Open Procurement Albania
Open Procurement Albania - Sektori i Shėndetit Publik

Ky projekt do tė mundėsojė krijimin, promovimin dhe pėrdorimin e njė well structure database qė shėrben si instrument (tool) pėr transparencė, informim, kontroll qytetar dhe reagim mbi prokurime tė Sektorit tė Shėndetit Publik pėr 2016. DataBaza do tė jetė me tė dhėna tė mirė strukturuara, updetuar nė kohė reale dhe filtra tė pėrdorimit tė informacionit friendly. Ajo do tė shėrbejė si njė instrument pėr atikorrupsion. Gazetari dhe argument publik i bazuar nė fakte ėshtė qėllimi final i krijimit tė well structure databazė. Informacioni do tė jetė shterrues pėr ēdo prokurim publik pėr sektorin shėndetėsi, pėr ēdo institucion tė politikave dhe shėrbimeve tė shėndetit publik pėrfshi edhe Institutin e Sigurimit tė Kujdesit Shėndetėsorė ISKSH si njė institucion i skemės sė detyrueshme publike. Prokurime tė ēdo lloji dhe ēdo vlere do tė jenė tė kontrollueshme pėr publikun nė kohė reale dhe sipas standatit tė tė dhėnave tė hapura njohur si open contracting data standard.

Objektivat e Projektit

Qėllimi i kėtij projekti ėshtė tė krijojė njė platformė qė i bėn tė hapur dhe lehtėsisht tė monitorueshėm pėr qytetarėt tenderat publik dhe kontratat e prokurimit tė sektorit tė shėndetit publik (institucionet). Platforma lejon qytetarėt tė vėzhgojnė cilat shėrbime, punė, apo blerje publike me vlerė tė lartė, janė duke u kontraktuar, si dhe monitorimin e shumave tė parave tė grumbulluara, tė caktuara pėr programet e shėndetit publik. Kėto tė dhėna do tė ndėrlidhen me Open Corporate Albania, duke krijuar pėr ēdo kompani profilin e saj tė plotė qė shėrben si njė pasaportė online e korporatės. Platforma e propozuar dhe aktivitetet e shpėrndarjes rreth saj do tė hedhin dritė mbi procedurat e prokurimit dhe tenderat, tė cilėt janė tė lidhur drejtpėrdrejt me cilėsinė e jetės dhe shėrbimet shėndetėsore tė qytetarėve pėr qytetarėt.

Pėrshkrimi i projektit / Qėllimi:

Qėllimi kryesor i kėtij projekti dhe aktiviteteve tė tij ėshtė qė tė bėjė Open (zbulojnė) tė dhėnat e Prokurimeve Publike tė Sektorit tė Shėndetit dhe Kontratat nė Shqipėri (2016). Fuqizimin e qytetarėve dhe pacientėve nėpėrmjet aksesit tė informacionit dhe kontrollit tė institucioneve shėndetėsore publike. Krijimi i mjeteve pėr monitorimin e kontratave tė shėndetit publik, duke pėrfshirė tenderimin, performancėn dhe konkurrencėn. Tė bėjė mė efektiv dhe efiēent shpenzimin e parave publike.