Open Procurement Albania

Sherbimi i ruajtjes se objekteve dhe personelit me roje te kategorise 1.3.A Qarku Tirane, Qarku Elbasan;

Institucioni Prokurues Sh.A Posta Shqiptare
Autoritet Prokurues Sh.A Posta Shqiptare
Objekti i Tenderit Sherbimi i ruajtjes se objekteve dhe personelit me roje te kategorise 1.3.A Qarku Tirane, Qarku Elbasan;
Nr. Reference REF-41459-10-29-2019
Vlera / Fondi Limit 28 929 977,87
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike (Marrėveshje Kuadėr)
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 30-10-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 25-11-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 25-11-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 8
Operatorė Konkurues S.S.X” sh.p.k.& Uevi-2015
Oktapus
Nazeri 2000
Myrto Security
International Security Albania
Eurogjici-Security
Anakonda Security
Arbana sh.a
Operator Ekonomik Kontraktues
 • EUROGJICI-SECURITY Shpk
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 27718854.09
  Data e shpalljes sė fituesit 18-03-2020
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės 2 vite
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka patur ankesa.
  Pranė Autoritetit Kontraktor janė paraqitur ankesat si mė poshtė vijon:
  Me datė 26.12.2019, ėshtė paraqitur ankesė nga BO Ankimues “Anakonda Security” sh.p.k & “Bahiti G” sh.p.k. me nr. 2827/33 prot.
  Nga ana e Autoritetit Kontraktor, Posta Shqiptare sh.a.,brenda afateve ligjore ėshtė trajtuar ankesa, Operatorit Ankimues i ėshtė kthyer pėrgjigje me nr. 2827/37 prot, datė 06.01.2020. Me datė 26.12.2019, ėshtė paraqitur ankesė nga Operatori Ankimues “Eurogjici” sh.p.k,. me nr. 2827/34 prot.
  Nga ana e Autoritetit Kontraktor, Posta Shqiptare sh.a.,brenda afateve ligjore ėshtė trajtuar ankesa, Operatorit Ankimues i ėshtė kthyer pėrgjigje me nr. 2827/37 prot, datė 06.01.2020. Me datė 26.12.2019, ėshtė paraqitur ankesė nga BO Ankimues “SSX” sh.p.k. dhe “Uevi-20115”, me nr. 2827/32 prot.
  Nga ana e Autoritetit Kontraktor, Posta Shqiptare sh.a.,brenda afateve ligjore ėshtė trajtuar ankesa, Operatorit Ankimues i ėshtė kthyer pėrgjigje me nr. 2827/37 prot, datė 06.01.2020. Me datė 26.12.2019, ėshtė paraqitur ankesė nga Operatori Ankimues “Myrto Security” sh.p.k., me nr. 2827/30 prot.
  Nga ana e Autoritetit Kontraktor, Posta Shqiptare sh.a.,brenda afateve ligjore ėshtė trajtuar ankesa, Operatorit Ankimues i ėshtė kthyer pėrgjigje me nr. 2827/37 prot, datė 06.01.2020.
  Operatorėt Ekonomik Myrto Security” sh.p.k dhe “Anakonda Security” sh.p.k. janė ankuar pranė Komisionit tė Prokurimit Publik pėr procedurėn e prokurimit tė sipėrpėrmendur e cila me Vendimin Nr. 80/2020 datė 20.02.2020 ka vendosur tė mos pranojė ankesat e paraqitura nga Operatorėt Ekonomik, tė pranojė ankesėn e paraqitur nga operatori ekonomik “Eurogjici Security” sh.p.k pėr procedurėn e prokurimit. Autoriteti kontraktor tė anulojė vendimin e KVO-sė mbi skualifikimin e operatorit ekonomik “Eurogjici Security” sh.p.k, duke e kualifikuar atė. Autoriteti kontraktor tė anulojė vendimin e KVO-sė mbi kualifikimin e operatorit ekonomik “Nazeri 2000” sh.p.k, duke e skualifikuar atė pėr shkak pasi nuk pėrmbushet pika 4.3.8 e shtojca 8, tė dokumentave standarte tė tenderit pasi dokumentacioni nuk ėshtė nė pėrputhje me kėrkesat e pėrcaktuara nga autoriteti kontrator, Vėrtetimi i performancės tė paraqitur me nr.2202 datė 27.03.2019, lėshuar nga Drejtoria Vendore e Policise Elbasan, nuk dėshmon se disponon jo mė pak se tre armė brezi, pasi nga verifikimi i vėrtetimit tė performancės nė pėrmbajtjen e informacionit Drejtoria Vendore e Policisė Elbasan ėshtė shprehur: “Numri i armėve tė brezit B1 tė regjistruara nė sistemin SIMA 1 (njė).
  Njoftimi i rivlerėsimit ėshtė bėrė nė datė 28.02.2020 nė pėrputhje me Vendimin Nr. 80/2020 datė 20.02.2020 tė Komisionit tė Prokurimit Publik.
  Brenda afateve ligjore qė nga rivlerėsimi nuk ka patur ankesa.
  Janė skualifikuar operatorėt ekonomik tė mėposhtėm:
  1.BO Ekonomik “S.S.X” sh.p.k. “Uevi-2015” sh.p.k
  Nuk plotėson kriterin 4.3.8 “Operatori ekonomik duhet tė paraqesė vėrtetim pėrformance lėshuar nga Drejtorite e Policise se Qarkut Tiranė, Elbasan, konform ligjit nr.75/2014 datė 10.07.2014) tė ndryshuar si dhe akteve nenligjore tė dala nė zbatim tė tij. Ky vertetim duhet tė pėrmbaje informacionin dhe opinionin qė disponon Drejtoria e Policisė sė Qarkut sa mė poshtė pėr :
  a) Qendra e kontrollit tė shėrbimit.
  b) Tė ketė punonjės tė licensuar nga DPQ-tė pėrkatėse pėr kategorinė 1.3.A, nė jo mė pak se numri i punonjėsve tė kėrkuar,
  c) Tė ketė jo mė pak se tre Arme brezi, tre jelek antiplumb.
  d) Tė ketė jo mė pak se sa numri i i punonjėsve tė kėrkuar: shkop gome, hekura lidhės, radio ndėrlidhjeje.
  Vėrtetimi i pėrformances nga DPQ-tė duhet tė jetė lėshuar Brenda vitit 2019”
  Bazuar nė Kontratėn e Bashkėpunimit tė pėrkohshėm midis Operatorėve Ekonomik nr. 5734 Rep. Shoqėria “SSX” merr pėrsipėr kryerjen e shėrbimit nė Qakun Tiranė, me njė pėrqindje prej 80.333 % dhe Shoqėria “Uevi 2015” sh.p.k. merr pėrsipėr kryerjen e shėrbimit nė Qarkun Elbasan, me njė pėrqindje prej 19.667 %.
  Nga verifikimi i Vėrtetimit tė Performancės nr. 8535 prot., datė 22.11.2019 lėshuar nga Drejtoria Vendore e Policisė Elbasan rezulton se Shoqėria “Uevi 2015” sh.p.k. nuk ka tė pasqyruar asnjė jelek antiplumb ndėrkohė qė sipas marrėveshjes sė bashkėpunimit duhet tė kishit minimalisht 1 jelek antiplumb.

  2. Operatori ekonomik “Oktapus” sh.p.k.
  Nuk plotėson kriterin 4.3.3 “Operatori ofertues duhet tė paraqesė Autorizim Individual nė emėr tė shoqėrisė pėr pėrdorimin e frekuencave pėr radiokomunikim dhe alarm tė lėshuar nga AKEP nė zbatim tė ligjit Nr. 9918, datė 19.05.2008 “Pėr komunikimet elektronike nė Republikėn e Shqipėrisė”, me zonė mbulimi zona apo zonat (qarku ose qyteti) sipas lotit qė ofėrton” pasi nuk keni paraqitur Autorizim Individual nė emėr tė Shoqėrisė pėr pėrdorimin e frekuencave pėr radiokomunikim nga AKEP me zonė mbulimi zona apo zonat (qarku ose qyteti) pėr qytetet Elbasan, Librazhd, Peqin dhe Gramsh sipas vendeve ku kėrkohet shėrbimi.

  3.Operatori ekonomik “International Security Albania” sh.p.k
  Nuk plotėson kriterin 4.3.3 “Operatori ofertues duhet tė paraqesė Autorizim Individual nė emėr tė shoqėrisė pėr pėrdorimin e frekuencave pėr radiokomunikim dhe alarm tė lėshuar nga AKEP nė zbatim tė ligjit Nr. 9918, datė 19.05.2008 “Pėr komunikimet elektronike nė Republikėn e Shqipėrisė”, me zonė mbulimi zona apo zonat (qarku ose qyteti) sipas lotit qė ofėrton” pasi nuk keni paraqitur Autorizim Individual nė emėr tė Shoqėrisė pėr pėrdorimin e frekuencave pėr radiokomunikim nga AKEP me zonė mbulimi zona apo zonat (qarku ose qyteti) pėr qytetet Librazhd, Peqin dhe Gramsh sipas vendeve ku kėrkohet shėrbimi.

  4. Operatori ekonomik “Nazeri 2000” sh.p.k.
  Nė zbatim tė vendimit tė KPP-sė Nr. 80/2020 datė 20.02.2020, pėr arsye se: Nuk pėrmbushet pika 4.3.8 e shtojca 8, tė dokumentave standarte tė tenderit pasi dokumentacioni nuk ėshtė nė pėrputhje me kėrkesat e pėrcaktuara nga autoriteti kontrator, Vėrtetimi i performancės tė paraqitur me nr.2202 datė 27.03.2019, lėshuar nga Drejtoria Vendore e Policise Elbasan, nuk dėshmon se disponon jo mė pak se tre armė brezi, pasi nga verifikimi i vėrtetimit tė performancės nė pėrmbajtjen e informacionit Drejtoria Vendore e Policisė Elbasan ėshtė shprehur: “Numri i armėve tė brezit B1 tė regjistruara nė sistemin SIMA 1 (njė).

  5. BO Ekonomik “Anakonda Security” sh.p.k & “Bahiti G” sh.p.k
  Nuk plotėson kriterin 4.3.8 “Operatori ekonomik duhet tė paraqesė vėrtetim pėrformance lėshuar nga Drejtoritė e Policisė sė Qarkut Tiranė, Elbasan, konform ligjit nr.75/2014 datė 10.07.2014) tė ndryshuar si dhe akteve nenligjore tė dala nė zbatim tė tij. Ky vertetim duhet tė pėrmbaje informacionin dhe opinionin qė disponon Drejtoria e Policisė sė Qarkut sa mė poshtė pėr:
  a) Qendra e kontrollit tė shėrbimit.
  b) Tė ketė punonjės tė licensuar nga DPQ-tė pėrkatėse pėr kategorinė 1.3.A, nė jo mė pak se numri i punonjėsve tė kėrkuar,
  c) Tė ketė jo mė pak se tre Arme brezi, tre jelek antiplumb,
  d) Tė ketė jo mė pak se sa numri i i punonjėsve tė kėrkuar: shkop gome, hekura lidhės, radio ndėrlidhjeje.
  Vėrtetimi i pėrformances nga DPQ-tė duhet tė jetė lėshuar Brenda vitit 2019” Bazuar nė Kontratėn e Bashkėpunimit tė pėrkohshėm midis Operatorėve Ekonomik nr. 1629 Rep. Shoqėria “Anakonda Security” merr pėrsipėr kryerjen e shėrbimit nė Qakun Tiranė, me njė pėrqindje prej 80.3336 %.
  Nga verifikimi i Vėrtetimit tė Performancės nr. 469/121 prot., datė 20.11.2019 lėshuar nga Drejtoria Vendore e Policisė Tiranė rezulton se Shoqėria “Anakonda Security” sh.p.k keni tė pasqyruar 15 hekura lidhės, 15 shkop gome dhe 15 radio ndėrlidhje, ndėrkohė qė sipas marrėveshjes sė bashkėpunimit, duhet tė kishit paraqitur sa numri i punonjėsve tė kėrkuar pėr Tiranėn (minimalisht 18).

  6. Operatori ekonomik “Arbana sh.a.” sh.p.k
  Ky operator nuk ka paraqitur ofertė ekonomike dhe asnjė dokumentacion tjetėr shoqėrues, pėrveēse CV tė Shoqėrisė.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit
  Dokumentat Standarde tė Tenderit
  Vendim KPP
  Shpallja e Fituesit

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data