Open Procurement Albania

Shėrbimi i lavanterisė dhe hotelerisė nė pavionėt e SUOGJ Mbretėresha Geraldinė

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Spitali Universitar Obstetrik-Gjinekologjik "Mbretėresha Geraldinė", Tiranė
Institucion Kontraktues Spitali Universitar Obstetrik-Gjinekologjik "Mbretėresha Geraldinė", Tiranė
Objekti i Tenderit Shėrbimi i lavanterisė dhe hotelerisė nė pavionėt e SUOGJ Mbretėresha Geraldinė - Financuar nga Buxheti i Shtetit dhe Shpezime operative- Fondi limit nė total pėr tė gjithė periudhėn ėshtė 168,239,704-99 lekė pa tvsh
Nr. Reference
Vlera / Fondi Limit 168 240 000,00
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 03-05-2016
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 23-05-2016
Data e mbajtjes sė tenderit 23-05-2016
Nr. i Operatorėve Konkurues 3
Operatorė Konkurues Devis SHPK
Tower SHPK
Sanitary Cleaning SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • Devis SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 165 435 710,90
  Data e shpalljes sė fituesit 10-06-2016
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 198 522 853,08
  Data e lidhjes sė kontratės 27-06-2016
  Kohėzgjatja e kontratės 2 vite kalendarike
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Nuk ka pasur ankesa
  Jane s’kualifikuar ofertuesit e meposhtem:
  1) Tower SHPK
  Nuk permbush kriteret e vecanta per kualifikim sipas DST-ve. Nuk ka paraqitur dokumentacion te plote, dokumentacioni i paraqitur rezulton me mangesi.

  2) Sanitary Cleaning SHPK
  Nuk permbush kriteret e vecanta per kualifikim sipas DST-ve.

  a) O.E. ka paraqitur si deshmi per pervojen e meparshme fatura tatimore ku jane shenuar datat, shumat dhe sherbimet e realizuara ku keto te fundit nuk perputhen me objektin e prokurimit, nga keto 10 (dhjete) fatura tatimore ne vlere totale prej 7,850,000 (shtate milion e teteqind mije) leke pa tvsh, per periudhen qershor – dhjetor 2015 dhe shkurt – prill 2016, nuk perputhen me objektin e prokurimit, pasi pershkrimi i sherbimit ne faturat tatimore eshte “Sherbim pastrimi ambjentet e tregut agroushqimor”.
  b) Referuar kriterit ku nje nga 3 vitet e fundit, vlera e sherbimeve te meparshme, te ngjashme me objektin e prokurimit te kete nje vlere jo me te ulet se 30% te vleres se fondit limit te prokuruar, rezulton se 19 (nentembedhjete) fatura tatimore objekti i te cilave eshte i ngjashem me objektin e prokurimit, ne nje vlere totale prej 22,543,356.25 (njezete e dy milion e peseqind e dyzete e tre mije e treqind e pesedhjete e gjashte pike njezete e pese) leke pa tvsh, (per periudhen shkurt – dhjetor 2015) dhe 9 (nente) fatura tatimore objekti i te cilave eshte i ngjashem me objektin e prokurimit, ne nje vlere totale prej 9,891,890 (nente milion e teteqind e nentedhjete e nje mije e teteqind e nentedhjete) leke pa tvsh, (per periudhen janar – prill 2016), jane me te uleta se 30% i vleres se fondit limit te prokuruar.
  c) O.E. ka paraqitur nga Administrata Tatimore vleren e xhiros vetem per vitin 2015, vlere e cila eshte me te ulet se 25% e vleres se fondit limit, per sejcilin vit ushtrimor.
  d) O.E. nuk ka paraqitur Bilance te tre viteve te fundit sikunder kerkohet, por ka paraqitur bilanc vetem te vitit 2015.
  e) O.E. kontraten e marrjes me qera te ambjentit ku do te kryhet sherbimi i lavanterise, e ka me afat periudhe qeramarese 1 (nje) vit kalendarik nga momenti i nenshkrimit te kontrates nga data 16.05.2016 deri ne daten 16.05.2017, me pak se afati i kryerjes se sherbimit te lavanterise – objekt prokurimi (i cili eshte 2(dy) vjecar nga momenti i nenshkrimit te kontrates).
  f) Certifikatat e paraqitura nuk jane te perkthyera ne gjuhen shqipe, ato jane ne gjuhen italiane, si dhe, nuk jane te leshuara per ambjentet ku do te kryhet aktiviteti nga O.E.
  g) O.E. ambjentin ku ushtron veprimtarine e sherbimit te lavanderise nuk e ka te shoqeruar me leje nga QKL, autorizim mjedisor per aktivitetin lavanderi leshuar nga autoriteti perkates, por ka dorezuar Vertetim Aplikimi per leje mjedisi e tipi C per aktivitetin Pastrim Kimik. Pra O.E. eshte ne faze aplikimi.
  h) O.E. ka paraqitur Relacion Teknik ne lidhje me ambjentin ku do te zhvillohet aktiviteti, por relacioni teknik nuk shoqerohet me Aktin – Teknik te vlefshem ne perputhje me kriterin e kerkuar ne DST.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit Nr.17 - Dt.03-05-2016
  Shpallja e Fituesit Nr.25 - Dt.27-06-2016
  Lidhja e Kontratės Nr.26 - Dt.04-07-2016


  Zhvillimi i algoritmit Red Flags mbi të dhënat e databazës,në periudhën 2 Qershor 2017 - 28 Shkurt 2019 u mbështet nga Agjensia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (USAID) nëpërmjet projektit "Transparenca në Sistemin Shëndetësor".


  Databaza e ketij portali është mbështetur financiarisht, në periudhën Korrik 2016 - Janar 2017, nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci të Ambasades së SH.B.A-së në Tiranë.

  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk perfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Donatorëve.