Open Procurement Albania

Sherbim dezinsektimi ne zonat bregdetare dhe urbane, Prefekturat Tirane, Durres

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Instituti i Shėndetit Publik Tiranė
Institucion Kontraktues Instituti i Shėndetit Publik Tiranė
Objekti i Tenderit LotI 2: Sherbim dezinsektimi ne zonat bregdetare dhe urbane, Prefekturat Tirane, Durres
Nr. Reference REF-11181-02-28-2019
Vlera / Fondi Limit 43 593 744,00
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike (Marrėveshje Kuadėr)
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 01-03-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve
Data e mbajtjes sė tenderit 25-03-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 4
Operatorė Konkurues AIR SHPK & TRULY NOLEN SHPK
AKADEMIA SHĖNDETIT PUBLIK SHPK
FATOS LASHI
NRG SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • NRG SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 50,410 leke per njesi
  Data e shpalljes sė fituesit 29-07-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės 2 vite
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Ka marrė pėrgjigje nė datė 25.06.2019 dhe me vendimin e KPP nr.334/2019 dhe nr.489/2019.
  Janė skualifikuar operatorėt ekonomikė tė mėposhėm:

  1. ”AIR” sh.p.k., dhe ”TRULY NOLEN” sh.p.k. :
  Nuk ka paraqitur tė plotė dokumentacionin e kėrkuar nė Kriteret e Veēanta pėr Kualifikim, konkretisht si mė poshtė vijon:
  - Formulari i ofertės ėshtė paraqitur sipas shtojcės 1, ėshtė pėrcaktuar % e pjesėmarrjes sė shėrbimit (25% dhe 25%, si mė sipėr) nė kontratėn e bashkepunimit tė pėrkohshėm me nr. 829 rep dhe nr. 148/1 kol., qė nė total mbulojnė 50% tė sherbimit qė do tė kryhet, ndėrsa 50% mbetet e pambuluar. Gjithashtu BOE nuk ka pėrcaktuar elementėt konkretė qė do tė kryejė secili nga anetarėt e tij, kjo nė kundėrshtim me pikėn 2, tė nenit 74 tė VKM-sė nr. 914, datė 29.12.2014 ”Pėr miratimin e rregullave tė prokurimit publik”, i ndryshuar;
  - Vėrtetimi i paraqitur nga Shoqėria ”AIR” sh.p.k., pėr pėrmbushjen e kriterit pėr xhiron mesatare vjetore gjatė 3 (tre) viteve tė fundit nuk pėrmbush vlerėn sipas pėrqindjes qė zotėron nė marrėveshjen e bashkėpunimit;
  - Deklarata e paraqitur nga tė dy Operatorėt Ekonomikė tė BOE, pėr pėrmbushjen e kriterit qė duhet tė kenė specialistė tė trajnuar/certifikuar qė do tė kryejnė kalibrimin e paisjeve sipas kėrkesave tė teknikave dhe produkteve qė do tė pėrdoren, nuk pėrmban personin/at pėrgjegjės qė do tė kryejė/nė kalibrimin e paisjeve;

  2. “AKADEMIA SHĖNDETIT PUBLIK” sh.p.k. :
  Eshtė SKUALIFIKUAR bazuar nė Vendimin e Komisionit tė Prokurimit Publik me nr. 334/2019, date 03.06.2019, pėr arsye tė mospėrmbushjes sė kriterit nr 2, kapaciteti teknik, tė Dokumenteve Standarde tė Tenderit pėr Lotin e II-tė, se “OE duhet tė disponojė makineritė dhe paisjet e mėposhtme: a) Aparat mjegullues pėr mjegull tė ftohtė dhe Pompė me presion tė lartė tė montuar nė njė kamionēinė pėr lotet si mė poshtė: Tė paktėn 2 (dy) Aparat mjegullues me pompė mė presion, tė montuar nė njė kamionēinė pėr Lotin 2“.

  3. SUBJEKTI ”FATOS LASHI”
  Ėshtė skualifkikuar bazuar nė Shkresėn e Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale me nr. 3159 prot., datė 11.06.2019 ”Anullim i Autorizimit tė Importit pėr Produktet Aquabac DF 3000 dhe Aquabac 200G”, pėr arsye tė mospėrmbushjes sė kriterit 3, kapaciteti teknik, tė Dokumenteve Standarde tė Tenderit pėr Lotin e II-tė, se ”Nė lidhje me lėndėt dezinsektuese qė do tė pėrdoret nė trajtim sipas formulimeve tė pėrcaktuara nė specifikimet teknike, OE duhet tė paraqesė etiketat dhe Dokumentacionin me tė Dhėnat e Sigurisė (MSDS) pėr tė gjitha produktet e pėrcaktuar sipas loteve.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike Kontrata tė lidhura nė bazė tė Marrėveshjes Kuadėr Instituti i Shėndetit Publik Tiranė REF-11181-02-28-2019
  Njoftimi i Tenderit
  Dokumentat Standarde tė Tenderit
  Shpallja e Fituesit Nr. 31 datė 05 Gusht 2019
  Lidhja e Kontratės
  VENDIM K.P.P. 334/2019

  VENDIM K.P.P. 489/2019


  Zhvillimi i algoritmit Red Flags mbi të dhënat e databazës,në periudhën 2 Qershor 2017 - 28 Shkurt 2019 u mbështet nga Agjensia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (USAID) nëpërmjet projektit "Transparenca në Sistemin Shëndetësor".


  Databaza e ketij portali është mbështetur financiarisht, në periudhën Korrik 2016 - Janar 2017, nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci të Ambasades së SH.B.A-së në Tiranë.

  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk perfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Donatorëve.