Open Procurement Albania
Prokurime Publike tė Bashkive - Open LGP

Ky portal synon tė bėje transparente dhe lehtėsisht tė gjetshme tė dhėna mbi tendera dhe kontrata publike tė 61 bashkive nė vend. Pėrmes portalit qytetarėt informohen dhe monitorojnė mbi procedura prokurimesh pėr shėrbime, punė dhe blerje me para publike. Nė filtrat e kėrkimit tė krijuara nė portalin http://openprocurement.al do tė jetė ēdo shpallje pėr tender nga Bashkitė. Informacioni pėrmban emrin e projektit, afatet e tenderit, llojin e procedurės, objektin, fondin e shpalljes dhe informacione tė tjera. Nė vijim, informacioni pėrditėsohet me numrin e pjesėmarrėsve nė garė, fituesin sipas ofertės, statusin e projektit, afatin e zbatimit tė kontratės dhe pagesat e ēdo kontrate sipas thesarit tė shtetit.

Rezultate sasiore tė projektit Open LGP:

 • Njė portal mbi Prokurime tė Hapura pėr Qeveritė Lokale
 • 10 artikuj analizė pėr tregues mbi prokurime publike tek ODA
 • Njė listė e plotė me tė gjitha kompanitė private tė kontraktuara pėr punė dhe shėrbime publike nga bashkitė, shoqėruar mė pėrshkrimin e objekti tė kontratės
 • Tė dhėna tė agreguara pėr vlerat e kontratave publike nė vitin e parė tė punės sė 61 bashkive
 • Prezantime tė portalit nė tė paktėn katėr programe nė median lokale
 • 15 mijė vizitor unik nė web nė vitin e parė tė ekzistencės sė portalit
 • Rezultate cilėsore tė Projektit:

 • Informim dhe transparencė rreth prokurimeve dhe punėve publike tė bashkive
 • Instrumente qė bėjnė tė mundur monitorimin e prokurimeve nga qytetarėt
 • Asistencė pėr gazetarė investigativ pėr tė aksesuar dhe cituar me lehtėsi tė dhėna tė prokurimeve
 • Instrumente tė kontrollit tė qeverisjes lokale me qėllim pėr ti bėrė ato llogaridhėnėse
 • Evidentim dhe transparencė mbi shpėrndarjen e parave publike sipas programeve dhe sipas zonave
 • Pėrfitues / Audienca

 • Qytetarėt
 • Gazetarė dhe pėrfaqėsues tė medias
 • Organizata dhe aktor tė pėrfshira nė monitorim tė qeverisjes dhe performancės sė qeverive lokale
 • Pėrfaqėsues sė Biznesit tė interesuar pėr informacion rreth prokurimeve publike dh e progresit tė shpalljeve tė tenderėve
 • Aktor tė interesuar nė informacion mbi shpėrndarjen e fondeve sipas programeve apo bashkive
 • Bashkitė, dhe institucione tė tjera tė qeverisjes lokale tė interesuara nė modele tė hapjes sė tė dhėnave dhe informacionit publik
 • Grupe tė interesuara pėr implementim tė Open & Linked Governmental Data
 • Projekti Realizohet nga: Albanian Institute of Science

  Kohėzgjatja pėr fazėn e parė: Nėntor 2015 – Nėntor 2016

  Donator: National Endowment for Democracy

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data