Open Procurement Albania

Blerje Peshore Elektronike

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Sh.A Posta Shqiptare
Autoritet Prokurues Sh.A Posta Shqiptare
Objekti i Tenderit Blerje Peshore Elektronike
Nr. Reference REF-43803-11-18-2019
Vlera / Fondi Limit 3 175 000,00
Lloji i Kontratės Publike Blerje Mallrash
Lloji i Procedurės Kėrkesė pėr Propozim
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 19-11-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 02-12-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 02-12-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 5
Operatorė Konkurues Tunamar
Luar Bros
Farma Net Albania
Almedikal
Krijon
Operator Ekonomik Kontraktues
 • ALMedical
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 3 104 000,00
  Data e shpalljes sė fituesit 30-04-2020
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės Afati i dorėzimit tė mallit do tė jetė 45 (dyzet e pesė) ditė kalendarike nga nėnshkrimi i kontratės
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka patur ankesa.
  Pranė Autoritetit Kontraktor ėshtė paraqitur ankesa si mė poshtė vijon:
  Me datė 24.03.2020, ėshtė paraqitur ankesė nga Operatori Ekonomik “Tunamar” sh.p.k. me nr. 2999/21 prot.
  Nga ana e Autoritetit Kontraktor, Posta Shqiptare sh.a.,brenda afateve ligjore ėshtė trajtuar ankesa, Operatorit Ankimues i ėshtė kthyer pėrgjigje me nr. 2999/22 prot, datė 27.03.2020 Operatori Ekonomik “Tunamar” sh.p.k. me NUIS L42610208C ėshtė ankuar pranė Komisionit tė Prokurimit Publik pėr procedurėn e prokurimit tė sipėrpėrmendur e cila me Vendimin Nr. 136/2020 Prot, datė 16.04.2020 ka vendosur tė mos pranojė ankesėn e paraqitura nga Operatori Ekonomik duke lejuar nė kėtė mėnyrė AK Posta Shqiptare sh.a tė vazhdojė me hapat e mėtejshėm tė procedurės sė prokurimit.

  Janė skualifikuar operatorėt ekonomik tė mėposhtėm:
  1. Operatori ekonomik “Tunamar” sh.p.k.
  • Nuk plotesohet pika e Kritereve tė veēanta te Kualifikimit, pika b, ku konkretisht: Deklarata pėr paraqitje oferte te pamvarur, sipas shtojcės 2/1.
  Ne tabelen e ofertės sė paraqitur nga operatori ekonomik “Tunamar” sh.p.k. ne zerin ‘Afati Kohor’ operatori ekonomik ka caktuar afatin 150 ditė pėr dorzimin e mallit nga data e nenshkrimit te kontrates mes paleve dhe jo 45 ditė sipas dokumentave Standarte te tenderit te pėrcaktuar nga autoriteti kontraktor.

  2. Operatori ekonomik “Luar Bros-” sh.p.k.,
  Nuk plotesohet pika 2.1.1 e Kritereve tė veēanta te Kualifikimit, ku konkretisht: Vėrtetim nga Administrata Tatimore pėr xhiron mesatare vjetore tė tre viteve tė fundit 2016, 2017, 2018. Operatori ekonomik Luar Bros ka paraqitur ne sistem xhiron e dy viteve te fundit 2017 dhe 2018, ku kjo pike ėshtė vendosur nga autoriteti kontraktor pikerisht per te vertetura performancen financiare te kompanise.
  • Nuk plotesohet pika 2.2 e Kritereve tė veēanta te Kualifikimit, Kapaciteti Teknik pika 2.2.5 ku konkretisht: Operatori Ekonomik duhet tė paraqesė Katalog prodhuesi tė mallit qė ofrohet, tė vulosur nga operatori ekonomik ku tė jetė pėrcaktuar malli qė ofrohet, si dhe tė jetė i pėrkthyer dhe noterizuar nė gjuhen shqipe;
  • Operatori ekonomik Luar Bros sh.p.k nepėrmjet katalogeve dhe certifikatave tė ngarkuara nė sistem KVO-ja nuk ka arritur tė verifikoj te dhenat teknike te kėrkuara ne specifikimet teknike pėr peshoret elektronike te 5 kg dhe 50 kg.

  3. Operatori Ekonomik “Farma Net Albania” sh.p.k
  • Nuk plotesohet pika 2.2 e Kritereve tė veēanta te Kualifikimit, Kapaciteti Teknik pika 2.2.10 ku konkretisht: Nė orėn e pėrcaktuar nė njoftimin e kontratės pėr hapjen e ofertave, Operatoret Ekonomik duhet tė paraqesin dorazi, pėrpara Komisionit tė Vlerėsimit tė Ofertave (KVO), mostra (kampione), tė 1 (njė) peshoreje elektronike 5 kg dhe 1 (njė) peshoreje elektronike 50kg, tė cilat duhet tė jenė sipas tė gjitha specifikimeve teknike tė kėrkuara. Mos paraqitja e mostrave nė afatin e pėrcaktuar dhe jo sipas specifikimeve teknike ėshtė kusht pėr skualifikim.
  • Operatori ekonomik “Farma Net Albania” sh.p.k. ne te dyja artikujt e sipėrcituar pėr peshoret elektronike 5 kg dhe 50 kg ėshtė kėrkuar tė jenė tė pėrfshira ne paketim kabllot lidhėse pėrkatėse tė cilat lidhen me kompjuterin, por ky operator nuk i ka paraqitur kėto kabllo nė dorėzimin e mostrave pėr tė dyja peshoret elektronike 5kg dhe 50 kg. Ky fakt u konstatua dhe nga operatoret e tjere ne evidentimin e mostrave.
  • Nuk plotėsohet pika 2.2 e Kritereve tė veēanta te Kualifikimit, Kapaciteti Teknik pika 2.2.5 ku konkretisht: Operatori Ekonomik duhet tė paraqesė Katalog prodhuesi tė mallit qė ofrohet, tė vulosur nga operatori ekonomik ku tė jetė pėrcaktuar malli qė ofrohet, si dhe tė jetė i pėrkthyer dhe noterizuar nė gjuhen shqipe;
  • Operatori ekonomik “Farma Net Albania” sh.p.k nepermjet katalogeve dhe certifikatave te ngarkuara ne sistem KVO-ja nuk ka arritur te verifikoj te dhenat teknike te kerkuara ne specifikimet teknike per peshoret elektronike te 5 kg dhe 50 kg.

  4. Operatori ekonomik “Krijon” sh.p.k. nuk ka paraqitur ofertė ekonomike dhe dokumentat ligjore tė pėrcaktuara nė DST.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit
  Dokumentat Standarde tė Tenderit
  Shpallja e Fituesit
  VENDIM K.P.P. 136/2020

  VENDIM K.P.P 48/2020

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data