kualifikim sipas DST.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit
  Specifikim Teknik
  Vendim KPP
  Shpallja e Fituesit Nr.49 - Dt.11-12-2018
  Lidhja e Kontratės Nr.51 - Dt.24-12-2018


  Zhvillimi i algoritmit Red Flags mbi të dhënat e databazës,në periudhën 2 Qershor 2017 - 28 Shkurt 2019 u mbështet nga Agjensia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (USAID) nëpërmjet projektit "Transparenca në Sistemin Shëndetësor".


  Databaza e ketij portali është mbështetur financiarisht, në periudhën Korrik 2016 - Janar 2017, nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci të Ambasades së SH.B.A-së në Tiranë.

  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk perfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Donatorëve.