Open Procurement Albania

Sistemi i integruar pėr shėrbimin e ri kombėtar tė urgjencės

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Aparati i Ministrisė sė Shėndetėsisė
Institucion Kontraktues Shėrbimi Kombėtar i Urgjencės
Objekti i Tenderit Furnizim dhe vendosje pajisje kompjuterike, elektronike si dhe licensat pėr pėrdorimin e programeve tė sistemit tė integruar pėr shėrbimin e ri kombėtar tė urgjencės- Burimi i financimit: Buxheti i shtetit - Vlera 134-471-000 Lekė pa TVSH - Investime - Furnizim vendosje pajisje kompjuterike, elektronike si dhe licensat pėr pėrdorimin e programeve tė sistemit tė integruar pėr shėrbimin e ri kombėtar tė urgjencės (Sistemi i integruar pėr shėrbimin e ri kombėtar tė urgjencės) - Viti 2016 nė vlerėn 70-050-000 Lekė me TVSH, pjesa tjetėr nė vitet nė vazhdim- - Vlera 61-600-000 Lekė pa TVSH - Shpenzime - Mirėmbajtje SLA pėr 4 vjet- (Pėr vitin 2016 janė vėnė nė dispozicion: 15-000-000 Lekė me TVSH - pėrcaktuar me shkresėn nr- 10739/38prot, datė 09-08-2016 tė Ministrisė sė Financave, - pjesa tjetėr nė vitet nė vazhdim)
Nr. Reference REF-48105-08-24-2016
Vlera / Fondi Limit 196 071 008,00
Lloji i Kontratės Publike Blerje Mallrash
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 29-08-2016
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 19-09-2016
Data e mbajtjes sė tenderit 19-09-2016
Nr. i Operatorėve Konkurues 2
Operatorė Konkurues Regola S-r-l & FBS SHPK& Communication Progress SHPK
Beta 80 S-p-a- & Infoteam S-r-l & Realcom SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • Beta 80 S.p.a. & Infoteam S.r.l & Realcom Sh.p.k
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 194 110 290,00
  Data e shpalljes sė fituesit 10-10-2016
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 232 932 348,00
  Data e lidhjes sė kontratės 23-11-2016
  Kohėzgjatja e kontratės 4 vite
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur dhe ka marrė pėrgjigje nė datė: 18-10-2016 dhe datė 20-10-2016.
  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:
  1. BOE “Regola S.r.l & FBS Sh.p.k & Communication Progress Sh.p.k”, me pėrfaqėsues Regola S.r.l sepse :
  a) OE i cili merr pėrsipėr zhvillimin e kėtij projekti duhet te ketė patjetėr kontrata tė ngjashme tė kėsaj natyre nė tre vitet e fundit siē kėrkohet dhe nė piken 2.2 tė KVK nė DST. Pra, Regola S.r.l duhet tė kishte paraqitur kontrata tė ngjashme edhe pėr objektin: implementim, instalim software.
  b) Mungon deklarata e pėrmbushjes sė specifikimeve teknike nga OE FBS Sh.p.k.
  c) Mungon katalogu pėr specifikimet teknike tė Laptop-it .
  d) Vėrtetimi i pagesės sė tatimeve pėr kompaninė Regola S.r.l, i datės 14.09.2016 tregon se kjo kompani ka detyrime tė ndryshme tatimore tė pashlyera kundrejt organeve tatimore italiane.
  e) Referuar marrėveshjes se bashkėpunimit mes 3 OE, rezulton se pėrqindja e deklaruar e ndarjes sė veprimtarive mes tyre ėshtė: Regola S.r.l - 53%, FBS Sh.p.k-22% dhe Communication Progress Sh.p.k- 25%.
  Pas verifikimit dhe pėrllogaritjes sė vlerave pėr secilin aktivitet pėr ēdo OE rezulton se pėrqindja reale ėshtė: Regola S.r.l– 48% , FBS Sh.p.k -25% dhe Communication Progress Sh.p.k -27%. Kjo gjė cėnon besueshmėrinė e OE lidhur me zbatimin e kontratės sepse nuk tregon realisht pėrqindjen e aktiviteteve tė cilat do tė kryhen nga secili prej anėtareve tė BOE gjė e cila ėshtė e lidhur ngushtė edhe me pėrmbushjen e kritereve tė tjera kualifikuese tė pėrcaktuara nė DST.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit Nr.34 - Dt.29-08-2016
  Specifikim Teknik
  Shpallja e Fituesit Formulari i njoftimit tė fituesit
  Lidhja e Kontratės Nr.47 - Dt.30-11-2016


  Zhvillimi i algoritmit Red Flags mbi të dhënat e databazës,në periudhën 2 Qershor 2017 - 28 Shkurt 2019 u mbështet nga Agjensia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (USAID) nëpërmjet projektit "Transparenca në Sistemin Shëndetësor".


  Databaza e ketij portali është mbështetur financiarisht, në periudhën Korrik 2016 - Janar 2017, nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci të Ambasades së SH.B.A-së në Tiranë.

  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk perfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Donatorëve.