Open Procurement Albania

EVADIMI I MATERIALEVE TĖ NGURTA NĖ ZONĖN POSHTĖ URĖS SĖ DRINIT DERI TEK BASHKIMI ME LUMIN E VALBONĖS NĖ HEC FIERZĖ

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Sh.A Korporata Elektroenergjitike Shqiptare Tirane
Autoritet Prokurues Sh.A Korporata Elektroenergjitike Shqiptare Tirane
Objekti i Tenderit EVADIMI I MATERIALEVE TĖ NGURTA NĖ ZONĖN POSHTĖ URĖS SĖ DRINIT DERI TEK BASHKIMI ME LUMIN E VALBONĖS NĖ HEC FIERZĖ
Nr. Reference REF-79674-07-18-2018
Vlera / Fondi Limit 183 482 141,00
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 19-07-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 22-08-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 22-08-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues 5
Operatorė Konkurues GJOKA KONSTRUKSION sh.a & SELAMI SHPK

S.M.O UNION SHPK

4 A-M SHPK

Nika SHPK & Kthella SHPK

SHANSI INVEST & BIBA-X SHPK

Operator Ekonomik Kontraktues
 • S.M.O.UNION SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 142,881,412
  Data e shpalljes sė fituesit 27-09-2018
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Kanė marrė pėrgjigje nė datė: 12.09.2018.

  Nuk ka pasur anesa ne KPP.

  Janė skualifikuar ofertat e operatorėve ekomonik
  1. “Gjoka Konstruksion” sha & “Selami” shpk :
  • Sipas vėrtetimit Nr.305 Prot., datė 17.08.2018 lėshuar nga OSHEE pėr kontratėn me Nr. BU0C130065044739, “Selami” shpk rezulton me debi nė vlerėn 123,512.80 lekė, e cila ėshtė nė kundėrshtim me VKM 914/2014, neni 26/7-c.
  • Sipas kontratės se bashkėpunimit “Selami” SHPK do tė realizojė “punime germimi dhe sistemimi nė ujė pėr tė cilat kėrkohet Licensa NP-9. “Selami” shpk nuk disponon pikėn e licensės NP-9 dhe si rrjedhojė nuk ėshtė i licensuar pėr kėto punime.
  • Nė marrėveshjen e bashkėpunimit OE “Gjoka Konstruksion” sha do tė relizojė 97.88% tė punimeve. Duhet tė ketė njė inxhinier Hidroteknik pasi do tė kryejė shumicen e punimeve. Inxhinierėt Hidroteknik Andri Duni dhe Esmeralda Halili tė paraqitur nga “Gjoka Konstruksion” sha nuk rezultojnė nė listpagesat e shoqėrisė pėr peridhėn Janar-Qershor 2018. Gjithashtu, Andri Duni ėshtė diplomuar me 16.7.2014 dhe nuk plotėson kriterin pėr 5 vite eksperiencė pune.

  2. “4 A-M” shpk :
  • Operatori Ekonomik "4 A-M” shpk nuk plotėson kriterin e kėrkuar pėr staf teknik. Inxhinier Mjedisi (Mirel Mico) i pėrfshirė nė licencėn e OE rezulton tė jetė njėkohesisht pjesė e stafit pedagogjik tė Fakultetit tė Inxhinierisė sė Ndėrtimit (FIN) nė kundėrshtim me VKM Nr.42 datė 16/01/2008, Kreu IV, Pika 2 - “Papajtueshmėritė me detyrėn e drejtuesit teknik tė shoqerisė sė zbatimit.
  • Operatori Ekonomik "4 A-M” shpk nuk plotėson kriterin e kėrkuar pėr punė tė ngjashme (DTS, Kap 2.3-kapacitetin teknik, pika 1).
  • Ēerifikatat ISO 3834:2006, e Operatorit Ekonomik "4 A-M" shpk, tė lėshuara nga AQS Ēert., nuk ėshte e akredituar nga Drejtoria e Akreditimit, kriter pėr kualifikim siē pėrcaktohet nė DT (bazuar nė Udhėzimin e APP-sė Nr.3330, date 20.03.2018 dhe Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Akreditimit Nr.145, datė 16.03.2018).
  • Operatori Ekonomik "4 A-M” shpk nuk plotėson kriterin per kapacitetet teknike (DST, Kap 2.3, pika 11/4). Kontrata e qirasė Nr. 5330 Rep, dhe Nr.1027 Kol., datė 17/08/2018, lidhur me Operatorin Ekonomik "DIBRANI" shpk, pėr makinerinė “eskavator me krahė tė gjatė mbi 18m”, nuk ėshtė me objekt tenderi, kėrkesė e kritereve pėr kualifikim.

  3. “Nika” shpk & “Kthella” & “Riviera” shpk :
  • Bashkimi i Operatori Ekonomike "Nika” shpk & “Kthella” shpk & Riviera” shpk nuk plotėson kriterin e kerkuar per pune te ngjashme (DTS, Kap 2.3-kapacitetin teknik, pika 1) .
  • Riviera sh.pk nuk plotėson kushtin nė lidhje me pikėn e licensėn NP-9D tė kėrkuar nga AK, ajo zotėron NP-9A e cila nuk pėrmbush kriterin pėr kapacitet tė nevojshėm. Sipas Akt-Marrveshjes pėr bashkimin e pėrkoshėm tė shoqėrive nė tė cilėn ėshtė deklaruar pėrqindja dhe punimet tė cilat operatorėt marrin pėrsipėr, Riviera sh.p.k deklaron se do te realizoje 70.3 % te punimeve pėr tė cilėn nuk ka pikat e kėrkuara tė licensės.
  • Operatori Riviera sh.p.k nuk plotėson kriterin 4 ku kėrkohet qė OE tė ketė tė paktėn 80 punonjės nė listepagesa pėr peridhėn Janar–Qershor 2018, ku nė bazė tė marrėveshjes sė bashkėpunimit meqė nuk ėshtė specifikuar ndryshe ky OE duhet tė kishte 70.3% tė kapacitetit teknik pėr numėrin e kėrkua tė punonjėsive pra 56 punonjes dhe jo 51 punonjės).

  4. “Shansi Invest” shpk & “BIBA X” shpk :
  • Operatori Ekonomik "Biba X" shpk, nė liēensėn e zbatimit tė punimeve i mungon kategoria NP9-A, punime dhe mbrojtje lumore sistemime hidraulike dhe bonifikime. Sipas kontratės sė bashkėpunimit do tė kryej punime lumore, nė shtratin e lumit. pra Operatori Ekonomik Biba X" shpk, nuk ėshtė i liēensuar pėr kryerjen e kėtyre punimeve. Kėrkesė e VKM 914/2014 Neni 74/3.
  • Pėr Muajin Prill 2018, Listepagesa e Operatori Ekonomik "Biba X" shpk, ėshtė e palexueshme dhe nuk vėrtetohen a janė apo jo nė listėpagesa inxhinieret Gjeodet Bajram Muji dhe Inxhinieri i Mjedisit, Fatjona Levani.
  • Bashkimi i Operatorėve Ekonomik "SHANSI INVEST” shpk dhe “Biba X" shpk, nuk plotėson kriterin pėr njė Ing. Gjeolog me eksperiencė 10 vite punė. Operatori Ekonomik "SHANSI INVEST" sh.p.k nuk ka paraqitur dokumentacion pėr inxhinier gjeolog me eksperience 10 vjet, dhe Operatori Ekonomik "Biba –X" shpk, pėr inxhinierin Gjeolog Agim Hasalamaj nuk vėrteton eksperiecen 10 vjeēare, as nė CV dhe as nė librezėn e punės e paraqitur nė kėtė ofertė.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Shpallja e Fituesit

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data