Open Procurement Albania

Kontrate ne baze te nje Marreveshje kuader : Furnizim vendosje pajisje mjekėsore dhe mobilimi pėr qendra shėndetėsore.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Aparati i Ministrisė sė Shėndetėsisė
Institucion Kontraktues Aparati i Ministrisė sė Shėndetėsisė
Objekti i Tenderit Kjo kontratė me palė Ministria e Shendetesise dhe Mbrojtjes Sociale ( Autoritet Prokurues) dhe me operatorin ekonomik ERZENI/SH SHPK, me Objekt: “Furnizim vendosje pajisje mjekėsore dhe mobilimi pėr qendra shėndetėsore.” e lidhur nė datė 27-11-2018 , ėshtė bėrė nė bazė tė Marrėveshjes Kuadėr tė datės 22-08-2018 me nr. REF: 83448-08-21-2018.

Fondi limit pėr njėsi nė total 262,290 lekė pa TVSH dhe fond limit 53,812,590 lekė pa TVSH.

Oferta fituese eshte 156 100 lekė pa TVSH pėr njėsi .
Nr. Reference REF-83448-08-21-2018
Vlera / Fondi Limit 53 812 590,00
Lloji i Kontratės Publike Blerje Mallrash
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 22-08-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 14-09-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 14-09-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues 13
Operatorė Konkurues ROAL SHPK
ERZENI/SH SHPK
ALEN-CO SHPK
ARDENO SHPK
MUCA SHPK
FARMANET dhe EMKO SHPK
ERALD SHPK
SHAGA SHPK
BUNA SHPK
BOLT SHPK
ALMEDICAL SHPK
MONTAL SHPK
ROYAL BERAT SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • ERZENI/SH SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH
  Data e shpalljes sė fituesit 22-10-2018
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 15 421 032,00
  Data e lidhjes sė kontratės 27-11-2018
  Kohėzgjatja e kontratės 12 muaj
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa:
  - Ankesa e operatorit ekonomik RO- AL shpk, me Nr. 4944/4 prot., datė 25.09.2018, tė cilės ju kthye pėrgjigje, nga KSHA e ngritur pėr shqyrtimin e ankesės me shkresėn Kthim Pėrgjigje Nr. 4944/10 prot., datė 01.10.2018 ku sipas dispozitivit vendosi Pranimin e pjesshėm tė ankesės sė paraqitur nga operatori ekonomik RO-AL, duke lėnė tė skualifikuar operatorin RO-AL shpk.
  - Ankesa e operatorit ekonomik ARDENO shpk, me Nr. 4944/6 prot., datė 27.09.2018, tė cilės ju kthye pėrgjigje, nga KSHA e ngritur pėr shqyrtimin e ankesės me shkresėn Kthim Pėrgjigje me Nr. 4944/14 prot., datė 03.10.2018, ku sipas dispozitivit vendosi Mospranimin tė ankesės sė paraqitur nga operatori ekonomik ARDENO, duke lėnė nė fuqi vendimin e KVO-se.
  - Ankesa e operatorit ekonomik MUCA shpk, me Nr.4944/7 Prot., datė 27.09.2018, tė cilės ju kthye pėrgjigje, nga KSHA e ngritur pėr shqyrtimin e ankesės me shkresėn Kthim Pėrgjigje me Nr. 4944/16 prot., datė 03.10.2018, ku sipas dispozitivit vendosi Pranimin e pjesshėm tė ankesės sė paraqitur nga operatori ekonomik MUCA, duke lėnė tė skualifikuar operatorin MUCA shpk.

  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. Operatori Ekonomik ROAL sh.p.k, rezulton se:
  Nuk ka paraqitur tė gjithė dokumentacionin e kėrkuar nė kriteret e vecanta tė pranim kualifikimit (KVK).

  2. Operatori Ekonomik ALEN-CO sh.p.k, rezulton se:
  Nuk ka paraqitur tė gjithė dokumentacionin e kėrkuar nė kriteret e vecanta tė pranim kualifikimit (KVK), konkretisht:
  • Operatori ekonomik ALEN-CO nuk ploteson piken 7 te kritereve teknike ku kerkohet tė paraqiten katalogė teknikė pėr tė gjithė artikujt e ofertuar ku tė jenė tė pasqyruara specifikimet teknike tė kėrkuara pėr secilin artikull.

  3. Operatori Ekonomik MUCA sh.p.k, rezulton se:
  Nuk ka paraqitur tė gjithė dokumentacionin e kėrkuar nė kriteret e vecanta tė pranim kualifikimit (KVK), konkretisht:
  • Operatori ekonomik MUCA nuk ploteson piken 7 te kritereve teknike ku kerkohet tė paraqiten katalogė teknikė pėr tė gjithė artikujt e ofertuar ku tė jenė tė pasqyruara specifikimet teknike tė kėrkuara pėr secilin artikull.

  4. Bashkimi i Operatoreve Ekonomik FARMANET & EMKO, rezulton se:
  Nuk ka paraqitur tė gjithė dokumentacionin e kėrkuar nė kriteret e vecanta tė pranim kualifikimit (KVK), konkretisht:
  • Nuk ploteson kriterin e kerkuar ne piken 1 te Kapaciteti teknik ku kerkohet Furnizime tė mėparshme tė ngjashme nė njė vlerė prej 40% tė fondit limit*, tė realizuara gjatė tre viteve tė fundit nga data e hapjes sė ofertave tė kėsaj procedure prokurimi. Shėnim*: Pėr efekt tė pėrllogaritjes sė vlerės sė kėrkuar sipas kėtij kriteri, 40% do tė aplikohet mbi vlerėn e fondit limit nė total tė parashikuar sipas sasive tė pritshme.BOE , nuk e permbush vleren e konttrates se ngjashme prej 40% e fondit limit fondi limit, sipas perqindjeve te marra persiper ne marreveshjen e bashkepunimit.
  • Nuk ploteson piken 7 te kritereve teknike ku kerkohet tė paraqiten katalogė teknikė pėr tė gjithė artikujt e ofertuar ku tė jenė tė pasqyruara specifikimet teknike tė kėrkuara pėr secilin artikull.

  5. Operatori Ekonomik ERALD, rezulton se:
  Nuk ka paraqitur tė gjithė dokumentacionin e kėrkuar nė kriteret e vecanta tė pranim kualifikimit (KVK), konkretisht:
  • Nuk ploteson kriterin e kerkuar ne piken 5 te Kapaciteti teknik ku kerkohet qe “Ofertuesi duhet tė paraqesė Ēertifikate konformiteti CE sipas direktivave pėrkatėse pėr artikujt Nr. 4 dhe Nr. 6, tė pėrkthyer dhe tė noterizuar”. Operatori ekonomik nuk ka paraqitur asnje dokumentacion per te vertetuar qe keto produkte jane CE.

  6. Operatori Ekonomik SHAGA, rezulton se:
  -Nuk ka paraqitur tė gjithė dokumentacionin e kėrkuar nė kriteret e vecanta tė pranim kualifikimit (KVK), konkretisht:
  • Nuk ploteson piken 7 te kritereve teknike ku kerkohet tė paraqiten katalogė teknikė pėr tė gjithė artikujt e ofertuar ku tė jenė tė pasqyruara specifikimet teknike tė kėrkuara pėr secilin artikull.

  7. Operatori Ekonomik BOLT, rezulton se:
  - Nuk ka paraqitur tė gjithė dokumentacionin e kėrkuar nė kriteret e vecanta tė pranim kualifikimit (KVK), konkretisht:
  • Nuk ploteson piken 7 te kritereve teknike ku kerkohet tė paraqiten katalogė teknikė pėr tė gjithė artikujt e ofertuar ku tė jenė tė pasqyruara specifikimet teknike tė kėrkuara pėr secilin artikull.

  8. Operatori Ekonomik ALMEDICAL, rezulton se:
  - Nuk ka paraqitur tė gjithė dokumentacionin e kėrkuar nė kriteret e vecanta tė pranim kualifikimit (KVK), konkretisht:
  • Operatori ALMEDICAL ne formularin e ofertes ka deklaruar qe artikujt 1, 2, 5 i ka te kompanise prodhuese GIMA, Itali pra nuk i prodhon vete, nisur nga kjo ka detyrimin qe te provoje lidhjen ndermjet ALMEDICAL dhe GIMAS.
  • Operatori ekonomik ALMEDICAL nuk ploteson piken 7 te kritereve teknike ku kerkohet tė paraqiten katalogė teknikė pėr tė gjithė artikujt e ofertuar ku tė jenė tė pasqyruara specifikimet teknike tė kėrkuara pėr secilin artikull.

  9. Operatori Ekonomik MONTAL rezulton se : • Nuk ka paraqitur ofertė ekonomike;
  • Nuk ka paraqitur dokumente pėr tė vėrtetuar dhe plotėsuar kriteret e kualifikimit.

  10. Operatori Ekonomik ROYAL BERAT rezulton se :
  • Nuk ka paraqitur ofertė ekonomike;
  • Nuk ka paraqitur dokumente pėr tė vėrtetuar dhe plotėsuar kriteret e kualifikimit
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit
  Shpallja e Fituesit
  Lidhja e Kontratės Nr.07 - Dt.18-02-2019


  Zhvillimi i algoritmit Red Flags mbi të dhënat e databazës,në periudhën 2 Qershor 2017 - 28 Shkurt 2019 u mbështet nga Agjensia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (USAID) nëpërmjet projektit "Transparenca në Sistemin Shëndetësor".


  Databaza e ketij portali është mbështetur financiarisht, në periudhën Korrik 2016 - Janar 2017, nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci të Ambasades së SH.B.A-së në Tiranë.

  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk perfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Donatorëve.