Open Procurement Albania

Rikonstruksioni i rrugėve 2; 3; 4 dhe paralele nė Golem, Kavajė.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Tiranė
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Rikonstruksioni i rrugėve 2; 3; 4 dhe paralele nė Golem, Kavajė.
Fondi i akorduar pėr vitin 2017 ėshtė 50.000.000 (pesėdhjetė milion) leke pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2018.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 80,401,816
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 06-03-2017
Sektori Infrastrukturė Rrugė Rurale
Nr. i Operatorėve Konkurues 20
Operatorė Konkurues A.L-ASFALT & VICTORIA INVEST
CAUSHI
B-93
MELA. & ALBSHPRESA
BESTA
SHKELQIMI 07 & SHENDELLI
BE - IS SH.P.K & AURORA
HASTOĒI
EUROTEOREMA PEQIN
S i R E T A 2F
COMPANY RIVIERA 2008
KUPA & KOLA INVEST
DELIA GROUP & MANETSI
Edonil Konstruksion
G.P.G. COMPANY
BOSHNJAKU. B
ARIFAJ
EURONDERTIM M.K.
VELLEZERIT HYSA
VARAKU E
Operator Ekonomik Kontraktues
 • BESTA
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 56,028,756
  Data e shpalljes sė fituesit 13-04-2017
  Data e lidhjes sė kontratės 18-04-2017
  Vlera e Kontratės me TVSH 67,234,507
  Kohėzgjatja e Kontratės 8 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Pėr vlerėsimin nė datėn 05.04.2017 paraqiti ankese shoqėria Sireta 2F SHPK. Ankimit ju kthye pėrgjigje nė datėn 06.04.2017. nė datėn 12.04.2017 pėrfaqėsuesi i shoqėrisė Sireta 2F SHPK paraqiti njė shkrese ku deklaron tėrheqjen nga ankimi.
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. Shoqėria Caushi SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson piken 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, nga viti 2016 ushtron aktivitet nė Kukės, Memaliaj, Peqin, Berat, Vrrine. pėr kėto objekte nuk ka paguar detyrimet vendore dhe nuk e ka regjistruar nė QKB. pėr rrjedhoje edhe deklarata e paraqitur nė pėrputhje me kriterin 2.2.5 pėr kualifikim rezulton tė jete e rreme.
  b. Nuk plotėson piken 2.3.6 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mbjeteve.

  2. Bashkimi i pėrkohshėm i Operatoreve Ekonomike Mela SHPK (80%) dhe Albshpresa SHPK (20%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Mela SHPK nuk plotėson piken 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshėm .
  b. Shoqėria Mela SHPK nuk plotėson piken 2.3.6 pėr kualifikim lidhur me pikat e nevojshme tė liēenses pasi ka marre pėrsipėr punime shtresash rrugore dhe nuk ka pikėn e liēensės NS18 (punime topogjeodezike). Po ashtu ka marrė pėrsipėr punime elektrike dhe nuk ka pikėn e liēenses NP 11.

  3. Bashkimi i pėrkohshėm i Operatorėve Ekonomike Shkėlqimi 07 SHPK (70%) dhe Shendelli SHPK (30%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Shkėlqimi 07 SHPK nuk plotėson piken 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, nga viti 2016 ushtron aktivitet nė Kavajė, Vlorė, Toshkėz, Greshicė. pėr kėto objekte nuk ka paguar detyrimet vendore.

  4. Bashkimi i pėrkohshėm i Operatorėve Ekonomike Be - Is SHPK (62.5%), dhe Aurora Konstruksion SHPK (37.5%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Be-Is SHPK nuk plotėson piken 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Durrės, Librazhd dhe Vlorė nga viti 2016 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.

  5. Shoqėria Euroteorema Peqin SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson piken 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Milot – Lezhė - Rrėshen nga viti 2011 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Nuk plotėson piken 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshėm pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr njė inxhinier ndėrtimi me profilin transport, siē kėrkohet nė dokumentet e tenderit.

  6. Bashkimi i pėrkohshėm i Operatoreve Ekonomike Sireta 2F SHPK (82.75%) dhe Artyka II SHPK (17.25%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Sireta 2F SHPK nuk plotėson piken 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Bashkinė Maliq nga viti 2016 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Shoqėria Artyka II SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Bashkinė Liqenas nga viti 2016 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.

  7. Shoqėria Company Riviera 2008 SHPK pėr arsye se:
  a. Referuar deklaratės se punėve nė proces rezulton se shoqėria Company Riviera 2008 SHPK ka nė proces pune me njė vlere tė pėrgjithshme prej 229.425.750 leke pa tvsh. Kėto pune konsistojnė nė rivitalizime urbane dhe rikonstruksione rrugėsh. pėr kontratėn qė prokurohet shoqėrisė Company Riviera 2008 SHPK i takon tė kryeje njė volum punimesh prej 82.575.000 lekėsh pa tvsh. Vlera totale e punimeve qė duhet tė kryeje shoqėria Company Riviera 2008 SHPK nėse shpallet fituese e kontratės qė shqyrtohet ėshtė 309.827.566 leke, ndėrkohe qė kjo shoqėri zotėron piken e liēenses NP-4C e cila i lejon tė kryeje nė tė njėjtėn kohe punime me vlere tė pėrgjithshme jo me shume se 100.000.000 leke.

  8. Bashkimi i pėrkohshėm i Operatoreve Ekonomike Delia Group SHPK (27%) dhe Mane TCI SHPK (73%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Mane TCI nuk plotėson kėrkesėn pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve pasi ka paraqitur dokumentacion vetėm pėr njė kamionēine.
  b. Shoqėria Mane TCI nuk ka paraqitur formularin e deklarimit tė mjeteve.
  c. Shoqėria Mane TCI nuk plotėson piken 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.
  d. Shoqėria Mane TCI nuk plotėson piken 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshėm pasi ka paraqitur dokumentacion vetėm pėr njė inxhinier ndėrtimi dhe njė inxhinier ndėrtimi i profilit transport.

  9. Bashkimi i pėrkohshėm i Operatoreve Ekonomike Edonil Konstruksion SHPK (30%) dhe Bahas SHPK (70%) pėr arsye se:
  a. nė marrėveshjen e bashkėpunimit ndėrmjet dy shoqėrive nuk janė pėrcaktuar punėt konkrete qė do tė kryeje secila shoqėri, nė pėrputhje me VKM.

  10. Shoqėria GPG SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson piken 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Korēe nga viti 2016 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.

  11. Shoqėria Boshnjaku B SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson piken 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Gjirokastėr nga viti 2016 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.

  12. Shoqėria Eurondertim MK SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson piken 2.3.6 pėr kualifikim lidhur me pikat e nevojshme tė liēenses pasi nuk disponon piken e liēenses N.P – 11. A (Ndėrtime pėr N/stacionet, kabinat e transformatorėve linja e TN e tė mesėm dhe shpėrndarjen e energjisė). Duke qene se kjo e mete ėshtė thelbėsore, komisioni vendosi tė mos vazhdoje me shqyrtimin e dokumentacionit tė mbetur pėr kėtė shoqėri.

  13. Shoqėria Varaku E SHPK pėr arsye se
  a. Nuk ka paraqitur oferte.

  14. Shoqėria B-93 SHPK pėr arsye se
  a. Ka paraqitur oferte anomalisht tė ulet dhe nuk ka mundur tė argumentoje kėtė oferte.

  15. Shoqėria Al Asfalt SHPK pėr arsye se
  a. Ka paraqitur oferte anomalisht tė ulet dhe nuk ka paraqitur asnjė argumentim pėr kėtė oferte.

  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr BESTA
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr. 06 - Dt.13-02-2017
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.15 - Dt.18-04-2017
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.16 - Dt.24-04-2017

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data