Open Procurement Albania

Ndertim i linjes 220 kV me dy qarqe Komsi-Shumat

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Autoritet Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Objekti i Tenderit Ndertim i linjes 220 kV me dy qarqe Komsi-Shumat
Nr. Reference REF-25749-06-07-2019
Vlera / Fondi Limit 1 051 871 760,00
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 10-06-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 14-08-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 14-08-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 3
Operatorė Konkurues DOKO shpk & Gjeokonsult CO sh.p.k & Victoria Invest sh.p.k

Euronet

SHANSI-INVEST SHPK & G.A.C SHPK & LALA SHPK & Pastrime Silvio SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • -
  Notice: Undefined offset: 1 in /home/openprocurement/application/views/scripts/pcompany/view.phtml on line 397
  -
  Notice: Undefined offset: 2 in /home/openprocurement/application/views/scripts/pcompany/view.phtml on line 397
  -
  Notice: Undefined offset: 3 in /home/openprocurement/application/views/scripts/pcompany/view.phtml on line 397
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 999,978,462.00 
  Data e shpalljes sė fituesit 03-09-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 1199974154.4
  Data e lidhjes sė kontratės 09-09-2019
  Kohėzgjatja e kontratės
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Nuk ka pasur ankesa.
  Janė s’kualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. EURONET shpk:
  Nuk ka paraqitur asnjė dokument nė pėrputhje me kėrkesat dhe specifikimet teknike tė kėrkuar nė dokumentet e tenderit pėrfshirė kėtu edhe ofertėn ekonomike.

  2. DOKO shpk & Gjeokonsult CO sh.p.k. & Victoria Invest sh.p.k. :
  • Marrveshja me Nr. 1437 REP Nr. 651 KOL., date 02.08.2019, nenshkruar me qellim krijimin e bashkimit te operatorėve ekonomikė (BOE) nuk eshte ne perputhje me:
  i. piken 1 te nenit 74 Bashkimi i operatorėve ekonomikė te VKM-se Nr. 914, datė 29.12.2014 Pėr miratimin e rregullave tė Prokurimit Publik, e ndryshuar , ku nder te tjera citojme: … Nė ofertė duhet tė pėrcaktohet pjesa e shėrbimit, punės ose furnizimit, qė do tė kryejė secili nga anėtarėt e kėtij bashkimi.;
  ii. piken 2 te nenit te sipercituar, i cili gjithashtu shprehet: Para dorėzimit tė ofertės, bashkimi duhet tė krijohet zyrtarisht, me njė marrėveshje tė noterizuar, ku tė pėrcaktohen pėrfaqėsuesi i grupit, pėrqindja e pjesėmarrjes sė punės/shėrbimit/furnizimit dhe elementet konkrete, qė do tė kryejė secili nga anėtarėt e kėtij bashkimi. ... ,
  sepse ndarja e puneve nuk eshte bere me elemente konkrete (qe do te thote ndarje sipas zerave te ofertes, preventivave te punimeve te paraqitura) por thjeshte eshte pershkruar ne menyre te pergjithshme dhe te paqarte.
  • BOE Doko & Gjeokonsult CO & Victoria Invest, per mallrat/paisjet e kerkuara ka paraqitur nga dy prodhues per secilin, pra duke na paraqitur disa alternativa. Kjo bie ne kundershtim me:
  i. DST-te ku ne Njoftimin e kontrates pika 2.14, AK, ka percaktuar se nuk pranohen alternativat/variantet
  ii. Nenin 54 (Alternativa) pika 2 e LPP-se, citojme Autoriteti kontraktor, nė njoftimin e kontratės duhet tė pėrcaktojė nėse i autorizon alternativat, nė tė kundėrt, ato nuk lejohen.

  • Nuk ka permbushur piken 2.3.3, Per kapacitetin teknik te kritereve te vecanta te kualifikimit, ku thuhet Operatori ekonomik ofertues ose personi fizik apo juridik qe disponon licencat e projektimit i cili ka marrveshje kontraktuale me ofertuesin per realizimin e projektit, duhet te jete i paisur me licence profesionale per perdorimin e aplikacioneve PLS CADD and TOWER ose aplikacione te ngjashme per realizimin e projektit te linjes sepse ne lidhje me kete OE Doko, pjese e BOE ka paraqitur nje marrveshje bashkepunimi dypaleshe me prodhuesin Mitas i cili ky i fundit angazhohet per realizimin e projektit, nese DOKO shpallet fitues. Mirepo Ofertuesi per disponuesin e aplikacionit PLS CADD, Mitas nuk ka paraqitur licensat e nevojshme te projektimit te kerkuara ne kriterin 2.3.2, tek kriteret e vecanta te ketyre DT-ve.
  • Nuk ka permbushur piken 2.3.14, Per kapacitetin teknik te kritereve te vecanta te kualifikimit sepse nuk ka paraqitur test reporte per asnjerin nga prodhuesit e shtyllave te deklaruar, test reportet jane projektuar nga DOKO.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime Referuar kėrkesės sė ardhur pėr modifikim ne specifikimet teknike si nje nevoje e domosdoshme per realizimin e ketij projekti, duke patur parasysh edhe faktin se kjo kontrate eshte trajtuar si punė publike qe prokurohen me ēelėsa nė dorė, ku vėllimi i punėve i parashikuar nė projekt, mund tė shėrbejė vetėm si njė orientim, pa shtese fondi, Njėsia e Prokurimit me iniciativėn e vet, bėn ndryshimin e dokumenteve standarde tė tenderit, pėr proceduren “E hapur” - me mjete elektronike - Punė, me objekt “Ndėrtim i linjės 220 kV me dy qarqe Komsi - Shumat”.

  Afati kohor pėr dorėzimin e ofertave ose kėrkesave pėr pjesėmarrje/Afati kohor pėr hapjen e ofertave ose kėrkesave pėr pjesėmarrje shtyhet nga data 05.08.2019, ora 10:00, nė datėn 14.08.2019, ora 10:00.
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor- Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  6. Njoftim Kontrate.doc
  Pashaporte shtylle ndermjetese tip S2.pdf
  Pashaporte shtylle ankerore tip TM2.pdf
  DST Linja 220 kV Komsi - Shumat.docx
  Pashaporte shtylle ankerore fundore tip TE2.pdf
  Specifikimet e linjes 220 kV Komsi - Shumat.docx
  Linja 220 kV Komsi - Shumat Topografike.pdf
  16. Formulari i njoftimit te kontrates se nenshkruar.doc
  Shtojce per modifikim i DT-ve_nr.2.doc
  Pashaporte shtylle ankerore tip TM2.pdf
  Pashaporte shtylle ndermjetese tip S2.pdf
  Pashaporte shtylle ankerore fundore tip TE2.pdf
  DST Linja 220 kV Komsi - Shumat.docx
  Linja 220 kV Komsi - Shumat Topografike.pdf
  Shtojce per modifikim i DT-ve.doc
  Shtojce per modifikim DT 3.doc
  Specifikimet e linjes 220 kV Komsi - Shumat.docx
  Njoftim fituesi.doc
  Shtojce per modifikim DT 3.doc
  Specifikimet e linjes 220 kV Komsi - Shumat.docx
  Shtojce per modifikim i DT-ve_nr.2.doc
  Pashaporte shtylle ndermjetese tip S2.pdf
  DST Linja 220 kV Komsi - Shumat.docx
  Pashaporte shtylle ankerore fundore tip TE2.pdf
  Pashaporte shtylle ankerore tip TM2.pdf
  Linja 220 kV Komsi - Shumat Topografike.pdf
  Shtojce per modifikim i DT-ve.doc
  Shpallja e Fituesit
  Shtojcė pėr modifikim nė dokumentet e tenderit.

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data