Open Procurement Albania

PUNIME MBROJTĖSE TEK KRAHU I MAJTĖ I KANALIT TĖ DALJES NGA NDĖRTESA E CENTRALIT DERI TEK URA SI DHE VESHJA ME BETON E FAQEVE ANĖSORE TĖ KANALIT NĖ HEC KOMAN .

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Institucioni Prokurues Sh.A Korporata Elektroenergjitike Shqiptare Tirane
Autoritet Prokurues Sh.A Korporata Elektroenergjitike Shqiptare Tirane
Objekti i Tenderit PUNIME MBROJTĖSE TEK KRAHU I MAJTĖ I KANALIT TĖ DALJES NGA NDĖRTESA E CENTRALIT DERI TEK URA SI DHE VESHJA ME BETON E FAQEVE ANĖSORE TĖ KANALIT NĖ HEC KOMAN .
Nr. Reference REF-79089-07-12-2018
Vlera / Fondi Limit 250 998 149,00
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 13-07-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 14-08-2018
Data e mbajtjes sė tenderit 14-08-2018
Nr. i Operatorėve Konkurues 7
Operatorė Konkurues 4 A-M SHPK
GJOKA KONSTRUKSION SHA & “SELAMI SHPK
SHANSI INVEST SHPK & “BIBA- X’ SHPK
G.P.G COMPANY SHPK
ALBSTAR SHPK
CURRI SHPK
GJIKURIA SHPK & “ANTE- GROUP SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • ALB-STAR
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 229,931,626
  Data e shpalljes sė fituesit 18-09-2018
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Nuk ka pasur ankesa.
  Janė skualifikuar ofertat e operatorėve ekomonik :

  1. "4 A-M " shpk :
  • Operatori Ekonomik "4 A-M” shpk nuk plotėson kriterin e kėrkuar pėr punė tė ngjashme (DTS, Kap 2.3 - Kapacitetin teknik, pika 1).
  • Kontrata e qirasė me Nr. 5326 Rep, dhe Nr.1023 Kol., datė 17/08/2018, lidhur nga Operatori Ekonomik "4 A-M” shpk me Operatorin Ekonomik "BIBA X" shpk, pėr makineritė “Impjant pėr prodhimin e betonit” ėshtė e parregullt, pasi kjo makineri ėshtė e deklaruar nė ofertė nga vetė qiradhėnėsi se do ta pėrdorė nga ai pėr kėtė tender (makineria ėshtė referuar edhe nė oferten e “Shansi Invest” shpk nė JV me “BIBA X” shpk).
  • Operatori Ekonomik "4 A-M” shpk nuk plotėson kriterin per kapacitetet teknike (DST, Kap 2.3, pika 11). Kontrata e qirasė Nr. 5330 Rep, dhe Nr.1027 Kol., datė 17/08/2018, lidhur me Operatorin Ekonomik "DIBRANI" shpk, pėr makinerinė “ekskavator me krahė tė gjatė mbi 18m”, nuk ėshtė me objekt tenderi, kėrkesė e kritereve pėr kualifikim.

  2. “GJOKA KONSTRUKSION” sh.a, & “SELAMI” sh.p.k,:
  • Drejtuesi Teknik Ing. H. A., nuk rezulton tė jetė pasqyruar nė listpagesat e shoqėrisė pėr periudhėn Janar - Qershor 2018.
  • Ēertifikata ISO 50001-2011 e Operatorit Ekonomik "GJOKA Konstruksion" sh.a., nuk ėshtė e akredituar nga DPA, kriter pėr kualifikim siē pėrcaktohet nė DT (bazuar nė Udhėzimin e APP-sė Nr.3330, date 20.03.2018 dhe Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Akreditimit Nr.145, datė 16.03.2018).
  • Vėrtetimi i lėshuar nga OSHEE, me Nr.305 Prot., datė 17.08.2018 pėr kontratėn me Nr. BU0C130065044739 konfirmon se “Selami” shpk ėshtė debitor nė vlerėn 123,512.80 lekė, nė kundėrshtim me VKM 914/2014, neni 26/7-c.
  • Operatorit Ekonomik "Selami" sh.p.k., nė liēensėn e zbatimit tė punimeve i mungon kategoria NP-9A e domosdoshme per punime dhe mbrojtje lumore sistemime hidraulike dhe bonifikime. Sipas kontratės sė bashkėpunimit do tė kryejė punime lumore, nė shtratin e lumit, pra OE nuk ėshtė i liēensuar pėr kryerjen e kėtyre punimeve.
  • Bashkimi i Operatoreve Ekonomik "Gjoka Konstruksion” sha dhe “Selami” shpk nuk plotėson kriterin pėr kapacitetet teknike (DST, Kap 2.3, pika 11/7). BOE ”Gjoka Konstruksion” sha & ”Selami” shpk nuk ka paraqitur asnjė dokumentacion pėr mjetin e kėrkuar “Autovinc me Kapacitet mbi 10 Ton”, kėrkesė e kritereve tė DT pėr kualifikim.

  3. “SHANSI INVEST” sh.p.k, & “BIBA- X’ sh.p.k:
  • Operatori Ekonomik "Biba X" shpk, nė liēensėn e zbatimit tė punimeve i mungon kategoria NP-9-A, punime dhe mbrojtje lumore sistemime hidraulike dhe bonifikime. Sipas kontratės sė bashkėpunimit do tė kryej punime lumore, nė shtratin e lumit. pra Operatori Ekonomik Biba X" shpk, nuk ėshtė i liēensuar pėr kryerjen e kėtyre punimeve, kėrkesė e VKM 914/2014 Neni 74/3.
  • Operatori Ekonomik "Biba X" shpk, nuk plotėson kriterin e kėrkuar pėr punė tė ngjashme (DTS, Kap 2.3-kapacitetin teknik, pika 1).
  • Pėr Muajin Prill 2018 Listepagesa e Operatori Ekonomik "Biba X" shpk, ėshtė e palexueshme dhe nuk vėrtetohen a janė apo jo nė listėpagesa inxhinieret G.B. Muji dhe Inxhinieri i Mjedisit F.L.
  • Bashkimi i Operatorėve Ekonomik "SHANSI INVEST” shpk dhe “Biba X" shpk, nuk plotėson kriterin pėr njė Ing. Gjeolog me eksperience 10 vite punė (DST, Kap. 2.3, pika 5).

  4. G.P.G COMPANY" sh.p.k, :
  • Operatori Ekonomik "G.P.G Company” shpk nuk plotėson kriterin e kerkuar per pune te ngjashme (DTS, Kap 2.3-kapacitetin teknik, pika 1).
  • Operatori Ekonomik "G.P.G Company” shpk nuk plotėson kėrkesat pėr kapacitetet teknike (DST, kap. 2.3 pika 11/10) per “Pompė Stacionere pėr hedhje betoni me peshe min 6Ton”. Me konkretisht, OE ka paraqitur si “Pompė Stacionere” mjetin me targe LU7260B TIP FIAT por dokumentacioni per kėtė mjet verteton se nuk ėshtė njė pompe stacionere per hedhje betoni (sic kerkohet ne DST), por nje automjet per hedhje betoni (Autopompe) dhe si i tillė nuk plotėsohet kriteri pėr pompė stacionere pėr hedhje betoni.
  • OE “G.P.G Company” shpk nuk ka deklaruar me korrektėsi kontratat e lidhura dhe/ose ne proces (Shtojcen 11). Nga Buletini Javor i APP rezulton se OE “G.P.G Company” me date 09.07.2018 eshte shpallur fituese ne proceduren e prokurimit publik me objekt : “Ndertim ByPass Tepelene, Loti 1” me fond Limit 2,394,360,362,35 Lek Pa TVSH por ky objekt nuk eshte paraqitur ne shtojcen 11 te plotesuar nga ofertuesi “G.P.G Company” sh.p.k.

  5. "CURRI" sh.p.k:
  • Operatori Ekonomik “Curri” sh.p.k nuk plotėson kėrkesat pėr kapacitetet teknike (DST, kap. 2.3 pika 11) pėr “Pompė Stacionere pėr hedhje betoni me peshė min 6 Ton”. OE ka paraqitur faturė tatimore ku nuk pėrcaktohet kapaciteti i kėsaj pompe.
  • Operatori Ekonomik “Curri” sh.p.k nuk plotėson kriterin per kapacitetet teknike (DST, Kap 2.3, pika 11) pasi kontrata e lidhur me “SHPRESA AL”, sh.p.k, Nr 2120 REP,NR660 KOL, pėr 10 mjete, nuk ėshtė me objekt tenderi, kėrkesė e kritereve pėr kualifikim tė DT.
  • Operatori Ekonomik “Curri” sh.p.k nuk plotėson kėrkesat pėr kapacitetet teknike (DST, kap. 2.3 pika 11) pėr pėr mjetin “Autovinē me kapacitet mbi 10 ton” pasi kontrata qerase e lidhur ndėrmjet “Curri” sh.p.k dhe Mimoza Gjani nuk ėshtė me objekt tenderi, kėrkesė e kritereve pėr kualifikim tė DT.
  • Operatori Ekonomik “Curri” sh.p.k nuk plotėson kėrkesat pėr kapacitetet teknike (DST, kap. 2.3 pika 11) per pėr mjetin “Buldozer”, pasi kontrata e qerasė e lidhur ndėrmjet “Curri” sh.p.k dhe “Geci” sh.p.k Nr.414 Rep, Nr.78 Kol nuk ėshtė me objekt tenderi, kėrkesė e kritereve pėr kualifikim, si dhe nė Aktin e Zhdoganimi tė paraqitur pėr kėtė mjet specifikohet “Traktor me zinxhir Katerpillar me peshė 8 Ton”.
  • Operatori Ekonomik “Curri” sh.p.k nuk plotėson kėrkesat pėr kapacitetet teknike pasi nuk disponon gjenerator me fuqi mbi 200 KVA, kėrkuar nė kriteret pėr kualifikim tė DT.

  6. “GJIKURIA” sh.p.k, & “ANTE- GROUP” sh.p.k,:
  • Bashkimi i Operatorėve Ekonomik "Gjikuria” shpk & “Ante Group" shpk, nuk plotėson kerkesat per kapacitetet teknike (DST, kap. 2.3 pika 9) per Licensat Profesionale tė lėshuara nga MPPT/MTI (NP 1/B, NP 4/A, NP 8/A, NP 9/D, NP 12/C, NS 1/B, NS 9/C, NS 18/B).
  • Bashkimi i Operatorėve Ekonomik "Gjikuria” shpk & “Ante Group" shpk nuk plotėson kerkesat per kapacitetet teknike (DST, kap. 2.3 pika 11) pasi per paisjen ēekiē pneumatik per thyerje guresh dhe betoni eshte paraqitur ēekiē i pėrdorur pėr eksavator.
  • Bashkimi i Operatorėve Ekonomik "Gjikuria” shpk & “Ante Group" shpk nuk plotėson kerkesat per kapacitetet teknike (DST, kap. 2.3 pika 11) pasi ka paraqitur 2 betoniere nga 4 te kėrkuara.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Shpallja e Fituesit

  MBĖSHTETĖS
  USAID

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data