Open Procurement Albania

Sistemi i kanalizimeve te ujerave te ndotura te zones turistike hamallaj, faza I " Njesia Administrative Sukth Bashkia Durres

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Sh.A Ujesjelles Kanalizime Durres
Autoritet Prokurues Qeverisja Vendore Durrės
Objekti i Tenderit Sistemi i kanalizimeve te ujerave te ndotura te zones turistike hamallaj, faza I " Njesia Administrative Sukth Bashkia Durres
Nr. Reference REF-23769-05-27-2019
Vlera / Fondi Limit 82 111 600,45
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 28-05-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 27-06-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 27-06-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 5
Operatorė Konkurues B-93 SHPK & SHENDELLI SHPK & METEO SHPK
FUSHA SHPK
LALA SHPK & Arifaj SHPK
2T SHPK
BE-IS SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • 2 T SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 79915686.35
  Data e shpalljes sė fituesit 15-08-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės 12 muaj
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Gjatė afatit ligjor prej 7 ditėsh pėr pritjen e ankesave pati ankese nga Bashkimi i operatoreve “LALA” dhe “ARIFAJ” me date 22/07/2019, me date 29/07/2019 u be shqyrtim i ankeses, e cila nuk u mor parasysh nga Grupi i shqyrtimit te ankeses dhe ju dergua me poste operatorit, i cili mori dijeni sipas dates se vendosur ne lajmerim marrje me date 31/07/2019.
  Gjate afatit 10 ditor per ankese ne KPP nuk pati ankesa.
  Jane skualifikuar operatoret ekonomik si me poshte:

  1. Bashkimi i Operatoreve ekonomik “B-93”, “SHENDELLI” dhe “METEO” nuk permbush :
  • Kriteret e vecanta te kualifikimit/ pasi: oferta ekonomike nuk ka tė pėrfshirė fondin rezervė prej 3%, kjo nė kundėrshtim me fletėn pėrmbledhėse tė preventivit tė ngarkuar nė DST:
  • Kapacitetin Teknik pika 4/ pasi; Operatori B-93 nuk pėrmbush numrin e punonjėsve me kohė tė plotė, pasi nga 76 qė duhet sipas % sė bashkėpunimit ka deklaruar mesatarish rreth 46 punonjės.
  Operatori Shėndėlli nuk pėrmbush numrin e punonjėsve me kohė tė plotė, pasi nga 65 qė duhet sipas % sė bashkėpunimit ka deklaruar mesatarisht rreth 47 punonjės.
  • Kapacitetin Teknik pika 4.1 dhe 4.2/ pasi;
  Operatori Meteo: drejtuesja teknike nuk pėrmbush min 10 vite punė dhe ing.Hidroteknik nuk e ka tė deklaruar nė Listėpagesat e shoqėrisė pėr 6-muaj.
  Operatori Shendelli: punonjėsin Ing.Mjedisi nuk e ka tė deklaruar nuk e ka tė deklaruar nė Listėpagesat e shoqėrisė pėr 6-muaj.
  Bashkimi i Operatorėve ekonomik nuk ka staf tė kompanisė: 2 Ing. Ndėrtimi, 1 Ing.Topograf, qė nuk janė drejtues teknik.
  • Kapacitetin Teknik pika 4.4/ pasi;
  Bashkimi i Operatorėve ekonomik nuk ka staf specialiste tė kualifikuar: 2 teknik mekanik, 2 elektromekanik, 2 buldozerist
  Bashkimi i Operatorėve ekonomik stafin me specialistė tė kualifikuar, nuk e ka tė deklaruar nė listėpagesė sipas periudhės sė kėrkuar.
  • Kapacitetin Teknik pika 6/ pasi: bashkimi i operatoreve ekonomik nuk ka paraqitur makineritė dhe pajisjet: mjet kulle, pajisje Well Point, makineri pėr nxjerrje kollonash, cekic vibrues, palankola. Pajisja sonde shpimi nuk permbush kriteret teknike te kerkuara dhe nuk ka foto.
  Kontrata e furnizmit Beton Vlore dhe Lushaku me B-93, nuk jane tw deklaruara ne shtojce sipas nr. te kontratave. Impianti i betonit me vendodhje nė Vlorė dhe Lushje, distancė teknikisht e papranueshme nga objekti.
  Sipas % tė zėrave tė punimeve qė BO ka marrė pėrsipėr tė kryejė, kontrata e furnizimit me beton duhet tė ishte me operatorin Shėndėlli, dhe jo me B-93.

  2. Operatori ekonomik “FUSHA” ėshtė skualifikuar pėr arsye se nuk permbush :
  • Kapacitetin Teknik pika 2/ pasi; nuk pėrmbush kategorinė NP.6-B tė lincensimit.
  • Kapacitetin Teknik pika 4.4/ pasi; ka paraqitur 2 mekanik, nga 4 tė kerkuar.
  • Kapacitetin Teknik pika 6/ pasi: nuk ka paraqitur pajisje Ėell point sipas specifikimeve tė kėrkuara por njė pompė uji shumė stadesh. Nuk ka paraqitur palankola.

  3. Bashkimi i Operatoreve ekonomik “LALA” dhe “ARIFAJ” ėshtė skualifikuar pėr arsye se nuk permbush:
  • Kapacitetin Teknik pika 1/ pasi; OE Afifaj nuk ka pune tė ngjashme sipas objektit tė prokurimit.
  • Kapacitetin Teknik pika 2/ pasi; bashkimi i OE nuk pėrmbush kategorinė NP.6-B tė lincensimit.
  • Kapacitetin Teknik pika 3/ pasi; OE Arifaj nuk ka paraqitur cerifikate ISO SA8000:2014.
  • Kapacitetin Teknik pika 4/ pasi;
  Operatori Lala nuk pėrmbush numrin e punonjėsve me kohė tė plotė, pasi nga 51 qė duhet sipas % sė bashkėpunimit ka deklaruar mesatarish rreth 49 punonjės.
  • Kapacitetin Teknik pika 4.1 dhe 4.2/ pasi;
  Operatori Arifaj: drejtuesja teknike nuk pėrmbush min 10 vite punė.
  Bashkimi i Operatorėve ekonomik nuk ka staf tė kompanisė: 2 Ing. Ndėrtimi, 1 Ing.Topograf, qė nuk janė drejtues teknik
  • Kapacitetin Teknik pika 4.4/ pasi;
  Bashkimi i Operatorėve ekonomik nuk ka staf specialiste tė kualifikuar: 2 teknik mekanik, 1 punetor izolimi. Kane paraqitur: 2 mekanik, nga 4 tė kerkuar; 1 elektromekani nga 2 te kerkuar;
  Bashkimi i Operatorėve ekonomik stafin me specialistė tė kualifikuar, nuk e ka tė deklaruar nė listėpagesė sipas periudhės sė kėrkuar.
  • Kapacitetin Teknik pika 6/ pasi: bashkimi i operatoreve ekonomik nuk ka paraqitur makineritė dhe pajisjet: nivelues betoni helicopter, rule gome hekur 5 ton, mjet kulle, vinc karrel, pajisje Well Point, makineri pėr nxjerrje kollonash, cekic vibrues, palankola.

  4. Operatori ekonomik “BE-IS” ėshtė skualifikuar pėr arsye se nuk permbush:
  • Kapacitetin Teknik pika 4/ pasi; nuk pėrmbush numrin e punonjėsve me kohė tė plotė.
  • Kapacitetin Teknik pika 4.1 dhe 4.2/ pasi; drejtuesja teknike ėshtė inxhiniere mjedisi dhe jo hidroteknik/ndertimi. Nuk ka staf tė kompanisė: 1 Ing.Topograf, qė nuk ėshtė drejtues teknik.
  • Kapacitetin Teknik pika 4.4/ pasi; nuk ka staf specialiste tė kualifikuar: 2 teknik mekanik, 2 buldozerist. Ka paraqitur: 1 mekanik, nga 4 tė kerkuar; 2 murator nga 4 te kerkuar.
  • Kapacitetin Teknik pika 6/ pasi: nuk ka paraqitur eskavator me goma, eskavator kap 30-40, eskavator me krahe te gjatė, minifadrome, rimorkiator, kamoncina, nivelues betoni, impiant Betoni, mjet kulle, pajisje Well Point, makineri pėr nxjerrje kollonash, cekic vibrues, palankola. Sonda e paraqitur nuk permbush specifimet e kerkuara. Pajisjet e paraqitura depozite uji, pompe uji dhe gjeneratore, nuk i ka te deklaruar nė shtojcen e makinerive.
  • Kapacitetin Teknik pika 7, 8, pasi: nuk ka paraqitur kontate furnizimi per materilet, analiza pėr zėrat kryesore nė ofertė.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit
  Dokumentat Standarde tė Tenderit
  Specifikim Teknik
  Relacion Konstruktiv
  Preventiv
  Shpallja e Fituesit
  Lidhja e Kontratės

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data