Open Procurement Albania

Rikonstruksion i godines se ish-kirurgjise

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Qendra Spitalore "Xhafer Kongoli" Elbasan
Institucion Kontraktues Qendra Spitalore "Xhafer Kongoli" Elbasan
Objekti i Tenderit Rikonstruksion i godines se ish-kirurgjise
Nr. Reference REF-60805-04-05-2018
Vlera / Fondi Limit 163 636 047,00
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 06-04-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 07-05-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 07-05-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues 5
Operatorė Konkurues Agri Construction SHPK & Sireta 2F SHPK
Vėllezėrit Hysa SHPK & Ergi SHPK
Bajrami N SHPK & Meteo SHPK
Gjikura SHPK & R&T SHPK
Company Riviera 2008 SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • METEO SHPK - BAJRAMI N
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 151 816 929,30
  Data e shpalljes sė fituesit 02-07-2018
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 174 312 860,90
  Data e lidhjes sė kontratės 11-07-2018
  Kohėzgjatja e kontratės 52 javė
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Ankesat u paraqiten nga bashkimi i operatoreve Agri Construction shpk & Sireta 2F shpk ne date 12.06.2018 dhe ka marre pergjigje dhe dijeni ne date 14.06.2018. Gjithashtu edhe operatori Company Riviera 2008 shpk ka paraqitur ankese ne date 13.06.2018 dhe ka marre pergjigje dhe dijeni ne date 14.06.2018.

  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:
  Pėrkatėsisht pėr arsyet e mėposhtme:

  1) Bashkimi i operatoreve Agri Construction shpk & Sireta 2F shpk
  Nuk permbush kriteret e vecanta per kualifikim sipas DST.

  a) Stafi teknik i propozuar nga shoqėria Agri Construction shpk dhe Sireta 2F shpk figuron i dypunėsuar nė subjekte qė ushtrojnė aktivitet nė fushėn e ndėrtimit dhe tė projektimit si edhe nė institucione publike, duke sjellė pavlefshmėrinė e licencės nė zbatimin e punimeve NZ.3420/21 tė shoqėrisė Agri Construction shpk dhe tė licencės nė zbatimin e punimeve N.Z.4834/13 tė shoqėrisė Sireta 2F shpk.
  b) Nga shqyrtimi i test raporteve tė analizave tė dorėzuara nga anėtari i bashkimit tė operatorėve ekonomikė Sireta 2F shpk & Agri Construction shpk, konstatohet se nuk pėrmbushin kriteret per specifikimet teknike lidhur me produktet, me punonjėsit, dhe me pajisjet.

  2. Bashkimi i operatoreve Vėllezėrit Hysa shpk & Ergi shpk
  a) Asnje nga arkitektet e propozuara nga secili prej 2 operatoreve ekonomike nuk pėrmbush kriteret e kualifikimit nė drejtim tė dorėzimit tė licencės nė zbatimin e punimeve kat 3.a duke rėnė ndesh me Kriteret e vecanta te kualifikimit dokument tenderi .
  b) Nuk ėshtė dorėzuar asnjė dokumentacion nė pėrmbushje tė kritereve tė veēanta kualifikimit nė drejtim tė dėshmisė sė punonjėsve tė kualifikuar saldatorė.
  c) Asnjė prej punonjėsve tė dy anėtarėve tė shoqėrisė te certifikuar pėr punime nė lartėsi nuk ėshtė bojaxhi. Sa mė sipėr asnjė nga punonjėsit e mėsipėrm nuk pėrmbush kriteret e kualifikimit nė drejtim tė dėshmisė sė punonjėsve tė kualifikuar bojaxhi i certifikuar pėr punime nė lartėsi duke rėnė ndesh me kriteret e vecanta te kualifikimit dokument tenderi dhe nenin 46, 53 tė ligjit nr.9643 datė 20.11.2006 Pėr prokurimin publik tė ndryshuar dhe nenin 74 tė Vendimit nr.914 datė 29.12.2014 Pėr miratimin e rregullave tė prokurimit publik , i ndryshuar.
  d) Subjekti Ergi shpk nuk ka dorėzuar Deklarate e ofertuesit per modelin, kompanine prodhuese, vendin e prodhimit per mallrat / paisjet qe do te vendosen/ shėrbejnė pėr kryerjen e punimeve.
  e) Vėllezėrit Hysa shpk nuk ka dorėzuar Deklarate e ofertuesit per modelin, kompanine prodhuese, vendin e prodhimit per mallrat / paisjet qe do te vendosen/ shėrbjnė pėr kryerjen e punimeve.
  f) Asnjė prej anėtarėve tė bashkimit te operatoreve ekonomike nuk ka dorėzuar Autorizim pordhuesi, katalog dhe certifikatėn ISO 9001:2008 tė prodhuesit tė mallrave: Suva, stuko, grafiato, sistem kapot, bojė hidormat, bojė hidromat fasade, boji vaji .
  g) Asnjė prej anėtarėve tė bashkimit te operatoreve ekonomike nuk ka dorėzuar testet laboratorike pėr Suva, Stuko, Sistem Kapote nė pėrputhje me Kriteret e Veēanta tė Kualifikimit.
  h) Asnjė prej anėtarėve tė BOE nuk ka dorėzuar Autorizim prodhuesi, dhe ISO 13485 pėr paisjet mjekėsore, kokė krevati, prize special pėr furnizim O 2 dhe tuba pėr gazra .

  3. Bashkimi i operatoreve Gjikura shpk & R&T shpk
  a) Nuk janė dorėzuar testet nga laboratorė tė akredituar. Konkretisht, duke qenė se shoqėria Dekoll shpk ėshtė subjekt i regjistruar nė regjistrat tregėtar shqiptar u krye verifikimi nė faqen zyrtare tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Akreditimit nė cilėsinė e organit akrediutes Kombėtar, ku nga verifikimet e kryera nė regjistrin kombėtar tė laboratorėve tė akredituar nuk rezulton se shoqėria Dekoll shpk ėshtė e akredituar si laborator, ne kundershtim me kriteret e vecanta te kualifikimit dokument tenderi.
  b) Referuar dokumentacionit tė dorėzuar nuk ėshtė vėrtetuar dhe dorėzuar se sistemi kapot nė tėrėsi pėrmbush specifikimet e standardit SH: EN 13499, nuk ėshtė dorėzuar Certifikata SSH: EN 13499 pėr sistemin kapot duke rėnė nė kundėrshtim me kriteret e vecanta te kualifikimit dokument tenderi.
  c) Nuk ėshtė dorėzuar asnjė dokumentacion nė lidhje me saldatorėt e kualifikuar.

  4. Company Riviera 2008 shpk
  a) Asnjė nga arkitektėt e propozuar nuk pėrmbush kriteret e kualifikimit nė drejtim tė dorėzimit tė certifikimit ĒNA RS ose ekuivalente duke rėnė ndesh me kriteret e veēanta tė kualifikimit dokument tenderi dhe nenin 46,53 tė ligjit nr.9643 datė 20.11.2006 Pėr prokurimin publik tė ndryshuar.
  b) Ėshtė dorėzuar dokumentacion pėr 1 saldatorė nga dy tė kėrkuar, nė kundėrshtim me kriteret e veēanta tė kualifikimit, dokument tenderi.
  c) Nuk ėshtė dorėzuar asnjė dokumentacion nė lidhje me punonjėsit e kualifikuar pėr punime nė lartėsi, rezulton se nuk disponon njė punonjės bojaxhi.
  d) Nuk ka dorėzuar deklaratėn e ofertuesit pėr modelin kompaninė prodhuese vendin e prodhimit pėr mallrat, paisjet qė do tė vendosen/shėrbejnė pėr kryerjen e punimeve.
  e) Nuk ka dorėzuar Autorizim pordhuesi, katalog dhe certifikatėn ISO 9001:2008 tė prodhuesit tė mallrave: Suva, stuko, grafiato, sistem kapot, bojė hidormat, bojė hidromat fasade, boji vaji .
  f) Nuk ka dorėzuar testet laboratorike pėr Suva, Stuko, Sistem Kapote nė pėrputhje me Kriteret e Veēanta tė Kualifikimit.
  g) Nuk ka dorėzuar Autorizim prodhuesi, dhe ISO 13485 pėr paisjet mjekėsore, kokė krevati, prize special pėr furnizim O 2 dhe tuba pėr gazra mjekėsore.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit
  Specifikim Teknik
  Shpallja e Fituesit
  Lidhja e Kontratės Nr.39 - Dt.01-10-2018


  Zhvillimi i algoritmit Red Flags mbi të dhënat e databazës,në periudhën 2 Qershor 2017 - 28 Shkurt 2019 u mbështet nga Agjensia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (USAID) nëpërmjet projektit "Transparenca në Sistemin Shëndetësor".


  Databaza e ketij portali është mbështetur financiarisht, në periudhën Korrik 2016 - Janar 2017, nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci të Ambasades së SH.B.A-së në Tiranë.

  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk perfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Donatorëve.