Open Procurement Albania

Sistemim Asfaltim Rruga Qafė Pllocė Pogradec dhe Unaza Pogradec.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Korēė
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Sistemim Asfaltim Rruga Qafė Plloēė Pogradec dhe Unaza Pogradec.
Fondi i akorduar pėr vitin 2017 ėshtė 208.333.333 (dyqind e tetė milion e treqind e tridhjetė e tre mijė e treqind e tridhjetė e tre) leke pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2018.
Nr. Reference
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 1,067,180,235
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 06-03-2017
Sektori Infrastrukturė Rrugė
Nr. i Operatorėve Konkurues 15
Operatorė Konkurues REJ & BITUPAVE
GENER 2
Victoria Invest International & VCTORIA INVEST &
AL ASFALT 4
DELIA GROUP & MANETSI
CURRI
ALKO-IMPEX General Construcion
AGBES CONSTRUKSION & ULEZA NDERTIM
A.N. K.
ARIFAJ & NTP EUROKOS & DENIS 05
PE - VLA - KU & ALBA KONSTRUKSION
GECI & VAGALAT
BAMI
G.P.G. COMPANY
Ali Hyko
VARAKU E
Operator Ekonomik Kontraktues
 • A. N. K.
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 875,493,316
  Data e shpalljes sė fituesit 16-04-2017
  Data e lidhjes sė kontratės
  Vlera e Kontratės me TVSH
  Kohėzgjatja e Kontratės 18 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Nė datėn 29.03.2017 paraqiti ankesė pėr vlerėsimin shoqėria Victoria Invest International SHPK. Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 04.04.2017.
  Nė datėn 30.03.2017 paraqiti ankesė pėr vlerėsimin shoqėria alkoimpex General Construction SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 05.04.2017.
  Nuk ka pasur ankim nė KPP.

  Janė s’kualifikuar:

  1. Bashkimin i pėrkohshėm i shoqėrive Rej SHPK (3%), dhe Bitupave (97%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Bitupave nuk plotėson pikėn 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mbjeteve.
  b. Shoqėria Bitupave nuk plotėson pikėn 2.3.7 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me xhiron mesatare tė realizuar nė tre vitet e fundit pasi dokumenti i paraqitur pėr shoqėrinė mėmė nuk ėshtė i apostiluar nė pėrputhje me ligjin.
  c. Shoqėria Bitupave nuk plotėson pikėn 2.2.3 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me gjendjen nė bankė, pasi dokumenti i paraqitur pėr shoqėrinė mėmė nuk ėshtė i apostiluar nė pėrputhje me ligjin. Duke qenė se kėto tė meta janė thelbėsore, komisioni vendosi tė mos vazhdojė me shqyrtimin e dokumentacionit tė mbetur pėr ketė bashkim shoqėrish.

  2. Tė skualifikojė shoqėrinė Gener 2 SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson pikėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.
  b. Nuk plotėson pikėn 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve .

  3. Tė skualifikojė bashkimin e pėrkohshėm tė shoqėrive Viktoria Invest International SHPK (43.875%), Victoria Invest SHPK (30.584%) dhe Al-Asfalt SHPK (25.541%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Viktoria Invest International SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Tirane nga viti 2015 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Shoqėria Viktoria Invest SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, nga viti 2016 ushtron aktivitet nė Librazhd (ne objektin Rikualifikim urban, zona nė hyrjen perėndimore tė qytetit Librazhd dhe mbrojtje lumore , me vlere 82.200.510 lekė) dhe nė Bilisht (ne objektin Rikualifikim urban i qendrės se qytetit Bilisht, loti i , me vlere 102.536.108 lekė. Pėr kėto dy objekte nuk ka paguar detyrimet vendore dhe nuk i ka regjistruar nė QKB.
  c. Shoqėria Viktoria Invest International SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me punėt e ngjashme .
  d. Duke qene se shoqėria Viktoria Invest International SHPK ėshtė shoqėria qė do tė kryeje pėrqindjen me tė madhe tė punės (43,875%), duhet tė paraqiste dokumentacion pėr realizimin brenda tre viteve tė fundit tė punimeve me vlere jo me pak se 533.590.117 lekė pa tvsh tė realizuara nė njė objekt tė vetėm ose pėr realizimin brenda tre viteve tė fundit tė punimeve me vlere jo me pak se 936.450.656 lekė pa tvsh tė realizuar nė shume objekte. Kjo shoqėri nuk realizon asnjė prej kushteve tė mėsipėrm dhe nė ketė mėnyre nuk plotėson ketė kėrkese pėr kualifikim.
  e. Shoqėria Viktoria Invest SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me punėt e ngjashme .

  4. Tė skualifikojė bashkimin e pėrkohshėm tė shoqėrive Delia Group SHPK (27%) dhe Mane TCI SHPK (73%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Mane TCI nuk plotėson kėrkesėn pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve pasi ka paraqitur dokumentacion vetėm pėr njė kamionēine. Shoqėria Mane TCI nuk ka paraqitur formularin e deklarimit tė mjeteve.
  b. Shoqėria Mane TCI nuk plotėson pikėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.
  c. Shoqėria Mane TCI nuk plotėson pikėn 2.3.2 pėr kualifikim lidhur me numrin mesatar tė te punėsuarve pasi numri mesatar i deklaruar ėshtė 114 persona nga 117 qė duhet tė ishte sipas pėrqindjes se punės qė ka marre pėrsipėr tė kryeje.
  d. Shoqėria Mane TCI nuk plotėson pikėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshėm pasi ka paraqitur dokumentacion vetėm pėr njė inxhinier ndėrtimi dhe njė inxhinier ndėrtimi i profilit transport. Duke qene se kėto tė meta janė thelbėsore, komisioni vendosi tė mos vazhdoje mė me shqyrtimin e dokumentacionit tė mbetur pėr kėtė bashkim shoqėrish.

  5. Tė skualifikojė shoqėrinė Curri SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson pikėn 2.2.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me xhiron mesatare tė tre viteve tė fundit pasi xhiro mesatare e deklaruar nė tender ėshtė 951.085.149 lekė, pra me e vogėl se 1.067.180.235 lekė qė ėshtė vlera e fondit limit.
  b. Nuk plotėson pikėn 2.2.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me gjendjen nė bankė, pasi disponon nė banke 100.000.000 lekė, me pak se shuma 10% e fondit limit ose 106.718.023 lekė e kėrkuar nė dokumentet e tenderit.

  6. Tė skualifikojė bashkimin e pėrkohshėm tė shoqėrive Alko Impex General Construcion SHPK (85%) dhe Agri Construksion SHPK (15%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria Alko Impex SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Librazhd, Devoll, Koplik dhe Kavaje nga viti 2016 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Shoqėria Alko Impex SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.
  c. Shoqėria Alko Impex SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshėm pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr njė inxhinier mjedisi, siē kėrkohet nė dokumentet e tenderit.

  7. Tė skualifikojė bashkimin e pėrkohshėm tė shoqėrive Agbes Konstruksion SHPK (76%) dhe Ulėza Ndėrtim SHPK (24%) pėr arsye se:
  a. Bashkimi i shoqėrive nuk ka tė punėsuar dy inxhiniere ndėrtimi me profilin transport, siē ėshtė kėrkuar nė dokumentet e tenderit, por vetėm njė tė deklaruar nga shoqėria Agbes Konstruksion SHPK.
  b. Shoqėria Ulėza Ndėrtim SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Pukė, Mirditė dhe Kurbin nga viti 2015 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  c. Shoqėria Ulėza Ndėrtim SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.7 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mbjeteve.

  8. Tė skualifikojė bashkimin e pėrkohshėm tė shoqėrive NTP Eurokos SHPK (51%), Arifaj SHPK (45.5%) dhe Denisi 05 SHPK (3.5%) pėr arsye se:
  a. Shoqėria NTP Eurokos SHPK nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Vlorė dhe Elbasan - Librazhd nga viti 2016 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Shoqėria NTP Eurokos SHPK nuk plotėson pikėn 2.3.3 pėr kualifikim lidhur me stafin e nevojshėm pasi nuk ka paraqitur dokumentacion pėr njė inxhinier ndėrtimi me profil transport, siē kėrkohet nė dokumentet e tenderit, ndėrkohė qė ka marrė pėrsipėr tė kryejė punime rrugore nė tė cilat ky specialitet ėshtė i domosdoshėm.

  9. Tė skualifikojė shoqėrinė Bami SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson pikėn 2.2.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me xhiron mesatare tė tre viteve tė fundit pasi xhiro mesatare e deklaruar nė tender ėshtė 595.912.393 lekė, pra me e vogėl se 1.067.180.235 lekė qė ėshtė vlera e fondit limit.
  b. Nuk plotėson pikėn 2.2.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me gjendjen nė banke, pasi disponon nė bankė 79.236.324 lekė, mė pak se shuma 10% e fondit limit ose 106.718.023 lekė e kėrkuar nė dokumentet e tenderit.
  c. Nuk plotėson pikėn 2.3.1 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me realizimin e punėve tė ngjashme.

  10. Tė skualifikojė shoqėrinė GPG SHPK pėr arsye se:
  a. Nuk plotėson pikėn 2.2.4 tė Kėrkesave tė Veēanta pėr Kualifikim lidhur me taksat vendore pasi, referuar punėve nė proces tė deklaruara, kryen aktivitet nė Korēė nga viti 2016 e nė vazhdim dhe nuk ka paraqitur dokumentacion pėr shlyerjen e detyrimeve vendore.
  b. Nuk plotėson pikėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punėt e ngjashme.

  11. Tė skualifikojė shoqėrinė Ali Hyka SHPK pėr arsye se
  a. Nuk ka paraqitur asnjė dokumentacion.

  12. Tė skualifikojė shoqėrinė Varaku E SHPK pėr arsye se
  a. Nuk ka paraqitur asnjė dokumentacion
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr. 06 - Dt.13-02-2017
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.16 - Dt.24-04-2017
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data