Open Procurement Albania

Rikonstruksioni i anės 110 kV nė Nėnstacionin 110 kV Kajan

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Autoritet Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Objekti i Tenderit Rikonstruksioni i anės 110 kV nė Nėnstacionin 110 kV Kajan
Nr. Reference REF-81787-08-02-2018
Vlera / Fondi Limit 105 860 000,00
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 03-08-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 03-09-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 03-09-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues 5
Operatorė Konkurues Bajrami N
HTM shpk & ZENIT & CO shpk
ITAL-PROJECT shpk & EL-POWER shpk
KACDEDJA shpk & AGRI CONSTRUCTION shpk
SHANSI INVEST
Operator Ekonomik Kontraktues
 • SHANSI INVEST
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 105,633,163
  Data e shpalljes sė fituesit 05-10-2018
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 126759795.6
  Data e lidhjes sė kontratės 10-10-2018
  Kohėzgjatja e kontratės
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Nuk ka pasur ankesa.
  Janė s’kualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. OE “BAJRAMI N.” Shpk :
  Nuk ka permbushur piken 1 (a), pasi OE BAJRAMI N, nuk ka nė fushėn e veprimtarisė objektin e prokurimit. Ne fushen e veprimtarise te ketij OE nuk permendet ne asnje vend qe merret me pune elektrike, rikonstruksione elektrike, etj, qe mund te interpretohen nga KVO si veprimtari qe kane lidhje me kete objekt prokurimi.
  Nuk ka permbushur piken 2.3.1, “Kapaciteti teknik” te kritereve e vecanta te kualifikimit sepse nuk ka paraqitur asnje kontrate per pune te ngjashme, kontrata e paraqitur nuk kane lidhje me objektin e prokurimit.
  Nuk ka permbushur piken 2.3.10, “Kapaciteti teknik” te kritereve e vecanta te kualifikimit sepse:
  i) OE nuk ka paraqitur asnje autorizim prodhuesi per produktet e ofruara.
  ii) Mungojne katologet per ndaresit me nje thike toke 110 kv dhe ndaresit me dy thika toke 110 kv. Disa katalog nuk jane te perkthyera ne gjuhen shqipe, si psh katalogu i celesit 110 kv, katalogu i shkarkuesit.
  iii) Mungon ISO 9001 per te gjithe prodhuesit.
  iv) Te gjitha test reportet nuk jane te perkthyera ne gjuhen shqipe, kjo ne kundershtim me kushtet e pergjithshme te DST qe thote: “Nėse gjuha e pėrdorur nė procedurė ėshtė gjuha shqipe, atėherė dokumentat nė gjuhė tė huaj duhet tė shoqėrohen me njė pėrkthim tė noterizuar nė gjuhėn shqipe”. Pika 4.6 seksioni 4 Procedura, percakton gjuhen shqipe si Gjuha pėr hartimin e ofertave ose kėrkesave pėr pjesėmarrje.

  2. BOE “HTM” shpk & “ZENIT & CO” shpk :
  Nuk ka permbushur piken 2 (1) (e), pasi nuk ka paraqitur nje vertetim debie te vlefshme per zyren qendrore te shoqerise. Sipas Ekstraktit te subjektit zyra qendrore e shoqerise eshte Shkoder, Shkoder, SHKODER, Lagja Perash, Rruga Rrojej, Nr 44 dhe per kete adrese nuk eshte paraqitur asnje vertetim debie.
  Nuk ka permbushur piken 2.3.1, “Kapaciteti teknik” te kritereve te vecanta te kualifikimit, sepse ne kontraten e paraqitur HEC CEMERICA REJ, OE nuk ka kryer asnje punim civil ne kete objekt. Sipas preventivit te pergatitur nga AK, punet civile perbejne rreth 30% te vlerese se ketij objekti.

  3. BOE “ITAL-PROJECT” shpk & “EL-POWER shpk, :
  Nuk ka permbushur piken 2 (1) (e), pasi shoqeria EL-POWER, nuk ka paraqitur nje vertetim debie te vlefshem. Ne vertetimin e debise te paraqitur nga kjo shoqeri mungon informacioni per pagesen e muajit korrik 2018, fature e cila ne daten e hapjes se tenderit klasifikohet si dei. Nuk ka permbushur piken 2.3.4, “Kapaciteti teknik” te kritereve te vecanta te kualifikimit, sepse bashkimi i OE nuk ka paraqitur asnje punonjes me profesion Ing. Mekanik.
  Nuk ka permbushur piken 2.3.10, “Kapaciteti teknik” te kritereve te vecanta te kualifikimit, sepse nuk behet lidhja midis prodhuesve dhe shoqerise qe ka leshuar autorizimin e distributorit. Me konkretisht shoqeria “Siemens Sanayi ve Ticarbt A.S.” ka leshuar nje Leter Autorizimi (Autorizim Distributori) ku kjo e fundit shprehet qartesisht qe vete nuk eshte prodhuese por eshte kompani e autorizuar nga Siemens AG, Siemens Limited and Trench ltalia ne Turqi, por nuk behet asnje lidhje dhe as nuk eshte paraqitur ndonje dokumentacion qe te deshmoj se “Siemens Sanayi ve Ticarbt A.S.” eshte distributor i autorizuar.

  4. BOE “KACDEDJA” shpk & “AGRI CONSTRUCTION” :
  Nuk ka permbushur piken 2.3.1, “Kapaciteti teknik” te kritereve e vecanta te kualifikimit sepse nuk ka paraqitur asnje kontrate per pune te ngjashme, kontrata e paraqitur nuk kane lidhje me objektin e prokurimit dhe per keto kontrata nuk eshte paraqitur vertetimi per realizim kontrate, aktet e kolaudimit, situacionet dhe faturat tatimore.
  Nuk ka permbushur piken 2.3.9, “Kapaciteti teknik” te kritereve e vecanta te kualifikimit sepse nuk ka paraqitur asnje tabele me kerkesat teknike te ofruara.
  Nuk ka permbushur piken 2.3.10, “Kapaciteti teknik” te kritereve e vecanta te kualifikimit sepse nuk ka paraqitur asnje dokumentacion per pajisjet e kerkuara. Nuk ka paraqitur Autorizim Prodhuesi, Kataloget, ISO e prodhuesve dhe Test reportet.
  Nuk ka permbushur piken 2.3.11, “Kapaciteti teknik” te kritereve e vecanta te kualifikimit sepse nuk ka paraqitur asnje dokumentacion per pajisjet e kerkuara. Nuk ka paraqitur Autorizim Prodhuesi, Kataloget, ISO e prodhuesve dhe Test reportet.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Shpallja e Fituesit

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data