Open Procurement Albania

Municipality of Gjirokastra – Concept, Detail Designs and Supervision for Integrated Urban Upgrading.
Bashkia Gjirokastėr - Konceptimi, Detajimi dhe Mbikėqyrje pėr Azhurnimin e Integruar Urban.

Qarkun Gjirokastėr
Kredia Nr 8656- ALB
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Banka Botėrore
Vlera e Kredisė sipas Monedhės 63.8 milionė Euro
Titulli i Projektit Projekti pėr Zhvillim tė Integruar Urban dhe Turizmin.
Project for Integrated Urban and Tourism Development (PIUTD)
Pėrshkrim i Projektit Buxheti: 63.8 milionė Euro
Kohėzgjatja: 2017 – 2022
Financues: Banka Botėrore
Shtrirja gjeografike: 3 qarqe (Vlorė, Berat, Gjirokastėr); 4 bashki (Sarandė, Gjirokastėr, Berat, Pėrmet) dhe korridori turistik qė kalon nė kėtė rajon.
Pėrfitues: 84 mijė banorė dhe rreth 300 mijė turistė.
Objektivi i Projektit: Pėrmirėsimi i infrastrukturės urbane, nxitja e turizmit dhe forcimi i kapaciteteve institucionale pėr tė mbėshtetur turizmin dhe zhvillimin e ekonomisė lokale nė zonat e pėrzgjedhura nė jug tė Shqipėrisė.

Komponenti 1.
Projektimi urban dhe pėrmirėsimi i infrastrukturės

Financon hartimin e projekteve pėr zbatimin e projektimit urban dhe pėrmirėsime tė infrastruktures bashkiake nė katėr qendrat urbane: Saranda, Gjirokastra, Berati dhe Permeti. Investimet nė kėto bashki tė pėrzgjedhura do tė pėrfshijnė rehabilitimin e:
• hapėsirave publike (psh, parqe, sheshe, pedonale);
• rrjet rrugor, nyje inter-modale dhe infrastruktura shoqėruese (p.sh , trotuaret, kryqėzimet rrugore, ndriēimet rrugore, korsitė e biēikletave, stacionet e autobusėve);
• restaurimin e ndėrtesave tė pėrzgjedhura tė trashėgimisė dhe pėrmirėsimin e fasadave tė ndėrtesave tė zgjedhura dhe;
• pėrmirėsimin e zonave turistike (p.sh. rrugėt hyrėse, qendrat e vizitorėve, vendparkimet, sinjalistika turistike).
• rehabilitimi i rrjetit tė ujėsjellės-kanalizimeve do tė mbėshtetet rast pas rasti.

Ky komponent do tė financojė gjithashtu pėrgatitjen e projekteve urbane, studimeve tė fizibilitetit, projekteve inxhinierike, dhe supervizimin e projekteve ndėrtimore; Infrastruktura nėntokėsore do tė pėrfshihet si pjesė e pėrmirėsimit tė rrjetit rrugor, kur tė jetė e nevojshme.

Komponenti 2. Pėrmirėsimi i siteve turistike

Financon investime qė kanė pėr qėllim pėrmirėsimin e siteve turistike qė do tė pėrzgjidhen pėrgjatė korridorit turistik nė Shqipėrinė e Jugut. Investimet do pėrfshijnė restaurimin e objekteve tė trashėgimisė dhe aseteve kulturore, pėrmirėsimin e infrastrukturės mbėshtetėse. Ky komponent do tė financojė gjithashtu pėrgatitjen e studimeve tė fizibilitetit, planet e menaxhimit tė siteve, projektet inxhinierike dhe supervizimin e projekteve ndėrtimore.

Komponenti 3. Tregu i turizmit dhe zhvillimi i produkteve

Ky komponent do tė financojė aktivitetet pėr ngritjen e kapaciteteve pėr tė pėrmirėsuar menaxhimin bashkiak dhe zhvillimin ekonomik lokal tė bazuar nė turizėm.
Objekti i Tenderit Municipality of Gjirokastra – Concept, Detail Designs and Supervision for Integrated Urban Upgrading.
Bashkia Gjirokastėr - Konceptimi, Detajimi dhe Mbikėqyrje pėr Azhurnimin e Integruar Urban.
Nr. Reference RFB No: AL-ADF-39736-CS-QCBS
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike
Lloji i Procedurės Tender Ndėrkombėtar
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 19-11-2017
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte
Sektori Turizėm
Nr. i Operatorėve Konkurues 16
Operatorė Konkurues Consortium Atelier 4 ltd & Keios Srl Development Consulting
Gaia S.A. Meleton
JV Bernard Ingenieure ZT GmbH & Austria Rail Engineering (ARE) GmbH & G+AProjekt SHPK.
JV ARS Proggeti s.p.a. & 3TProggeti s.p.a. & Cultural Heritage without Borders Albania
Anaplasi Consulting Engineers s.a. & Local Partner Edi Como Studio
JV Ingegneri Riuniti SpA & Dr. Weissgerber & Partners sh.p.k. & Rossiprodi Associati & Studio martini Ingegneria S.r.l.
JV Abkons ltd & Arub Italia srl
JV Institut IGH d.d. & Urban Planning Institute of Croatia (UH) d.o.o & Taulant ltd
Association Roikos Engineering Consultant s.a. & ASPA Urban Environmental Reformations SA
Association Archidata s.r.l. & IP3 & D&C Partners & MIC Mobility chain & Stefano Boeri Architetti
Gjeokonsult & Co
A & E SHPK.
CEC Group l.t.d
Consortium Arriola & Fiol Arquitectes & Studio B&L & iCConsulenten & DOYMO
JV Bolles & Willson GmbH & Co. KG & Studio Schultz-Granberg – Urban Design and Spatial Strategies & KemmingLandschaftsarchitektur & Thomas & BokampIngenieurgesellschaft GmbH & Giovanni Damiani s.r.l. & Job Project l.t.d.
JV C+S Associati & Son Engineering and Construction
Operator Ekonomik Kontraktues
 • Institut IGH d.d.
 • Urban Planning Institute of Croatia (UH) d.o.o
 • TAULANT SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 403,873.5 Euro
  Data e shpalljes sė fituesit 02-10-2018
  Data e lidhjes sė kontratės
  Vlera e Kontratės me TVSH
  Kohėzgjatja e Kontratės
  Ankesa
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr TAULANT SHPK
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Tenderi Nderkombetar

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data