Open Procurement Albania

Shėrbimi i Lavanterisė dhe hotelerisė nė pavionet e Drejtorisė Shėrbimit Spitalor Sarandė

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Autoriteti Prokurues ka skualifikuar tė gjithė operatorėt pjesėmarrės nė garė me ofertė mė tė ulėt se oferta fituese

Autoritet Prokurues Drejtoria e Shėrbimit Spitalor Sarandė
Institucion Kontraktues Drejtoria e Shėrbimit Spitalor Sarandė
Objekti i Tenderit Shėrbimi i Lavanterisė dhe hotelerisė nė pavionet e Drejtorisė Shėrbimit Spitalor Sarandė - financuar nga Buxheti i Shtetit
Nr. Reference REF-10824-05-03-2017
Vlera / Fondi Limit 96 364 800,00
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike
Lloji i Procedurės Kėrkesė pėr Propozim
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 04-05-2017
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 29-05-2017
Data e mbajtjes sė tenderit 29-05-2017
Nr. i Operatorėve Konkurues 3
Operatorė Konkurues Devis SHPK
AGS SHPK
SANITARY CLEANING SHPK&Mimoza Deliu
Operator Ekonomik Kontraktues
 • Devis SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 95 814 144,00
  Data e shpalljes sė fituesit 03-07-2017
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 114 976 972,80
  Data e lidhjes sė kontratės 03-07-2017
  Kohėzgjatja e kontratės 48 muaj
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Ka marre pergjigje ne date 21-06-2017.
  Janė s'kualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:
  1. A G S SHPK
  Nuk permbush kriteret e vecanta per kualifikim sipas DST.
  a) AGS Nuk ka paraqitur sigurimin e ofertes sipas kerkesave ne DST
  b) Operatori nuk ka ofruar asnje ambjent, lavanderi, sikurse kerkohet ne dokumentat e tenderit, e cila do te permbushe kushtet per realizimin e sherbimit objekt kontrate c) AGS Makina tharese, referuar fatures se shitjes nr.52, date 10.04.2008, ka vetem 5 nga 6 te kerkuara.Per sa kohe mungon ambjenti lavanderi, autoriteti nuk mund te verifikoje nese makinerite jane te instaluara apo jo
  2. Bashkimi I operatoreve SANITARY CLEANING & MIMOZA DELIU
  Nuk permbush kriteret e vecanta per kualifikim sipas DST.
  a) Mimoza Deliu ka objekt veprimtarie pastrim kimik, nderkohe qe objekti eshte lavanderi dhe hoteleri spitalesh
  b) Bashkimi i shoqerive, ne kete marreveshje, nuk eshte krijuar ne permbushje te detyrimeve qe burojne nga legjislacioni i prokurimeve ne fuqi. Ne VKM nr.914, date 29.12.2014, rregullat e prokurimit publik, neni 74 i saj, percakton se marreveshja per paraqitjen e nje oferte si bashkim operatoresh, behet zyrtarisht, para dorezimit te ofertave. Ne marreveshjen e paraqitur ne kete procedure, palet shprehen se ata e ndajne bashkepunimin ne %, perkatesisht 60 dhe 40, por ata do te ndajne ne nje marreveshje tjeter, me te detajuar shpenzimet, fitimet dhe detaje te tjera, ne kundershtim kjo me detyrimin ligjor, ku palet detyrohen te bien dakord, me shkrim, para noterit, per te gjitha detajet e bashkepunimit. Paraqitja e kesaj marreveshje e ben joligjor bashkimin e operatoreve e per rrjedhoje edhe jo serioz ne angazhimin para autoritetit kontraktor. Pavaresisht se ky eshte kusht i mjaftueshem per skualifikimin e bashkimit te operatoreve, AK shqyrtoi me kujdes te gjithe dokumentacionin e paraqitur prej tyre.
  c) Deklarata e konfliktit te interesit eshte personale dhe duhet plotesuar ose nenshkruar nga te gjithe anetaret e bashkimit.
  d) Subjekti Mimoza Deliu ka filluar aktivitetin ne 2014 dhe nuk ka xhiro per kete vit.
  e) Per anetarin e bashkimit mungon informacioni per detyren qe kane punonjesit, sipas asaj ēfare kerkohet ne DST, pavaresisht se numri total i punonjesve e tejkalon 17.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit Formulari i njoftimit tė kontratės
  Specifikim Teknik
  Shpallja e Fituesit Nr.27 - Dt.10-07-2018
  Lidhja e Kontratės Nr.28 - Dt.17-07-2017


  Zhvillimi i algoritmit Red Flags mbi të dhënat e databazës,në periudhën 2 Qershor 2017 - 28 Shkurt 2019 u mbështet nga Agjensia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (USAID) nëpërmjet projektit "Transparenca në Sistemin Shëndetësor".


  Databaza e ketij portali është mbështetur financiarisht, në periudhën Korrik 2016 - Janar 2017, nga Programi i Granteve të Vogla i Komisionit për Demokraci të Ambasades së SH.B.A-së në Tiranë.

  Opinionet, gjetjet, konkluzionet dhe rekomandimet e shprehura janë të autor-it/ve dhe nuk perfaqësojnë domosdoshmërisht ato të Donatorëve.