Open Procurement Albania

Rehabilitimi elektro-mekanik i vinēit urė 250/30/5 Ton nė sallėn e makinerisė nė HEC Vau i Dejės

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Sh.A Korporata Elektroenergjitike Shqiptare Tirane
Autoritet Prokurues Sh.A Korporata Elektroenergjitike Shqiptare Tirane
Objekti i Tenderit Rehabilitimi elektro-mekanik i vinēit urė 250/30/5 Ton nė sallėn e makinerisė nė HEC Vau i Dejės
Nr. Reference REF-97666-12-11-2018
Vlera / Fondi Limit 89 000 000,00
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 12-12-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 07-01-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 07-01-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 4
Operatorė Konkurues ALBA ELETTRICA” SH.P.K & “3A - PROFILE
VOITH HYDRO
CEC CRANE ENGINEERING AND CONSULTING” GMBH
EUROPA
Operator Ekonomik Kontraktues
 • EUROPA
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 87 100 000,00
  Data e shpalljes sė fituesit 03-04-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės 150 ditė pune, 30 ditė pune projekti, 120 ditė pune zbatimi.
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Kanė marrė pėrgjigje nė datė: 22.01.2019 nga AK dhe ne date 27-02-2019 nga KPP.
  Nė zbatim tė vendimit tė KPP, Nr.108/1 datė 27.02.2019, hyrje nė protokollin e KESH sh.a Nr.1190 Prot., datė 01.03.2019 ėshtė skualifikuar BASHKIMI I OPERATORĖVE EKONOMIK “ALBA ELETTRICA” SH.P.K & “3A - PROFILE” SH.P.K, dhe ėshtė kualifikuar si e vlefshme, oferta e operatorit ekonomik “Europa" sh.p.k .
  Janė skualifikuar ofertat e operatorėve ekomonik :

  1. OPERATORI EKONOMIK “CEC CRANE ENGINEERING AND CONSULTING” GMBH PASI:
  • Operatori Ekonomik "CEC Crane Engineering and Consulting” GmbH, tė gjithė dokumentacionin ekonomiko- teknik nuk e ka paraqitur nė Gjuhė Shqipe, kėrkesė e dokumetave tė tenderit.
  • Operatori Ekonomik "CEC Crane Engineering and Consulting” GmbH, nuk plotėson kriterin e kėrkesave tė veēanta pėr kualifikim tė kėrkuar nė pikėn 3.3.1, nė tė cilėn kėrkohet se ofertuesi duhet tė ketė realizuar:Shėrbime tė mėparshme tė ngjashme nė njė vlerė jo me tė vogel se 35,000,000 (tridhjetė e pesė milion) Lek, realizuar gjatė tre viteve tė fundit nga hapja e tenderit, sepse pėr disa nga kontratat e paraqitura janė jashtė afatit tė kėrkuar nė dokumentat e tenderit, si dhe nuk janė tė shoqėruara me referencė ose faturė tatimore. Kėrkesė e kritereve pėr kualifikim.
  • Operatori Ekonomik "CEC Crane Engineering and Consulting” GmbH, nuk plotėson kriterin e kėrkesave tė veēanta pėr kualifikim tė kėrkuar nė pikėn 3.3.2, pėrsa i takon dy inxhinierėve mekanik, njė inxhinjer elektrik, dhe njė inxhinjer mekatronik, pasi nuk ka paraqitur asnjė dokument qė vėrteton ekzistencėn e kėtij stafi inxhinjerik.
  • Operatori Ekonomik "CEC Crane Engineering and Consulting” GmbH, nuk plotėson kriterin e kėrkesave tė veēanta pėr kualifikim tė kėrkuar nė pikėn 3.3.1, nė tė cilėn kėrkohet se "Operatori ekonomik ofertues 3 (tre) saldatorėt e mėsipėrm, duhet ti kete tė patentuar me EN ISO 9606-1 dhe: tė paktėn njėri prej saldatorėve tė jetė i pajisur me Ēertifikatėn ISO 14731 (tė vlefshme); tė paktėn 1 saldator tė ketė kualifikimet 135+138 MIG-MAG, pėr materialet baze ēelik karboni (tė vlefshme); tė paktėn 1 saldator tė ketė kualifikimet 111 Harku Elektrik, pėr materialet baze ēelik karboni (tė vlefshme)". Sepse nuk ka paraqitur asnjė ēertifikatė tė kėrkuar pėr kėtė kriter.

  2. OPERATORI EKONOMIK “VOITH HYDRO” GMBH & CO.KG (VHPO), PASI:
  • Operatori Ekonomik “Voith Hydro ” GmbH & CO.KG (VHPO) nuk plotėson kriterin e kėrkesave tė veēanta pėr kualifikim tė kėrkuar nė pikėn 3.3.7, nė tė cilėn kėrkohet se operatori ekonomik ofertues, duhet tė paraqesė njė dokument akt-marrėveshje me njė trup inspektues e akredituar sipas SSH EN17020 vlėrsimi konformiteti, pėr kryerjen e shėrbimeve tė inspektimit nė paisjen ngritėse (vinēave urė industrial tė tonazhit tė lartė) e lėshuar nga Drejtoria e Akreditimit, ku tė pėrshkruhet fusha e inspektimit pėrkatės (e cila duhet tė pėrputhet me fushėn e kėrkuar), sepse nuk gjendet asnjė akt marrveshje e lidhur, nė ofertėn e dorėzuar, pėr plotėsimin e kėtij kriteri.
  • Operatori Ekonomik "Voith Hydro” GmbH & CO.KG (VHPO), nuk plotėson kriterin e kėrkesave tė veēanta pėr kualifikim tė kėrkuar nė pikėn 3.3.8, nė tė cilėn kėrkohet se operatori okonomik ofertues pėr realizimin e shėrbimeve objekt kontrate, duhet tė disponojė makineri dhe paisje sipas tabelės tė kėrkuar nė kėtė kriter, sepse nė ofertėn e dorėzuar nuk ėshtė paraqitur asnjė dokument apo faturė qė tė pėrmbush kėtė kriter. i vetmi dokument qė ėshtė paraqitur ėshtė njė listė me paisje nė gjuhė tė huaj dhe jo shqip, siē kėrkohet nė dokumentat e tenderit, si dhe nuk ka asnjė dokumentacion apo faturė qė tė provojė pronėsinė e tyre.
  • Operatori Ekonomik “Voith Hydro” GmbH & CO.KG (VHPO), nuk plotėson kriterin e kėrkesave tė veēanta pėr kualifikim tė kėrkuar nė pikėn 3.3.3, nė tė cilėn kėrkohet se "Operatori ekonomik ofertues 3 (tre) saldatorėt e mėsipėrm, duhet ti ketė tė patentuar me EN ISO 9606-1 dhe: tė pakten njėri prej saldatorėve tė jetė i pajisur me Ēertifikatėn ISO 14731 (tė vlefshme); tė pakten 1 saldator tė ketė kualifikimet 135+138 MIG-MAG, pėr materialet baze ēelik karboni (tė vlefshme); tė pakten 1 saldator tė ketė kualifikimet 111 Harku Elektrik, pėr materialet baze ēelik karboni (tė vlefshme)", sepse nuk ka paraqitur asnjė ēertifikatė tė kėrkuar nė kėtė kriter.
  • Operatori Ekonomik “Voith Hydro” GmbH & CO.KG (VHPO), nuk plotėson kriterin e kėrkesave tė veēanta pėr kualifikim tė kėrkuar nė pikėn 3.3.1, nė tė cilėn kėrkohet se ofertuesi duhet tė ketė realizuar: shėrbime tė mėparshme tė ngjashme nė njė vlerė jo me tė vogel se 35,000,000 (tridhjetė e pesė milion) Lek, realizuar gjatė tre viteve tė fundit nga hapja e tenderit. Sepse nuk ka paraqitur nė ofertė asnjė referencė/vėrtetim realizimi ose faturė tatimore, kėrkesė e kritereve pėr kualifikim. Edhe eksperiencat e deklaruar nga ky ofertues pėr ndėrtim hidrocentralesh, nuk ėshtė brenda afatit 3 vjeēarė tė kėrkuar nė kriteret pėr kualifikim .
  • Operatori Ekonomik “Voith Hydro” GmbH & CO.KG (VHPO), nė ofertėn e dorėzuar pėr kėtė tender nuk ka paraqitur deklaratėn mbi pėrmbushjen e specifikimeve teknike, sipas Shtojcės 5; Kėrkesė e kritereve pėr kualifikim nė dokumentat e tenderit.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Formular njofitmi.doc
  TOR dhe specifikimet teknike.pdf
  DT Rehabilitimi i vincit.doc
  njoftim fituesi Vinci 02.04..doc
  TOR dhe specifikimet teknike.pdf
  DT Rehabilitimi i vincit.doc
  Njoftimi i lidhjes se kontrates 12..doc
  DT Rehabilitimi i vincit.doc
  TOR dhe specifikimet teknike.pdf
  Vendim KPP

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data