Open Procurement Albania

Punimet civile pėr riparime dhe rikonstruksionin e objekteve tė nėnstacioneve Rrashbull dhe Zemblak

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Autoritet Prokurues Operatori i Sistemit te Transmetimit OST
Objekti i Tenderit Punimet civile pėr riparime dhe rikonstruksionin e objekteve tė nėnstacioneve Rrashbull dhe Zemblak
Nr. Reference REF-32654-08-05-2019
Vlera / Fondi Limit 11 950 197,00
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Kėrkesė pėr Propozim
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 06-08-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 16-08-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 16-08-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 5
Operatorė Konkurues AVDULI
COLOMBO
SARK
MELA
SHENDELLI
Operator Ekonomik Kontraktues
 • MELA
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 10 420 500,00
  Data e shpalljes sė fituesit 04-10-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 12504600
  Data e lidhjes sė kontratės 16-10-2019
  Kohėzgjatja e kontratės
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Vendimi i KSHA Nr.6089/2 Prot. Dt. 19.09.2019 & Nr.6088/3 Prot. Dt. 19.09.2019.

  Janė s’kualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:
  1. “AVDULI” sh.p.k. :
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 1/g, kriteret e veēanta tė kualifikimit, nė lidhje me shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik .
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.2.2. “Pėr kapacitetin ekonomik dhe financiar” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse, bilancet e paraqitura nuk janė tė konfirmuara me shkresė tė veēante nga organet tatimore.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.4. “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse, Inxhinieri Elektrik Andi Hida, nuk rezulton nė listpagesat pėr muajt Korrik dhe Gusht tė vitit 2018 dhe pėr muajin korrik tė vitit 2019 nuk janė paraqitur listpagesat. Inxhinieri Hidroteknik Idlir Lami nuk rezulton nė listpagesat pėr muajin korrik tė vitit 2018 dhe pėr muajin korrik tė vitit 2019 nuk janė paraqitur listpagesa.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.7. “Pėr kapacitetin teknik” t kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse, specialisti pėr punimet nė lartėsi Edmont Kaloēi nuk ėshtė nė listpagesat e shoqėrisė pėr muajt Mars, Prill, Maj, Qershor dhe Korrik tė vitit 2019 si dhe Inxhinieri i ēertifikuar pėr punimet nė lartėsi Tosun Licenji nuk ėshtė nė listpagesat pėr muajt Qershor, Korrik, Gusht dhe Shtator tė vitit 2018.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.13. “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse, nuk disponon Eskavator me goma. Makineria e paraqitur ėshtė fadromė me goma.

  2. “COLOMBO” sh.p.k. :
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.2.2. “Pėr kapacitetin ekonomik dhe financiar” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse, bilancet e paraqitura nuk janė tė konfirmuara me shkresė tė veēantė nga organet tatimore.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.4. “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse, ofertuesi nuk ka tė punėsuar si drejtues teknik tė pėrfshire nė licencėn e shoqėrisė 1 (njė) inxhinier mjedisi i cili tė jetė i ēertifikuar pėr vlerėsimin e ndikimit nė mjedis. Inxhinierja e mjedisit Griselda Zaimi ėshtė Inxhiniere Mjedisi e pėrfshire nė liēencėn e shoqėrisė por nuk ėshtė e ēertifikuar pėr vlerėsimin e ndikimit nė mjedis. Inxhinierja e mjedisit Erjona Qatipi nuk ėshtė e pėrfshirė n liēencėn e shoqėrisė do tė thotė nuk ėshtė drejtuese teknike.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.10. “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse, Z. Hasan Laba nuk disponon ēertifikatė tė trajnimit si "Pėrgjegjės pėr sigurinė dhe mbrojtjen e shėndetit nė punė” por disponon njė ēertifikatė trajnimi si “Pėrgjegjės tė shėrbimit, tė parandalimit dhe mbrojtjes nė ndėrmarrjet e Makrosektorit tė aktivitetit Ateco3 (Nxjerrjes sė mineraleve, minierave dhe guroreve, ndėrtimit)”.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.11. “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse, pėr punonjėsin teknik ndėrtimi nuk ka paraqitur dokument qė vėrteton kualifikimin (dėftesė dhe/ose diplomė) ashtu siē kėrkohet nė kėtė kriter.

  3. “SARK” sh.p.k.:
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.2.2. “Pėr kapacitetin ekonomik dhe financiar” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse bilancet e paraqitura nuk janė tė konfirmuara me shkresė tė veēantė nga organet tatimore dhe as tė shoqėruara nga akt ekspertiza e kryer nga Eksperti kontabėl i autorizuar.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.2.3. “Pėr kapacitetin ekonomik dhe financiar” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse nuk ka paraqitur vėrtetimet bashkė me mandat pagesat qė dėshmojnė se operatori ekonomik ka paguar detyrimet pėrkatėse pėr vitin 2019.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.1. “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse, nuk plotėson asnjėrin nga kushtet nė lidhje me punėt e ngjashme. Nuk ka asnjė kontrate tė ngjashme qė e vetme kap vlerėn prej 5,900,000 (pesė milion e nėntėqind mijė) lekė si dhe shuma totale e vlerave tė punėve tė ngjashme tė paraqitura ėshtė mė e vogėl se vlera minimale e kėrkuar prej 23,500,000 (njėzet e tre milion e pesėqind mijė)lekė.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.7. “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse, nuk ka inxhinier tė ēertifikuar pėr punime nė lartėsi si dhe punonjėsit e paraqitur kanė vetėm dėshmi kualifikimi.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.8. “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse, nuk ka nė stafin e tij 1 (njė) specialist Ekspert Zjarrfikės nė fushėn e mbrojtjes nga zjarri dhe pėr shpėtimin. Z.Fadil Mernica i paraqitur si ekspert, nuk ka dėshmi qė e provon kėtė si dhe nuk ėshtė i pėrfshirė nė listpagesat e shoqėrisė.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.9 “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse, nuk ėshtė i pajisur dhe tė paraqesė Licencė lėshuar nga QKB pėr shėrbime ekspertize dhe/ose profesionale lidhur me Mbrojtjen nga Zjarri tė lėshuar nga QKL. Kodi 1.2.A.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.10. “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse, nuk ka nė stafin e tij, personel tė kualifikuar/ ēertifikuar 1 (njė) punonjės qė tė disponojė ēertifikatė tė trajnimit si "Pėrgjegjės pėr sigurinė dhe mbrojtjen e shėndetit nė punė.”

  4. “SHENDELLI” sh.p.k.:
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.2.2. “Pėr kapacitetin ekonomik dhe financiar” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse bilancet e paraqitura nuk janė tė konfirmuara me shkresė tė veēantė nga organet tatimore.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 1/g, kriteret e veēanta tė kualifikimit, nė lidhje me shlyerjen e tė gjitha detyrimeve tė maturuara tė energjisė elektrike tė kontratave tė energjisė qė ka operatori ekonomik sepse nuk ka paraqitur vėrtetim qė konfirmon se ka shlyer detyrimet e muajit Korrik, detyrime tė maturuara nė kohen kur OE ka ofertuar.
  • Nuk ka pėrmbushur pikėn 2.3.7, “Pėr kapacitetin teknik” tė kritereve tė veēanta tė kualifikimit sepse nuk ka inxhinier tė ēertifikuar pėr punime nė lartēsi. ka konstatuar.

  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftim Kontrate.doc
  DST Rrashbull-Zemblak.docx
  skicat rrashbull.pdf
  skicat zemblak.pdf
  Njoftim fituesi Zemblak.doc
  DST Rrashbull-Zemblak.docx
  skicat rrashbull.pdf
  skicat zemblak.pdf
  SHTOJCE NR 1.doc

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data