Open Procurement Albania

Sistemim asfaltim i lagjes X, Kocaj

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Autoritet Prokurues Qeverisja Vendore Gramsh
Institucioni Prokurues Bashkia Gramsh
Objekti i Tenderit Sistemim asfaltim i lagjes X, Kocaj
Nr. Reference REF-13503-03-13-2019
Vlera / Fondi Limit 41 666 667,00
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 15-03-2019
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 17-04-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 17-04-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 4
Operatorė Konkurues Meteo
Al-Mexwood shpk & Leon Konstruksion shpk & Rafin Company
Varaku E shpk & Zdravo
Viante Konstruksion shpk & Fusha shpk & Llazo
Operator Ekonomik Kontraktues
 • METEO SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 39 999 663,00
  Data e shpalljes sė fituesit 04-07-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 47999596
  Data e lidhjes sė kontratės 10-07-2019
  Kohėzgjatja e kontratės 180 ditė
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Mė datė 18.06.2019 regjistrohet nė bashki ankesa e OE “Viante Konstruksion” shpk lidhur me vlerėsimin e tenderit, nė pėrfundim tė shqyrtimit tė sė cilės AK vendosi tė pranojė pjesėrisht ankesėn, dhe me shkresė nr.3986/2 datė 20.06.2019 njoftohet operatori ekonomik ankimues.
  Mė datė 02.07.2019 , pėrfundoi afati i ankimit kundėr vendimit tė Autoritetit Kontraktor dhe rezultoi se operatori ekonomik “Viante Konstruksion” shpk nuk paraqiti ankesė nė Komisionin e Prokurimit Publik.

  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm :

  1. BOE - “Al-Mexwood ”shpk & “Leon Konstruksion “ shpk &”Rafin Company” shpk ,pėr arsyet : • Ka detyrime te papermbushura ndaj bashkise Gramsh lidhur me garancine e punimeve per Anėtari i BOE ,Shoqėria “Al-Mexwood “ shpk nuk ka dorėzuar dokumentacion lidhur me mjekun e shoqėrisė nė kundėrshtim me pikėn 2.3.6 tė Kritereve tė Kualifikimit .
  • Nuk plotėson kriterin pėr njė agronom pasi nga verfifikimi i listepagesave nuk rezulton te jete i punesuar per nje periudhė 8-mujore nga data e zhvillimit te procedures ne kundershtim me piken 2.3.7 tė Kritereve te vecanta te Kualifikimit .
  • BOE nuk pėrmbush kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 2.3.18 tė Kritereve tė Kualifikimit : “Operatori ekonomik duhet tė jetė i pajisur me Leje Mjedisore Tip C lėshuar nga Qendra Kombėtare e Licensimit pėr stacion transferimi per mbetje jo te rrezikshme (Kodi III.1.A) ose Operatori ekonomik pjesemarres duhet tė kėtė kontratė per depozitimin e nbetjeve jo tė rrezikshme me njė subjekt te licensuar nga ana e QKL”.Kontrata e dorėzuar lidhur midis anėtarit “Al-Mexwood “ shpk dhe “Llazo” shpk nuk ėshtė noteriale ,si dhe stacioni I trasferimit tė mbetjeve pėr tė cilėn ėshtė lidhur kjo kontratė ,ėshtė deklaruar nė po kėtė procedurė dhe pėr tė njėjtin objekt prokurimi nga “Llazo”shpk edhe si pjesė e njė bashkimi tjetėr operatorėsh i cili ka paraqitur ofertė mė vete nė kėtė procedurė.
  • Nuk permbush kriterin pėr njė Makineri per vizimin e rrugeve termoplastike, nga dokumentacioni konstatohet se ėshtė dorėzuar nga anėtari ”Al-Mexėood ” shpk faturė tatimore nr.22 datė 03.07.2013(me qera nga ”Bajrami N’ shpk pėr njė makineri vizimi por pa e specifikuar nėse ėshtė termoplastike.
  • Anėtari ”Rafin Company” shpk nuk ka dorėzuar listė pagesat e sigurime shoqėrore pėr muajin prill 2019
  2. BOE-“Varaku E ”shpk & “Zdravo “ shpk,pėr arsyet :
  • Nuk pėrmbush kriterin pėr njė montator,ėshtė dorėzuar nga anėtari “Zdravo”shpk vetėm njė certifikatė trajnimi pėr montator A.Z , nuk ėshtė dorėzuar kontratė pune e vlefshme si dhe dėshmi e kualifikimit tė sigurimit teknik.
  • Referuar deklaratave tė administratorit tė subjektit “Zdravo” shpk i cili deklaron se ing.A.B bashke me te gjithe inxhineret e kerkuar nuk jane ne marredhenie pune me shtetin apo ndonje subjekt tjeter privat si dhe te gjithe drejtuesit teknike qė figurojne ne licensėn e shoqėrise nuk jane te dypunesuar”,nga verifikimet rezulton se ing mjedisit dhe ing.elektrik te cilet jane drejtues teknike te shoqerise ,figurojne te jene te punesuar dhe nė shtet,dhe drejtuesit teknikė tė pėrfshirė nė licensėn e shoqėrisė janė tė punėsuar edhe nė mė shumė se 2 subjekte.
  • OE “Varaku E” shpk ka dorėzuar njė deklaratė nė tė cilėn deklaron se “Drejtuesi Teknik i punimeve ne objekt do te jete z.Qirjako Zallota, i cili nuk eshte i angazhuar ne kontrata te tjera dhe do te jete i pranishem gjate gjithe kohes qe do te kryhen punimet ne object”,ndėrkohė nga verifikimet rezulton se figuron tė jetė i punėsuar edhe ne dy subjekte tė tjera ,fakt qė tregon se ky drejtues teknik s’mund tė jetė i pranishėm gjithė kohės gjatė zbatimi tė punimeve nė objekt.Po kėshtu ing.elektrik dhe ing.mjedisit tė kėtij OE figurojnė tė jenė punėsuar dhe nė shtet.
  • Nuk permbush kriterin pėr njė Makineri per vizimin e rrugeve termoplastike, nga dokumentacioni konstatohet se ėshtė dorėzuar nga anėtari ”Zdravo” shpk njė deklaratė doganore R101194 datė 29.09.2018 pėr njė makineri vijėzimi si dhe nga ”Varaku-E” shpk deklaratė doganore nr. R31559 datė 30.04.2009 ,por pa e specifikuar nėse ėshtė termoplastike nė tė dy rastet ,sic kėrkohet nė DST .
  • Kontrata e furnizimit datė 28.05.2019 pėr mbjellje bari dekorativ dhe FV peme dekorative nuk ėshtė lidhur para noterit e si e tille nuk mund te kete efekt juridik ,duke mos pėrmbushur kėshtu ky BOE kriterin e pėrcaktuar nė pikėn 2.3.19 tė Kritereve te vecanta te Kualifikimit.

  3. BOE-“Viante Konstruksion ”shpk & “Fusha “ shpk & Llazo” shpk,pėr arsyet :
  • Nuk pėrmbush kriterin pėr njė autobitumatrice pasi Automjeti me targa AA154 GO i deklaruar si autobitumatrice nga anėtari “Fusha” shpk i ka perfunduar data e siguracionit me date 16.05.2019 ,para datės sė zhvillimit te procedurės nė kundėrshtim me pikėn 2.3.20/a tė Kritereve te Vecanta te Kualifikimit .
  • Nuk pėrmbush kriterin pėr dy kamionė me vinc me kapacitet mbajtes 7-13 ton nė kundėrshtim me pikėn 2.3.20 tė Kritereve te vecanta te Kualifikimit,Referuar shtojces 9 „Mbi disponimin e makinerive“ tė dorėzuar nga 3 anėtarėt e BOE, ėshtė deklaruar vetėm nga anėtari „Viante Konstruksion „ shpk njė ‚autovinc“ i marrė me qera nga „Isobar Construction“ shpk, i cili sipas lejes sė qarkullimit rezulton tė jetė me kapacitet mbajtės nėn 7 ton nė kundėrshtim me pikėn 2.3.20/a tė Kritereve te Vecanta te Kualifikimit .
  • Nuk permbush kriterin pėr njė Makineri per vizimin e rrugeve termoplastike, nga dokumentacioni konstatohet se ėshtė dorėzuar nga anėtari ”Fusha ” shpk njė deklaratė doganore R14550 datė 21.03.2015 pėr njė makineri vijėzimi por pa e specifikuar nėse ėshtė termoplastike.
  • Anėtari ”Llazo” shpk ka deklaruar se ”7. Deklaroj se personeli inxhiniero-teknik i shoqėrisė nuk janė tė angazhuar nė asnjė marrėdhėnie pune tjetėr me shtetin apo me ndonjė subjekt tjetėr privat si dhe nuk do tė jenė tė angazhuar nė asnjė sipėrmarrje tjetėr (kontrata tė tjera) nė momentin e lidhjes sė kontratės dhe gjatė periudhės sė zbatimit tė objektit, nė rast shpallje fitues nė kėtė proēedurė tenderimi dhe do tė jenė nė dispozicion pėr realizimin e kėsaj kontrate gjatė gjithė kohės sė zbatimit tė punimeve deri nė kolaudimin e objektit sipas legjislacionit shqiptar”.Nga verifikimet rezulton se disa prej inxhinereve janė tė angazhuara nė kontrata tė tjera tė deklaruara nga ky operator ekonomik.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit
  Dokumentat Standarde tė Tenderit
  Specifikim Teknik
  Relacion Konstruktiv
  Shpallja e Fituesit
  Lidhja e Kontratės Nr.28 - Dt.15-07-2019
  GRAFIKU I PUNIMEVE

  Projekti

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data