Open Procurement Albania

Loti i IV-t: Shėrbimi i ruajtjes sė objekteve dhe personelit me roje tė kategorisė 1.3.A Qarku Tiranė

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Sh.A Posta Shqiptare
Autoritet Prokurues Sh.A Posta Shqiptare
Objekti i Tenderit Loti i IV-t: Shėrbimi i ruajtjes sė objekteve dhe personelit me roje tė kategorisė 1.3.A Qarku Tiranė
Nr. Reference REF-87546-09-27-2018
Vlera / Fondi Limit 10 654 950,00
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 28-09-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 22-10-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 22-10-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues 20
Operatorė Konkurues Leksi Security
Arbana sh.a.
Aulona-Pol-1
Toni Security
S.S.X.
Nazeri 2000
Dea Security
Siguria
A-2000
Anakonda Security
Safe
Myrto Security
Res-03
Eurogjici-Security
International Security Albania
Oktapus
Mandi – 2K
Trezhnjeva
Cullhaj
Operator Ekonomik Kontraktues
 • MYRTO SECURITY
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 10,474,345.05
  Data e shpalljes sė fituesit 07-03-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės 1 vit
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Kanė paraqitur ankesė operatorėt “Myrto Security” sh.p.k. ; “International Security Albania” sh.p.k. ; “Trezhnjeva” sh.p.k. ; “S.S.X.” sh.p.k. .
  Brenda afateve ligjore janė trajtuar ankesat dhe mė datė 26.11.2018 ju ėshtė kthyer pėrgjigje operatorėve ankimues.
  Mė datė 07.12.2018 pranė autoritetit tonė kontraktor, vjen nga KPP-ja vendimi Nr. 1804/1/1 prot. Datė 05.12.2018, mė objekt: Urdhėr pėr pezullim procedure prokurimi, shqyrtim nė themel, lidhur me kėtė procedurė prokurimi. Nė zbatim tė kėtyre vendimit ėshtė dėrguar pranė KPP_sė i gjithė informacioni i kėrkuar lidhur me procedurėn.
  Nė pėrfundim tė hetimit administrativ, KPP-ja me Vendimi nr. 45/2019 prot. Datė 28.01.2019, ardhur nė “Posta Shqiptare” sh.a. me Nr. 272 prot. datė 31.01.2019, ka vendosur tė Tė pranojė ankesat e operatorėve ankimues, “Myrto Security” sh.p.k. NIPT K23323401N dhe “Trezhnjeva” sh.p.k. NIPT K19303605O nė lidhje me pretendimet e tyre pėr rivlerėsimin e ofertave tė tyre paraqitur nga kėta operatorė duke urdhėruar autoritetin kontraktor tė kualifikoje ofertat e ofertuara nga operatorėt , “Myrto Security” sh.p.k. NIPT K23323401N dhe “Trezhnjeva” sh.p.k. NIPT K19303605O si dhe skualifikimin e ofertave tė ofertuara nga operatorėt “Nazeri” sh.p.k. NIPT K31422029Q dhe “Dea Security” sh.p.k. K51521007J, pėr arsye se: Ofertat ekonomike tė ofertuara nga kėta opratorė rezultojnė se janė nėn kufirin minimal ligjor tė lejuar.

  Nga autoriteti kontraktor ėshtė zbatuatr vendimi i KPPs-ė, dhe me vendimin nr. 45/5/2019 datė 01.03.2019 nga KPP_ja ėshtė hequr pezullimi i procedurės sė prokurimit.
  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtem:

  1. Operatori “Leksi Security” sh.p.k. :
  - Nuk ėshtė plotesuar preventivi per 1 vendroje ne muaj sipas Shtojca 1, pika 2 (te modifikuar).

  2. Operatori “Arbana sh.a.” sh.p.k. :
  - Shtesa pėr turnin e II-tė dhe tė III-tė , pėr 30.41 ditė nė muaj, bazuar nė nenin 87 tė Kodit tė Punės, pėr punėn e kryer gjatė orėve 19.00 – 22.00 (shtesė page 20%).
  - Shtesa pėr sigurimet shoqerore dhe shėndetėsore nė masėn 16.7%, e VKM-sė nr. 1114 datė 30.07.2008 ”Pėr disa ēėshtje nė zbatim tė ligjeve nr.7703, datė 11. 5.1993 "Pėr Sigurimet Shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė", tė ndryshuar, nr.9136, datė 11.9.2003 "Pėr Mbledhjen e Kontributeve tė Detyrueshme tė Sigurimeve Shoqėrore dhe Shėndetėsore nė Republikėn e Shqipėrisė", tė ndryshuar, te ligjit nr. 10383, date 24.2.2011 “Per Sigurimin e Detyrueshem te Kujdesit Shendetesor ne Republiken e Shqiperise”, te ndryshuar.
  - Nuk ėshtė plotesuar preventivi per 1 vendroje ne muaj sipas Shtojca 1, pika 2 (te modifikuar).

  3. Operatori “Aulona-Pol-1 ” sh.p.k. :
  - Shtesa pėr turnin e II-tė dhe tė III-tė , pėr 30.41 ditė nė muaj, bazuar nė nenin 87 tė Kodit tė Punės, pėr punėn e kryer gjatė orėve 19.00 – 22.00 (shtesė page 20%).
  - Shtesa pėr sigurimet shoqerore dhe shėndetėsore nė masėn 16.7%, e VKM-sė nr. 1114 datė 30.07.2008 ”Pėr disa ēėshtje nė zbatim tė ligjeve nr.7703, datė 11. 5.1993 "Pėr Sigurimet Shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė", tė ndryshuar, nr.9136, datė 11.9.2003 "Pėr Mbledhjen e Kontributeve tė Detyrueshme tė Sigurimeve Shoqėrore dhe Shėndetėsore nė Republikėn e Shqipėrisė", tė ndryshuar, te ligjit nr. 10383, date 24.2.2011 “Per Sigurimin e Detyrueshem te Kujdesit Shendetesor ne Republiken e Shqiperise”, te ndryshuar.
  - Nuk ėshtė plotėsuar preventivin per 1 vendroje nė muaj sipas Shtojca 1, pika 2 (tė modifikuar).

  4. Operatori “Toni Security” sh.p.k. :
  - Oferta ėshtė nen koston ligjore pasi per vendrojen me 2.24 roje nuk keni llogaritur sakte shtesat e turni te dyte per 1 ore e 10 minuta po i keni llogaritur per 1 ore dhe nuk keni llogaritur sakte shpenzimet sigurime shoqėrore dhe shėndetėsore 16.7%.
  - Nuk plotėson sipas modifikimit tė AK kėrkesen e dhenė nė DST, Kriteret e veēanta tė kualifikimit, 3.5 Kapaciteti teknik, pika 3.5.10 “Operatori ofertues duhet tė nėnshkruaje dhe vulose specifikimet teknike tė ofertuara dhe shėrbimin dhe grafikun e ekzekutimit”, pasi nuk ėshtė paraqitur e plotesuar sakte shtojcen 9.

  5. Operatori “S.S.X.” sh.p.k. :
  - Nuk ėshtė plotesuar preventivi per 1 vendroje ne muaj sipas Shtojca 1, pika 2 (te modifikuar).

  6. Operatori “Nazeri 2000” sh.p.k. :
  Nė zbatim tė vendimit tė Komisionit tė Prokurimit Publik Nr. 45/2019 prot. Datė 28.01.2019, ardhur nė “Posta Shqiptare” sh.a. me Nr. 272 prot. datė 31.01.2019, nga ku konstatohet se: Oferta ekonomike e ofertuar rezulton se ėshtė nėn kufirin minimal ligjor tė lejuar.

  7. Operatori “Dea Security” sh.p.k. :
  Nė zbatim tė vendimit tė Komisionit tė Prokurimit Publik Nr. 45/2019 prot. Datė 28.01.2019, ardhur nė “Posta Shqiptare” sh.a. me Nr. 272 prot. datė 31.01.2019, nga ku konstatohet se: Oferta ekonomike e ofertuar rezulton se ėshtė nėn kufirin minimal ligjor tė lejuar.

  8. Operatori “Siguria” sh.p.k. :
  - Nuk ėshtė plotėsuar preventivi dhe analize kostoje per 1 vendroje nė muaj sipas Shtojca 1, pika 2 (tė modifikuar).
  - Nuk ploteson sipas modifikimit tė AK kėrkesen e dhenė nė DST, Kriteret e veēanta tė kualifikimit, 3.5 Kapaciteti teknik, pika 3.5.10 “Operatori ofertues duhet tė nėnshkruaje dhe vulose specifikimet teknike tė ofertuara dhe shėrbimin dhe grafikun e ekzekutimit”, pasi nuk ėshtė paraqitur e plotesuar saktė shtojcen 9.

  9. Operatori “A-2000” sh.p.k. :
  - Nuk ploteson kėrkesen e dhenė nė DST, Kriteret e veēanta tė kualifikimit, 3.5 Kapaciteti teknik, pika 3.5.8 “Operatori ekonomik duhet tė paraqesė vėrtetim pėrformance lėshuar nga Drejtoria e Policisė sė Qarkut pėrkatės (sipas lotit qė oferton), konform ligjit nr.75/2014 datė 10.07.2014) tė ndryshuar si dhe akteve nenligjore tė dala nė zbatim tė tij. Ky vertetim duhet tė pėrmbaje informacionin dhe opinionin qė disponon Drejtoria e Policisė sė Qarkut (sipas lotit qė oferton) sa mė poshtė pėr: a)Qendra e kontrollit tė shėrbimit.b) Tė ketė punonjės tė licensuar nga DPQ-tė pėrkatėse pėr kategorinė 1.3.A, nė jo mė pak se numri i punonjėsve tė kėrkuar, c)Tė ketė jo mė pak se njė Arme brezi, njė jelek antiplumb. d) Tė ketė jo mė pak se sa numri i punonjėsve tė kėrkuar: shkop gome, hekura lidhės, radio ndėrlidhjeje. Vėrtetimi i pėrformances nga DPQ-tė duhet tė jetė lėshuar brenda vitit 2018, pasi nė vertetimin qė ėshtė paraqitur nuk ka tė pakten 1 (nje) jelek antiplumb sipas kėrkeses sė dhenė nė DST, si dhe nuk ka shkop gome dhe hekura lidhes aq sa ėshtė numri i rojeve tė kėrkuar.

  10. Operatori “Anakonda Security” sh.p.k. :
  - Tė formulari i ofertes shtojca 1 ėshtė plotėsuar gabim kolona 5 (numri total i rojeve pėr vendrojen me 2.24 roje, duhej 2.24 dhe jo 1.12).
  - Nuk ėshtė plotėsuar preventivin pėr 1 vendroje nė muaj sipas Shtojca 1, pika 2 (tė modifikuar).

  11. Operatori “Res-03” sh.p.k. :
  - Nga shqyrtimi i ofertes verehet se nuk ka plotėsuar preventivin pėr 1 vendroje nė muaj sipas Shtojca 1, pika 2 (tė modifikuar).
  - Nuk ploteson sipas modifikimit tė AK kėrkesen e dhenė nė DST, Kriteret e veēanta tė kualifikimit, 3.5 Kapaciteti teknik, pika 3.5.10 “Operatori ofertues duhet tė nėnshkruaje dhe vulose specifikimet teknike tė ofertuara dhe shėrbimin dhe grafikun e ekzekutimit, pasi nuk keni paraqitur te nenshkruar dhe vulosur sipas kerkeses ne dst shtojcen 9 specifikimet teknike, por vetem grafikun e ekzekutimit.

  12. Operatori “Eurogjici-Security” sh.p.k. :
  - Nuk ploteson sipas modifikimit tė AK kėrkesen e dhenė nė DST, Kriteret e veēanta tė kualifikimit, 3.5 Kapaciteti teknik, pika 3.5.10 “Operatori ofertues duhet tė nėnshkruaje dhe vulose specifikimet teknike tė ofertuara dhe shėrbimin dhe grafikun e ekzekutimit.” nuk keni paraqitur te plotesuar sakte shtojcen 9.

  13. Operatori “International Security Albania” sh.p.k. :
  - Nuk ėshtė plotėsuar preventivi per 1 vendroje ne muaj sipas Shtojca 1, pika 2 (te modifikuar).

  14. Operatori “Oktapus” sh.p.k. :
  - Nuk ėshtė plotėsuar preventivi per 1 vendroje ne muaj sipas Shtojca 1, pika 2 (te modifikuar).

  15. Operatori “Mandi – 2K” sh.p.k. :
  - Nga shqyrtimi i ofertes vėrehet se ju nuk ka plotėsuar preventivin dhe analize kostoje pėr 1 vendroje nė muaj sipas Shtojca 1, pika 2 (tė modifikuar).
  - Nuk plotėson kėrkesen e dhenė nė DST, Kriteret e veēanta tė kualifikimit, 3.5 Kapaciteti teknik, pika 3.5.8 “Operatori ekonomik duhet tė paraqesė vėrtetim pėrformance lėshuar nga Drejtoria e Policisė sė Qarkut pėrkatės (sipas lotit qė oferton), konform ligjit nr.75/2014 datė 10.07.2014) tė ndryshuar si dhe akteve nenligjore tė dala nė zbatim tė tij. Ky vertetim duhet tė pėrmbaje informacionin dhe opinionin qė disponon Drejtoria e Policisė sė Qarkut (sipas lotit qė oferton) sa mė poshtė pėr: a)Qendra e kontrollit tė shėrbimit.b)Tė ketė punonjės tė licensuar nga DPQ-tė pėrkatėse pėr kategorinė 1.3.A, nė jo mė pak se numri i punonjėsve tė kėrkuar, c)Tė ketė jo mė pak se njė Arme brezi, njė jelek antiplumb. d)Tė ketė jo mė pak se sa numri i punonjėsve tė kėrkuar: shkop gome, hekura lidhės, radio ndėrlidhjeje.

  16. Operatori “Cullhaj” sh.p.k. :
  - Nga shqyrtimi i ofertes vėrehet se ju nuk ka plotėsuar preventivin dhe analize kostoje pėr 1 vendroje nė muaj sipas Shtojca 1, pika 2 (tė modifikuar).
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  NJOFTIM FITUESI ROJE 1.3.A Tiranė 2018.doc
  NJOFTIM MODIFIKIMESH APP ROJE 1.3.A.doc
  Dokumenta standarte ROJE 1.3.A 2018.doc
  Vendim KPP

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data