Open Procurement Albania

Blerje e nje Autotransformatori te ri 300 MVA, 400/230 kV per N/ST Tirana 2

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Autoritet Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Objekti i Tenderit Blerje e nje Autotransformatori te ri 300 MVA, 400/230 kV per N/ST Tirana 2
Nr. Reference REF-38489-10-07-2019
Vlera / Fondi Limit 293 279 980,00
Lloji i Kontratės Publike Blerje Mallrash
Lloji i Procedurės E hapur, mbi kufirin e lartė monetar
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 08-10-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 16-12-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 16-12-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 5
Operatorė Konkurues ALBAELETTRICA & SIEMENS

DULE & MANE/S

ALB–STAR & SHANSI INVEST & G.M.K POWER GROUP

FITRADE 2017

NDREGJONI
Operator Ekonomik Kontraktues
 • ALB-STAR SHPK - SHANSI-INVEST SHPK - G.M.K SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 284 481 580,00
  Data e shpalljes sė fituesit 20-01-2020
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės 12 muaj
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Ka marre pergjigje ne date 31.12.2019.
  Janė s’kualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. “DULE & MANE/S” : - Ne marrveshjen e bashkimit te operatorėve ekonomikė, nenshkruar me date 14/12/2019 midis “DULE” sh.p.k dhe “MANE/S” sh.p.k, nuk eshte bere ndarja e punės/shėrbimit/furnizimit me elemente konkrete, qė do tė kryejė secili nga anėtarėt e kėtij bashkimi por vetem perqindja ne raportet 80% Dule dhe 20% Mane/s. Kjo ne kundershtim me piken 2 te nenit 74 “Bashkimi i operatorėve ekonomikė” te VKM-se Nr. 914, datė 29.12.2014 “Pėr miratimin e rregullave tė Prokurimit Publik, e ndryshuar”, ku citojme: “Para dorėzimit tė ofertės, bashkimi duhet tė krijohet zyrtarisht, me njė marrėveshje tė noterizuar, ku tė pėrcaktohen pėrfaqėsuesi i grupit, pėrqindja e pjesėmarrjes sė punės/shėrbimit/furnizimit dhe elementet konkrete, qė do tė kryejė secili nga anėtarėt e kėtij bashkimi”.
  - Nuk ka permbushur piken 1/d, te kritereve te vecanta te kualifikimit, sepse deklarata per paraqitje te ofertes se pavarur sipas shtojces 2/1, e OE “Mane/s” pjese e bashkimit eshte e pa firmosur dhe vulosur.
  - Nuk ka permbushur piken 2.3.2, “Per kapacitetin teknik” te kritereve te vecanta te kualifikimit, sepse autorizimi i prodhuesit nga “Chint”, eshte pa firme dhe pa vule nga prodhuesi.
  - Nuk ka permbushur piken 2.3.4, “Per kapacitetin teknik” te kritereve te vecanta te kualifikimit, sepse Operatori ekonomik “DULE” sh.p.k., pjese e bashkimit, nuk ka paraqitur ISO 18001 ne lidhje me sistemin e menaxhimit te sigurise ne pune.
  - Nuk ka permbushur piken 2.3.5, “Per kapacitetin teknik” te kritereve te vecanta te kualifikimit, sepse Operatori ekonomik “DULE” sh.p.k., nuk eshte i pajisur me License ne fushen e zbatimit te punimeve, Kategoria NP-11.
  - Nuk ka permbushur piken 2.3.7, “Per kapacitetin teknik” te kritereve te vecanta te kualifikimit, sepse BOE “DULE & MANE/S” nuk ka paraqitur deklarate qe merr persiper shpenzimet e testimeve per 3 specialiste te Autoritetit Kontraktor per te marre pjese ne keto testime prane prodhuesit.

  2. ALBAELETTRICA & SIEMENS d.o.o. :
  - Kontrata per bashkimin e perkohshem te shoqerive, nenshkruar me date 11.12.2019 ne Begrad, midis operatoreve ekonomike “ALBAELETTRICA.” sh.p.k dhe “SIEMENS ” d.d.o, eshte nje marreveshje dypaleshe midis shoqerive e panoterizuar. Kjo marrveshje eshte krijuar me qellim krijimin e bashkimit te perkohshem te operatorėve ekonomikė para dorėzimit tė ofertės por eshte ne kundershtim me piken 2 te nenit 74 “Bashkimi i operatorėve ekonomikė” te VKM-se Nr. 914, datė 29.12.2014 “Pėr miratimin e rregullave tė Prokurimit Publik, e ndryshuar”, ku citojme: “Para dorėzimit tė ofertės, bashkimi duhet tė krijohet zyrtarisht, me njė marrėveshje tė noterizuar, ku tė pėrcaktohen pėrfaqėsuesi i grupit, pėrqindja e pjesėmarrjes sė punės/shėrbimit/furnizimit dhe elementet konkrete,…………..”. Edhe Prokura e posacme per perfaqesim e cila autorizon SIEMENS ” d.d.o, eshte nenshkruar vetem ndermjet paleve pa noter. Marrveshja eshte nenshkruar ne Beograd midis paleve dhe me pas eshte bere njehsimi i dokumentit me origjinalin prane nje noteri Shqiptar.
  - Nuk ka permbushur piken 2.3.9, “Per kapacitetin teknik” te kritereve te vecanta te kualifikimit, sepse BOE “ALBAELETTRICA & SIEMENS” nuk ka paraqitur:
  i) Suportin apo autorizimin nga prodhuesit e sistemeve te DGA-ve dhe BMT –ve per demontimin nga Autoransformatori egzistues, instalimin ne autotransformatorin e ri si dhe konfigurimin e tyre ne sistemin egzistues. Ka deklarate nga konēar, i cili nuk eshte prodhuesi i sistemeve ekzistuese DGA&BMT.
  ii) Nuk ka ne stafin e tij asnje specialist te certifikuar per instalimin dhe komisionimin e ketyre sistemeve (sistemeve te DGA-ve dhe BMT –ve), sepse ēertifikatat e leshuara nga “GE” prodhues i sistemit te DGA-ve jane te pavlefshme (u ka kaluar afati i vlefshmerise) dhe specialistet qe disponojne keto certifikata jane te punesuar tek “Konēar”, i cili nuk eshte pjese e JV. Kurse ne lidhje me sistemin e BMT-ve nuk ka paraqitur asnje dokument.

  3. FITRADE 2017 :
  - Nuk ka permbushur piken 1/b,c,ē te kritereve e pėrgjithshme tė pranimit/kualifikimit, sepse nuk ka sjellė shtojcėn 8 nėpėrmjet tė cilės deklaron se i plotėson kriteret e vendosura nė pikat b.c.ē.
  - Nuk ka permbushur piken 1 / a,b,c,ē,d,dh,e, te kritereve tė veēanta tė pranimit/kualifikimit, sepse nuk ka plotėsuar asnjė nga shtojcat e sipas DST.
  - Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.2.1 tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit “Pėr kapacitetin Ekonomik dhe financiar” pasi nuk ka dorėzuar Vėrtetim nga administrate tatimore ku tė tregohet xhiroja vjetore pėr 3 vitet e fundit qė ushtron aktivitet dhe as kopje tė certifikuara te bilanceve per keto tre vite.
  - Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.1 tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit “Pėr kapacitetin Teknik” pasi nuk ka dorėzuar asnjė kontratė tė ngjashme dhe asnje dokument per te vertetuar qe kryer pune te ngjashme.
  - Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.3.tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit “Pėr kapacitetinTeknik” pasi nuk ka dorezuar certifikaten qe verteton qe sistemi i menaxhimit te cilesise se tij eshte sipas standartit ISO9001.
  - Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.4.tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit “Pėr kapacitetin Teknik” pasi nuk ka dorezuar certifikaten qe verteton qe sistemi I menaxhimit te sigurise ne pune eshte sipas standartit ISO18001.

  4. “NDREGJONI” :
  - Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3. “Per kapacitetin teknik” te kritereve te vecanta te kualifikimit, pasi Ndregjoni nuk ka eksperiencė tė ngjashme nė fushėn e objektit tė prokurimit sipas DST.Tė gjitha kontratat e paraqitura nga Operatori Ekonomik janė me objekt “Rikonstruksion objektesh”.
  - Nuk ka permbushur piken 2.3.7, “Per kapacitetin teknik” te kritereve te vecanta te kualifikimit, sepse Ndregjoni nuk ka paraqitur deklarate qe merr persiper shpenzimet e testimeve per 3 specialiste te Autoritetit Kontraktor per te marre pjese ne keto testime prane prodhuesit.
  - Nuk ka permbushur piken 2.3.8, “Per kapacitetin teknik” te kritereve te vecanta te kualifikimit
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime Per kete procedure prokurimi eshte shtyre dy here afati I dorezimit te dokumentave ( referuar ne Shtojcat e bashkengjitura me poshte ).
  Afati fillestar ka qene data 22-11-2019 .
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor- Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor- Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Formular i Njoftimit te Kontrates Shqip.docx
  TD_AT_Tirana2_English (Recovered).docx
  DST AT2 Shqip.docx
  Shpallja e Fituesit
  Shtojcė pėr modifikim nė dokumentat e tenderit (date 31.10.2019).

  Shtojcė pėr modifikim nė dokumentat e tenderit (date 05.12.2019).

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data